Osnovne akademske studije istorije umetnosti (2009/2010)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani istoričar umetnosti
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Prelazak se ostvaruje u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta. Student treba da ima odgovarajući broj položenih ispita koji odgovaraju ispitima ovog studijskog programa, odnosno da ostvari potreban broj ESPB, ili da položi nedostajuće ispite za upis u određenu godinu studija.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Predmeti iz drugih studijskih programa biraju se u okviru izbornih pozicija sa priložene liste iz oblasti političke i kulturne istorije, klasičnih nauka, školske pedagogije, sociologije kulture i umetnosti, filozofije umetnosti i estetike; etnologije i antropologije, arheologije. Način izbora predmeta sa drugih studijskih grupa – shodno primarnim interesovanjima studenata u toku osnovnih studija i u skladu sa Pravilnikom o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Cilj osnovnih studija istorije umetnosti usmeren je na sticanje znanja, razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za stručni rad istoričara umetnosti u različitim institucijama kulture, zaštite dobara, osnovnom i srednjem obrazovnom sistemu, u medijima i u administraciji kulturnih delatnosti, kao i za dalje obrazovanje i stručno usavršavanje.
Ciljevi osnovnih akademskih studija istorije umetnosti su:
* istorijsko, teorijsko i vizuelno razumevanje glavnih tokova razvoja, ideja i fenomena istorije umetnosti i arhitekture od antičke do moderne i savremene umetnosti;
* glavni principi muzeologije i zaštite nasleđa;
* metodika nastave likovne kulture i/ili istorije umetnosti;
* osnove metodologije istorije umetnosti kao nauke i humanističke discipline;
* samostalno rasuđivanje i interpretacija umetničkog dela;
* istraživačka sistematičnost;
* razvijanje kritičkog mišljenja, kreativnog pristupa i intelektualne radoznalosti.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem:
Struktura programa osnovnih studija istorije umetnosti određena je s obzirom na:
• savremeno stanje i zahteve discipline istorije umetnosti uopšte, kao i u odnosu na specifičnosti društvenog i kulturnog konteksta države Srbije;
• principe savremenog evropskog sistema visokog obrazovanja, oličene u Bolonjskoj deklaraciji;
• potencijale i specijalizacije nastavnika i saradnika Odeljenja za istoriju umetnosti i mogućnosti povezivanja sa drugim odeljenjima Filozofskog fakulteta;
• stogodišnju tradiciju nastave istorije umetnosti na Beogradskom univerzitetu.
Obavezno studijsko područje jeste istorija likovnih umetnosti i arhitekture u vremenskom rasponu od antičkog do savremenog doba. Ovo široko područje obuhvata: a) zapadnu umetnost i arhitekturu, b) umetnost i arhitekturu Vizantije i istočnog hrišćanstva, v) nacionalnu umetnost, sa posebnim naglaskom na srpskoj srednjovekovnoj umetnosti i arhitekturi, g) muzeologiju i zaštita nasleđa i d) istoriju istorije umetnosti i nauku o umetnosti sa metodologijom.
Ciljevi programa ostvaruju se kroz strukturu programa koja podrazumeva:
• obavezne kurseve iz posebnih oblasti istorije umetnosti [antička umetnost, istorija arhitekture, srednjovekovna umetnost (sa posebnim naglaskom na srpskoj i vizantijskoj srednjovekovnoj umetnosti), umetnost novog veka, moderna umetnost, teorija i metodologija, muzeologija i zaštita nasleđa]. Pomenute opšte oblasti izučavanja i studiranja su, shodno širokim hronološkim, problemskim i tematskim sadržajima, podeljene u kurseve u trajanju od jednog semestra tokom studija;
• obavezne kurseve iz oblasti i disciplina izvan istorije umetnosti, neophodne za osnovno obrazovanje u oblasti (strani jezik);
• bogatu izbornu listu kurseva sa svih drugih odeljenja Filozofskog fakulteta, koji omogućavaju sticanje širokog opšteg obrazovanja u oblasti društvenih nauka i humanističkih disciplina i koji pružaju detaljnija znanja iz pojedinih oblasti istorije umetnosti i srodnih disciplina kojima se stiču širi uvidi i veće sposobnosti stručnog delovanja (arheologije, kulturne istorije, istorije, antropologije, klasičnih nauka, pedagogije).
U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu.
Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija:
Osnovne akademske studije istorije umetnosti organizovane su po semestrima, traju osam semestara, odnosno četiri godine.
Način izvođenja studija: predavanja, seminari i vežbe koji uključuju aktivno učešće studenata i predstavljaju proces praktičnog osposobljavanja iz oblasti koja se izučava.
Bodovna vrednost predmeta predmeta iskazana je u skladu sa Evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB).
Prva godina: Uvod u istoriju umetnosti I (10 ESPB), Uvod u istoriju umetnosti II (10 ESPB), Umetnost antičke Grčke (5), Umetnost antičkog Rima (3), Uvod u studije baštine (5), Arhitektura Vizantije i Zapadne Evrope u srednjem veku (5), Istorija istorije umetnosti (4), Osnovi umetnosti i vizuelne kulture novog veka (2), Izborni predmeti 1. (6), 2. (6) i 3. (4 ESPB). Druga godina: Ranohrišćanska i ranovizantijska umetnost (4), Umetnost ranog srednjeg veka u Vizantiji i zapadnoj Evropi (5), Srednjovekovna arhitektura u Srbiji (5), Srpska umetnost u doba Nemanjića I (5), Prvi vekovi srpske umetnosti (od pokrštavanja do 1219) (4), Teorije umetnosti (5), Teorijski koncepti umetnosti i vizuelne kulture novog veka (4), Pojmovi umetnosti i vizuelne kulture novog veka (5), Heritologija (3), Metodologija istorije umetnosti (3), Izborni predmet 4. (8), 5. (3) i 6. (6 ESP
Kompetencije: Savladavanjem studijskog programa istorije umetnosti, student je sposoban da pokaže znanje i razumevanje glavnih tokova razvoja, ideja i fenomena istorije umetnosti od antičke do moderne i savremene umetnosti, glavnih principa muzeologije i zaštite nasleđa, kao i metodike nastave likovne kulture i/ili istorije umetnosti.
Student stiče sledeće opšte sposobnosti:
* analize, sinteze, zaključivanja;
* ovladavanja metodama i postupcima istraživanja;
* razvoja kritičkog i samokritičkog mišljenja;
* primene znanja u praksi;
* primene osnova profesionalne etike;
* razvoja komunikacionih sposobnosti.
Student stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti:
* poznavanja i razumevanja discipline istorije umetnosti, kao istorijske i humanističke nauke;
* rešavanja konkretnih zadataka i problema iz domena struke;
* multidisciplinarnog povezivanja i primene znanja;
* praćenja i primene novih rezultata, ideja i dostignuća u struci.