Osnovne akademske studije psihologije (2009/2010)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani psiholog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Prelazak se ostvaruje u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta. Student treba da ima odgovarajući broj položenih ispita koji odgovaraju ispitima ovog studijskog programa, odnosno da ostvari potreban broj ESPB, ili da položi nedostajuće ispite za upis u određenu godinu studija.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Student bira predmete iz drugih studijskih programa u skladu sa odredbama Pravilnika o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Osnovne akademske studije psihologije usmerene su na sticanje znanja i veština za dalje obrazovanje i usmeravanje, kao i na osposobljavanje za obavljanje pomoćnih psiholoških poslova.
Ciljevi osnovnih akademskih studija psihologije su sledeći:
* upoznavanje sa savremenom psihologijom, njenom istorijom i njenim disciplinama;
* ovladavanje psihološkim pojmovima i činjenicama, poznavanje zakonitosti psihičkog funkcionisanja i razvoja;
* upoznavanje sa psihološkim istraživačkim metodama, tehnikama prikupljanja podataka i postupcima procene ličnosti;
* osposobljavanje za grupno zadavanje testova i drugih mernih instrumenata, za statističku obradu dobijenih podataka i za organizaciju i prezentaciju nalaza;
* osposobljavanje za razumevanje psiholoških pojava u njihovoj razvojnoj, kontekstualnoj, društvenoj i ličnosnoj uslovljenosti;
* razvijanje osetljivosti za psihičke pojave, individualne karakteristike i uzrasne osobenosti;
* osposobljavanje za predavačku delatnost za nastavu psihologije u srednjoj školi;
* posebno upoznavanje sa psihologijom adolescencije, sa osnovama pedagogije i drugih disciplina bliskih psihologiji;
* sticanje veština komunikacije;
* sticanje akademskih veština selekcije, organizacije i prezentovanja sadržaja saopštenja.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem:
U prvih šest semestara program pokriva osnovne oblasti psihologije, teorije, metode i tehnike, istoriju i razvoj psihologije kao nauke i struke, i glavne primenjene oblasti psihologije, a moduliranom nastavom na četvrtoj godini počinje dublje proučavanje jedne od četiri ponuđene oblasti psihologije (klinička psihologija, psihologija obrazovanja, psihologija rada i istraživanja u psihologiji). Studenti svih modula mogu da izaberu i predmete koji pripremaju za nastavnike psihologije u srednjoj školi. Moduli su koncipirani na osnovu razvoja psihološke nauke i struke, potreba za psiholozima na tržištu rada.
Program obuhvata 78 predmeta, 30 obaveznih i 39 predmeta u devet izbornih grupa u prvih šest semestara i 31 obavezan i 65 predmeta u osam izbornih grupa na modulima.
U okviru programa ponuđena su ukupno 104 izborna predmeta u 17 grupa, odnosno 450 ESPB od kojih se bira 98 ESPB. Iz svake grupe student bira definisan broj ESPB. (Posle naziva svake grupe izbornih predmeta u zagradi je naveden broj ESPB koji student treba da ostvari polaganjem predmeta ponuđenih u okviru odgovarajuće grupe). Vrednost prakse na modulima je 4 – 6 ESPB i usklađena je sa opterećenjem na vežbama.
U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu.
Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija: Osnovne akademske studije psihologije organizovane su po semestrima, traju osam semestara, odnosno četiri godine. Broj časova aktivne nastave (predavanja i vežbe) nedeljno iznosi 26 – 30 na prve tri godine i 20 – 28 časova na modulima. Metode izvođenja nastave: predavanja, vežbe, seminari, diskusije, eseji, istraživanja, rad u grupama, samostalni rad studenata, mentorski rad, konsultacije.
Bodovna vrednost predmeta iskazana je u skladu sa Evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB). Ukupan broj ESPB na studijskom programu iznosi 240 (30 u semestru). Prve tri zajedičke godine nose 180, moduli nose 60 ESPB. Učešće izbornih predmeta je u prvih šest semestara 18%, a u okviru modula je 6 – 18 ESPB. Stručna praksa je u osmom semestru i nosi 4 – 6 ESPB (u zavisnosti od modula). Na osnovnim akademskim studijama psihologije nije predviđen završni rad.
Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta utvrđeni su u programima predmeta.
Kompetencije: Opšte kompetencije:
Savladavanjem programa student će biti sposoban da:
* poštuje i koristi naučni pristup, kritičko i kreativno mišljenje,
* razume i primeni bazične eksperimentalne i neeksperimentalne istraživačke metode uključujući dizajniranje istraživanja, analiziranje podataka i interpretaciju,
* komunicira na akademskom nivou u domaćem i međunarodnom okruženju,
* pokaže osetljivost za etičke dileme i pronalazi rešenja u skladu sa Zakonom i etičkim kodeksom struke.
Predmetno specifične kompetencije:
Savladavanjem programa student će biti sposoban da:
* pokaže poznavanje glavnih koncepata, teorijskih perspektiva, empirijskih nalaza i istorijskih trendova u psihologiji,
* razume zakonitosti funkcinisanja i razvoja opažanja, pamćenja, mišljenja, učenja, emocija i poremećenog funkcionisanja,
* razume i primeni psihološke principe na lična, socijalna i organizaciona pitanja,
* primeni odgovarajuće metode za rešavanje konkretnih problema u psihološkim istraživanjima,
* zadaje testove i druge merne instrumente u grupi ispitanika, statistički obradi podatke, organizuje i prezentira nalaze,
* obavlja predavačku delatnost vezanu za nastavu psihologije u srednjim školama,
* primeni elementarne veštine u područjima primenjene psihologije,
* prati novine u domaćoj i stranoj stručnoj psihološkoj literaturi,
* koristi kompjutersku tehnologiju u sticanju znanja u pojedinim psihološkim područjima.
* Kurseve Socijalna dilema: razumevanje kooperacije među ljudima i Stereotipi i predrasude držaće u svojstvu gostujućeg profesora tokom jesenjeg semestra 2017. godine prof. dr Johanes Keler sa Univerziteta u Ulmu.
** Kurseve će držati u svojstvu gostujućeg profesora tokom prolećnog semestra 2018. godine prof. dr Kene Holmkvist