Osnovne akademske studije pedagogije (2009/2010)

Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani pedagog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Prelazak se ostvaruje u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Student bira predmete iz drugih studijskih programa u skladu sa odredbama Pravilnika o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Osnovne akademske studije pedagogije usmerene su na sticanje znanja i razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za profesionalni rad pedagoga u oblasti vaspitanja i obrazovanja, kao i za dalje obrazovanje i permanentno stručno usavršavanje. Ciljevi osnovnih akademskih studija pedagogije jesu: * osposobljavanje za razumevanje fenomena vaspitanja i obrazovanja u svetlu ranih ideja, klasičnih i savremenih pedagoških teorija i koncepcija; * osposobljavanje za razumevanje kulture detinjstva i uslova odrastanja dece i mladih u savremenom društvenom i kulturnom kontekstu; * razvijanje osetljivosti za razumevanje detinjstva i mladosti kao produkata kulture i pozitivnih stavova prema ulozi mladih u njenom transformisanju; * upoznavanje sa stanovištima pedagoške nauke o bitnim pitanjima teorije i prakse vaspitanja i obrazovanja; * ovladavanje pedagoškim pojmovima i činjenicama, poznavanje principa i zakonitosti vaspitno-obrazovnog procesa; * osposobljavanje za razumevanje specifičnosti vaspitno-obrazovnog procesa u celini i na pojedinim institucionalnim nivoima (predškolsko, osnovno, srednje i visoko), u porodici i različitim oblicima neformalnog obrazovanja; * upoznavanje razvoja, organizacije i načina funkcionisanja institucionalnog vaspitanja i obrazovanja; * upoznavanje sa aktuelnim tendencijama razvoja vaspitno-obrazovnih institucija i obrazovnog sistema u našoj sredini i evropskim zemljama; * osposobljavanje za istraživački rad u različitim oblastima vaspitno-obrazovne prakse i za korišćenje rezultata pedagoških istraživanja i istraživanja iz drugih naučnih oblasti u razumevanju i menjanju prakse; * sticanje znanja, razvijanje osetljivosti i profesionalnih stavova neophodnih za razumevanje odnosa između prava na razvoj i obrazovanje, normativno-pravne regulative i realnih obrazovnih perspektiva; * osposobljavanje za saradnju sa praktičarima u planiranju, programiranju, organizaciji, realizaciji i evaluaciji različitih oblika vaspitno-obrazovnog rada; * razvijanje profesionalnog pristupa u uspostavljanju i realizaciji odnosa sa različitim akterima i u različitim područjima pedagoškog rada; * razvijanje kritičkog mišljenja i kreativnih sposobnosti, kao i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama potrebnim za obavljanje raznovrsnih poslova u različitim područjima rada pedagoga; * razvijanje akademskih i profesionalnih veština studenata neophodnih za studiranje, profesionalno delovanje i kontinuirano stručno usavršavanje.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem: Studijski program obuhvata dvadeset sedam obaveznih i osam izbornih predmeta, uključujući i strani jezik. Obavezni predmeti su iz oblasti: a) opšte pedagogije (Uvod u pedagogiju, Osnovi pedagoške nauke, Opšta pedagogija, Sistem vaspitanja i obrazovanja, Savremeni pedagoški pravci); b) istorije pedagogije (Istorija pedagoških ideja, Razvoj pedagogije u Srbiji, Istorija školstva u Srbiji); v) metodologije pedagogije (Uvod u pedagoška istraživanja, Metode i tehnike istraživanja u obrazovanju, Statistika u istraživanju obrazovanja); g) didaktike (Didaktika, Jezik i obrazovanje, Razvijanje i evaluacija programa); d) školske pedagogije (Školska pedagogija, Metodika rada školskog pedagoga); kao i Predškolska pedagogija, Porodična pedagogija i Obrazovanje odraslih. U obavezne predmete uključene su i psihološke discipline (Opšta psihologija, Osnovi psihologije ličnosti, Uvod u razvojnu psihologiju, Razvojna psihologija, Uvod u pedagošku psihologiju, Pedagoška psihologija), kao i filozofske discipline (Uvod u filozofiju, Logika sa opštom metodologijom). Ponuđeno je 37 izbornih predmeta koji su svrstani u osam izbornih blokova iz oblasti pedagogije, psihologije, filozofije, sociologije, istorije i stranih jezika. Iz svakog bloka student bira po jedan predmet. Studentima je obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu. Programom je predviđena i stručna praksa studenata. Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija: Osnovne akademske studije pedagogije traju četiri školske godine, odnosno osam semestara. Metode izvođenja nastave: predavanja, vežbe, seminari, diskusije, istraživanja, rad u grupama, mentorski rad, konsultacije. Bodovna vrednost predmeta iskazana je u skladu sa Evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB). Ukupan broj ESPB na studijskom programu iznosi 240 (60 godišnje; 30 u semestru), od toga izbornim predmetima pripada 48 (20%). Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta utvrđeni su u programima predmeta.
