Osnovne akademske studije andragogije (2009/2010)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani andragog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Prelazak se ostvaruje u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta. Student treba da ima odgovarajući broj položenih ispita koji odgovaraju ispitima ovog studijskog programa, odnosno da ostvari potreban broj ESPB, ili da položi nedostajuće ispite za upis u određenu godinu studija.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Student bira predmete iz drugih studijskih programa u skladu sa odredbama Pravilnika o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Akademski studijski program na osnovnim studijama osposobljava studente za primenu i unapređenje andragoških znanja i dostignuća u oblasti obrazovanja odraslih.
Priprema za profesionalni rad andragoga u oblasti obrazovanja odraslih podrazumeva osposobljavanje studenta da opšta, teorijska i praktična andragoška znanja i veštine samostalno primenjuje: u oblasti promocije i razvoja koncepta doživotnog obrazovanja; kreiranje socijalnog i obrazovnog konteksta za njegovu realizaciju; istraživanje i razvoj sistema formalnog, neformalnog i informalnog obrazovanja odraslih.
Cilj studijskog programa je razvoj kretivnih sposobnosti koje omogućavaju primenu posebnih koncepata, organizacije, metoda i postupaka obrazovanja odraslih, ovladavanje specifičnim veštinama vođenja i organizovanja procesa obrazovanja odraslih, obuhvatajući sve aspekte i sfere života odrasle osobe i potrebe socijalnog okruženja. Andragoške veštine razvijene ovim programom treba da omoguće podršku razvoju sistema obrazovanja koji je organizaciono i programski dostupan i adekvatan potrebama odraslih. Cilj studijskog programa je osposobljavanje stručnjaka za razvoj sistema u kome obrazovne potrebe može da zadovolji svaka odrasla osoba za napredovanje i razvoj u različitim aspektima života, a sa druge strane, taj sistem treba da bude adekvatan odgovor potrebama različitih društvenih sistema za obrazovanje odraslih (kao građana, aktera društvenog i ekonomskog razvoja i nosilaca različitih socijalnih i profesionalnih uloga).
Cilj studijskog programa osnovnih akademskih studija andragogije je i osposobljavanje studenata za dalje kompetentno uključivanje na akademske master studije andragogije kao i studije drugih društvenih i humanističkih nauka.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem:
Tokom studija student je obavezan da položi 38 predmeta, od kojih su 27 obavezni, a 11 izborni (koji se biraju sa liste stranih jezika i sa još 6 izbornih lista), da obavi stručnu praksu u toku VIII smestra i tako ostvari 240 ESPB (60 godišnje). Svi predmeti su jednosemestralni.
Obavezni predmeti: Opšta andragogija, Opšta pedagogija, Opšta psihologija, Statistika u istraživanju obrazovanja, Istorija obrazovanja odraslih, Logika sa opštom metodologijom, Psihologija zrelog doba i starenja, Psihologija ličnosti, Komparativna andragogija, Psihologija učenja, Ekonomika obrazovanja, Sociologija obrazovanja, Osnove socijalne psihologije, Andragoška didaktika, Učenje odraslih, Uvod u andragoška istraživanja, Andragogija rada, Sistem i organizacija obrazovanja odraslih, Socijalna andragogija, Planiranje obrazovanja odraslih, Menadžment i marketing u obrazovanju, Metode i tehnike istraživanja u obrazovanju, Razvoj ljudskih resursa, Andragogija komunikacija i medija, Porodična andragogija, Andragogija slobodnog vremena, Stručno obrazovanje odraslih.
