Doktorske studije andragogije (2014)
Detalji programa
Nivo studija: Doktorske
Broj ESPB bodova: 180
Trajanje programa u godinama: 3
Naučni naziv: doktor nauka - andragogija
Uslovi upisa: Završene diplomske akademske studije – master iz oblasti andragogije (300 ESPB), prosečna ocena na osnovnim i diplomskim akademskim studijama najmanje 8 (osam) ili najmanje 5 naučnih radova objavljenih u časopisima od nacionalnog i međunarodnog značaja, poznavanje jednog stranog (svetskog) jezika; lice koje nema završene odgovarajuće studije polaže diferencijalni ispit, u skladu sa Statutom fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Student može preći sa drugih studijskih programa na ovaj program ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Katedra na osnovu uvida u sadržaj studijskog programa sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Izbor se vrši sa liste izbornih predmeta doktorskih studija Fakulteta i/ili Univerziteta, u dogovoru sa mentorom, a u skladu sa Pravilnikom o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Ciljevi programa doktorskih studija andragogije orijentisani su na razvoj znanja, veština i kompetencija za teorijsko-analitičko, kritičko-istraživačko i inovativno–praktično delovanje i rad u oblasti andragoške nauke i prakse učenja i obrazovanja odraslih. Ciljevi doktorskih studija su:
- osposobljavanje za kritičko analiziranje, pozicioniranje i istraživanje domena, moći i odgovornosti andragoške nauke i prakse obrazovanja odraslih za razvoj koncepcije i uspostavljanje sistema doživotnog učenja i obrazovanja i modela društva koje uči, kako u domaćem, tako i u međunarodnom okruženju;
- razvijanje naučnih saznanja, sposobnosti i akademskih veština za interdisciplinarni pristup, kritičko preispitivanje i na savremenim paradigmama zasnovano izučavanje fundamentalnih problema andragoške nauke i ključnih pitanja teorije i prakse obrazovanja odraslih.
- razvijanje kritičkog mišljenja i akcione refleksije potrebne za razvoj, konceptualizaciju i realizaciju obrazovne politike, strategija i obrazovnih intervencija u socijalni, kulturni, ekonomski i obrazovni kontekst u Srbiji i kritički pristup mogućnostima implementacije savremenih svetskih dostignuća andragoške teorije i prakse u domaćem kontekstu.
- osposobljavanje za samostalno organizovanje, vođenje i realizaciju naučnih istraživanja, uključivanje u domaće i međunarodne projekte i kompetentno saopštavanje rezultata istraživanja.
- razvijanje sposobnosti za povezivanje, unapređivanje i usavršavanje znanja stečenih na osnovnim akademskim i master akademskim studijama andragogije i razvijanje svesti o potrebi kontinuiranog profesionalnog razvoja..
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem:
Studijski program doktorskih studija obuhvata jedan obavezni nastavni predmet i sedam izbornih predmeta (koje student bira od 22 ponuđena), studijski istraživački rad i izradu doktorske disertacije. Obavezni predmeti je Teorijsko-metodološki problemi andragoških istraživanja. Izborni predmeti svrstani su u tri izborna bloka.
Od ukupnog broja bodova koji pripadaju predmetima predviđenim studijskim programom (80 ESPB), izborni predmeti imaju 60 ESPB (75%). Programom je predviđen studijski istraživački rad predmetni i u funkciji izrade doktorske disertacije. Izrada i odbrana doktorske disertacije završni je deo studijskog programa doktorskih studija..
Način izvođenja studija i bodovna vrednost predmeta:
Doktorske studije andragogije traju tri školske godine, tj. šest semestara.
Doktorske studije imaju 180 ESPB (60 godišnje; 30 u semestru). Obavezni predmet i izborni predmeti imaju po 10 ESPB (ukupno 80).
Osim predavanja, u prva tri semestra predviđeni su i časovi za studijski istraživački rad (koji je vezan za predmete), kao i za studijski istraživački rad u funkciji izrade disertacije (u prvom semestru – izbor teme i izrada bibliografije; u drugom semestru – izrada projekta istraživanja; u trećem semestru – odbrana predloga teme doktorske disertacije). Studijski istraživački rad u 4. 5. i 6. semestru neposredno je u funkciji izrade disertacije – realizacija istraživanja, obrada podataka, interpretacija dobijenih rezultata i pisanje izveštaja o istraživanju.
Metode izvođenja nastave: predavanja, seminari, diskusije, rad u grupama, mentorski rad, konsultacije, studijski istraživački rad.
Bodovna vrednost doktorske disertacije: Izrada i odbrana doktorske disertacije, uključujući i studijski istraživački rad u funkciji izrade doktorske disertacije: 120 ESPB.
Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta: Ne predviđaju se posebni preduslovi za upis predmeta, osim uslova utvrđenih zakonom.
Kompetencije: Po završetku studijskog programa doktor andragoških nauka
1. kritički promišlja i analizira osnovne probleme teorijske konceptualizacije i prakse doživotnog obrazovanja i učenja;
2. preispituje eksplorativnu i praktičnu vrednost različitih teorija, koncepcija i strategija obrazovanja i učenja odraslih;
3. razmatra i vrednuje mogućnosti primene različitih epistemološko-metodoloških pristupa u istraživanju obrazovanja i učenja odraslih;
4. kombinuje interdisciplinarani i integrativni pristup u proučavanju bazičnih problema obrazovanja i učenja odraslih;
5. koncipira i realizuje različite vrste fundamentalnih istraživanja u području obrazovanja i učenja odraslih;
6. koristi rezultate naučnih istraživanja za oblikovanje sistemskih rešenja, rešavanje konkretnih problema i unaprđenje prakse obrazovanja i učenja odraslih;
7. upoznaje naučnu i stručnu javnost sa rezultatima naučnih istraživanja, globalnim tendencijama, ključnim problemima i dobrom praksom obrazovanja i učenja draslih;
8. razume obrazovanje i učenje odraslih kao individualni i socijalni fenomen i poznaje njegove filozofske, istorijsko-komparativne, socijalno-ekonomske, psihološke i organizaciono-didaktičke dimenzije;
9. kritički procenjuje mogućnosti primene različitih modela i formi obrazovne prevencije i intervencije u kompleksnim socijalnim kontekstima i domenima (porodici, radu, socijalnom okruženju, slobodnom vremenu)
10. razume međuzavisnost globalnih i nacionalnih problema i perspektiva razvoja obrazovanja i učenja odraslih;
11. razume vlastitu društvenu i etičku odgovornost za unaprđenje teorije i prakse obraovanja odraslih.