Kompetencije: Po završetku osnovnih akademskih studija diplomirani pedagog stiče sledeće opšte sposobnosti: * razume, analizira i procenjuje pedagoška saznanja i ideje; * primenjuje stečena znanja u praksi i uspešno rešava, uz upotrebu relevantnih postupaka, konkretne probleme u svojoj struci; * poznaje vrstu, organizaciju, metode i tehnike istraživanja u oblasti vaspitanja i obrazovanja, ume da primeni istraživačke instrumente, prikupi relevantne podatke, obradi ih, analizira, izvede odgovarajuće zaključke, da rezultate saopšti stručnoj javnosti i primeni ih u vaspitnoj-obrazovnoj praksi; * razume i prihvata osnovna načela profesionalne komunikacije; * ima aktivan i odgovoran odnos prema sopstvenom profesionalnom razvoju. Po završetku osnovnih akademskih studija diplomirani pedagog stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti: * razume i vlada osnovnim pedagoškim pojmovima; * poznaje i razume razvoj pedagoških ideja i dovodi u vezu sa savremenim tokovima u obrazovanju; * poznaje osnovna načela izrade programa vaspitno-obrazovnog rada; * ima profesionalan pristup poslu i pruža pomoć i podršku nastavnicima u unapređivanju nastave (primeni savremenih nastavnih metoda i oblika rada, postupaka praćenja i ocenjivanja rada učenika i korišćenja novih informacinih tehnologija); * interdisciplinarno pristupa problemima vaspitanja i obrazovanja; * koristi pedagoška znanja, profesionalne veštine i sposobnosti u rešavanju konkretnih stručnih problema; * koristi stručnu literaturu, prati i primenjuje inovacije u oblasti vaspitanja i obrazovanja uz upotrebu savremene informacione tehnologije.
PRVA GODINA Sem P+V ESPB
Opšta psihologija 1 4 + 2 7
Statistika u istraživanju obrazovanja 1 2 + 2 6
Uvod u pedagogiju 1 4 + 2 8
Uvod u filozofiju 1 2 + 2 6
Logika sa opštom metodologijom 2 2 + 2 6
Osnovi pedagoške nauke 2 2 + 2 7
Osnovi psihologije ličnosti 2 4 + 2 7
Sistem vaspitanja i obrazovanja 2 2 + 2 7
Strani jezik 1 (6 ESPB)
Engleski jezik 1 1, 2 2 + 0 6
Italijanski jezik 1 1, 2 2 + 0 6
Nemački jezik 1 1, 2 2 + 0 6
Ruski jezik 1 1, 2 2 + 0 6
Francuski jezik 1 1, 2 2 + 0 6
Španski jezik 1 1, 2 2 + 0 6
DRUGA GODINA Sem P+V ESPB
Porodična pedagogija 3 2 + 2 6
Uvod u razvojnu psihologiju 3 3 + 3 6
Istorija pedagoških ideja 3, 4 2 + 2 14
Opšta pedagogija 3, 4 2 + 2 14
Razvojna psihologija 4 3 + 3 6
Strani jezik 2 (8 ESPB)
Engleski jezik 2 3, 4 4 + 0 8
Italijanski jezik 2 3, 4 4 + 0 8
Nemački jezik 2 3, 4 4 + 0 8