Izborni predmeti: Strani jezici; Predmeti sa drugih studijskih grupa: Savremeni pedagoški pravci, Kompjuterski programi za obradu podataka, Psihologija međuljudskih odnosa na radu, Osnove psihologije rada, Uvod u filozofiju, Uvod u etiku, Uvod u teoriju društva, Ponašanje potrošača i marketing, Opšta psihopatologija, Veštine psihološkog savetovanja, Društveni aspekti duševnih poremećaja, Teorija i praksa psihoterapije i savetovanja, Uvod u studije baštine, Heritologija, Muzeologija; Andragoški predmeti: Teorije učenja i obrazovanja odraslih, Politika i strategija obrazovanja odraslih, Andragoške uloge i funkcije nastavnika, Metodika građanskog i interkulturnog obrazovanja, Analiza potreba za veštinama i obukama, Osnovno obrazovanje odraslih i ključne kompetencije, Obrazovanje starih, Penološka andragogija, Obrazovanje i rekreacija odraslih, Online obrazovanje, Obrazovanje lidera, Organizacija koja uči, Kvalitet u obrazovanju odraslih, Regrutovanje i selekcija ljudskih resursa. Iz grupacije predmeta sa drugih studijskih grupa student bira 4, a iz grupacije andragoških 3 predmeta. Bodovno učešće izbornih predmeta u ukupnoj vrednosti od 240 ESPB je 51 (21%). (Posle naziva svake grupe izbornih predmeta u zagradi je naveden broj ESPB koji student treba da ostvari polaganjem predmeta ponuđenih u okviru odgovarajuće grupe).
Student obavlja praksu u institucijama i organizacijama za obrazovanje odraslih, piše izveštaj sa prakse, prezentuje ga i brani.
U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu.
Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija: Nastava je organizovana u okviru 40-časovne radne nedelje. Nedeljno opterećenje studenata u oblicima aktivne nastave je regulisano rasporedom časova (a kreće se u rasponu od 22 do 27 časova nedeljno). Ukupno angažovanje studenta sastoji se od aktivne nastave (predavanja, vežbe, seminari, stručne posete i drugi oblici aktivne nastave), samostalnog rada, kolokvijuma i ispita.
Bodovna vrednost predmeta iskazana je u skladu sa Evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB). Zavisno od broja časova predavanja i vežbi, obima literature i drugih nastavnih aktivnosti koje su studenti u obavezi da ispune, broj ESPB pojedinačnih predmeta na ovom studijskom programu varira od 3 do 8. Studijski program osnovnih studija andragogije ne uključuje obavezu završnog rada.
Kompetencije: Po završetku osnovnih akademskih studija diplomirani andragog poseduje sledeće opšte sposobnosti:
* razumevanja, kritičke analize i procene andragoških fenomena, saznanja i ideja;
* poznavanja osnovnih metoda, tehnika i procedura prikupljanja, sistematizacije i analize podataka u obrazovanju i učenju odraslih;
* primene metoda, tehnika i modela uspešne komunikacije i timskog rada u profesionalnom radu;
* poštovanja etičkih i profesionalnih normi u praktičnom delovanju i relevantnog odnosa prema razvoju vlastite profesije.
Sa završetkom osnovnih akademskih studija diplomirani andragog stiče predmetno-specifične sposobnosti:
* analize potreba za znanjima i veštinama različitih kategorija odraslih i potreba za obukama kompanija i tržišta rada;
* razvoja programa i planova obrazovanja i obuke u različitim kontekstima i područjima;
* upravljanja organizacijom obrazovanja i procesom nastave i učenja odraslih;
* evaluacije, programa, procesesa, organizacije i postignuća u obrazovanju i obuci odraslih;
* obavljanja poslova profesionalnog informisanja, savetovanja i vođenja odraslih i učešća u regrutovanju i selekciji ljudskih resursa;
* kreiranja procedura i kriterijuma za proveru i unapređenje kvaliteta u obrazovanju i obuci odraslih;
* kreiranja organizacionih i sistemskih rešenja u pružanju obrazovne podrške i pomoći pojedincima u različitim životnim fazama i situacijama (stari, nezaposleni, marginalne i rizične grupe, osuđena lica, žene, lideri, zaposleni);
* organizacije i evaluacije oblika obrazovanja i učenja na daljinu;
* pružanja savetodavne podrške u unapređenju rada i profesionalnog razvoja nastavnika, instruktora i organizatora obrazovanja odraslih.