Ruski jezik 2 3, 4 4 + 0 8
Francuski jezik 2 3, 4 4 + 0 8
Španski jezik 2 3, 4 4 + 0 8
Izborni predmet 1 (6 ESPB)
Istorija modernog evropskog obrazovanja 4 2 + 2 6
Motivacija i emocije 4 4 + 0 4
Psihologija porodice 4 2 + 0 3
Sociologija društvenih devijacija - kriminalitet 4 2 + 2 6
Sociologija saznanja 1 4 2 + 0 3
Uvod u etiku 4 2 + 2 7
Uvod u teoriju društva 4 2 + 2 4
Helenistička filozofija (Antički skepticizam) 4 2 + 2 6
TREĆA GODINA Sem P+V ESPB
Razvoj pedagogije u Srbiji 5 2 + 2 5
Uvod u pedagoška istraživanja 5 2 + 2 5
Uvod u pedagošku psihologiju 5 2 + 2 4
Didaktika 5, 6 2 + 2 10
Predškolska pedagogija 5, 6 2 + 2 10
Istorija školstva u Srbiji 6 2 + 2 5
Metode i tehnike istraživanja u obrazovanju 6 2 + 2 5
Pedagoška psihologija 6 2 + 2 5
Stručna praksa 1 6
*
5
Izborni predmet 2 (6 ESPB)
Vanškolska pedagogija 5 2 + 2 6
Kompjuterski programi za obradu podataka 5 2 + 2 6
Koncepcije i strategije razredne discipline 5 2 + 2 6
Metode rada predškolskog pedagoga 5 2 + 2 6
Pedagogija slobodnog vremena 5 2 + 2 6
Profesionalne veštine 5 2 + 2 6
Razvoj pedagoškog obrazovanja u Srbiji 5 2 + 2 6
Reformni pedagoški pokreti u Srbiji krajem 19. i u prvoj polovini 20. veka 5 2 + 2 6
ČETVRTA GODINA Sem P+V ESPB
Jezik i obrazovanje 7 2 + 2 6
Obrazovanje odraslih 7 2 + 0 3
Savremeni pedagoški pravci 7 2 + 2 6
Školska pedagogija 7, 8 2 + 2 10
Metodika rada školskog pedagoga 8 2 + 2 5
Razvijanje i evaluacija programa 8 2 + 2 4
Stručna praksa 2 8 * 4
Izborni predmet 3 (22 ESPB)
Vaspitno-obrazovni rad sa decom sa posebnim potrebama 7 2 + 2 6
Mediji i obrazovanje 7 2 + 2 6
Socijalna pedagogija 7 2 + 2 6
Afektivni razvoj 7 2 + 2 4
Moralni razvoj 7 2 + 2 4
Opšta psihopatologija 7 4 + 0 4
Psihologija darovitosti 7 2 + 2 4
Psihopatologija dece i mladih 1 7 2 + 2 4
Dečja igra i razvijanje stvaralaštva 7 2 + 2 6
Evaluacija školskog obrazovanja 8 2 + 2 6
Informacione tehnologije u obrazovanju 8 2 + 2 6
Interaktivne metode u nastavi 8 2 + 2 6
Kvalitet u obrazovanju odraslih 8 1 + 4 6
Obrazovanje i rekreacija odraslih 8 1 + 4 6
Osnovi socijalne psihologije 8 4 + 0 6
Praćenje i ocenjivanje u nastavi 8 2 + 2 6
Programi građanskog vaspitanja 8 2 + 2 6
Profesionalni razvoj nastavnika 8 2 + 2 6
Psihologija međuljudskih odnosa na radu 8 2 + 2 6
Sistemi i programi predškolskog vaspitanja 8 2 + 2 6
Uvod u istraživanja politike obrazovanja 8 2 + 2 6
Upravljanje u obrazovanju 8 2 + 2 6

* kontinuirana dvonedeljna praksa