Osnovne akademske studije etnologije-antropologije (2014)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani etnolog-antropolog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Cilj: Osnovne akademske studije etnologije i antropologije imaju za cilj da očuvaju kompetencije profesionalnih etnologa, kao društveno prepoznate i u izvesnoj meri ugledne profesije, uz sada već dvodecenijsko profilisanje profesije socio-kulturnih antropologa, neizostavne pri istraživanju, planiranju, upravljanju i evaluaciji jedne od najvećih socijalnih i kulturnih transformacija u istoriji zemlje, koja je u toku. S tim ciljem, studije su dizajnirane kao ekvilibrijum znanja i veština potrebnih za istraživačke, dokumentarističke, poslove reprezentacije, konsultantske poslove i druge poslove primene dostignuća savremene nauke, sa posebnim naglaskom na interpretaciju svakodnevnih kulturnih fenomena, kulturnu kritiku i komentar s jedne, odnosno na istraživanje i očuvanje kulturne baštine, s druge strane.
Posebna pažnja na programu posvećuje se bazičnim procesima kulturne promene, poput transformacije javne sfere, nauke i visokog obrazovanja. Tu posebno izdvajamo osposobljavanje studenata da kritički razmišnjaju i nemetrički evaluiraju odnose znanja i moći, osobito kada se prelamaju kroz administrativni novogovor npr. kroz arbitrarne binarne opozicije poput svrha/cilj ili savremenost/usaglašenost. Tako prvi među osnovnim ciljevima programa predstavlja reprodukcija humanistički obrazovanih slobodnih građana, sposobnih da se kompetentno nose sa procesima destrukcije kvaliteta javnih usluga, uz njihovo paralelno osposobljavanje da se prilagođavaju tržišnim zahtevima.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem
Studijski program inkorporira mogućnost izbora po jednog ili više predmeta iz oblasti sociologije, filozofije, arheologije, istorije, stranih jezika i iz matične oblasti, na izbornim pozicijama s više mogućnosti. Predmeti na izbornim pozicijama, ukljućujući završni rad, vrede 55 ESPB odnosno 23%.
U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu.
Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija
Osnovne akademske studije etnologije-antropologije organizovane su po semestrima, traju osam semestara, odnosno četiri godine. Nastava se izvodi u različitim formama (predavanja, vežbe, seminari, diskusije, terenski rad različitog tipa itd.)
Bodovna vrednost predmeta
Bodovna vrednost predmeta iskazana je u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB). Broj bodova dodeljenih predmetima kreće se od 5 do 8 ESPB, u zavisnosti od procene opterećenja studenta tokom savlađivanja gradiva iz odgovarajućeg predmeta.
Bodovna vrednost završnog rada
Studijskim programom je nakon položenih ispita sa osnovnih studija predviđena izrada završnog rada – 10 ESPB.
Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta
Program ne podrazumeva preduslove za upis pojedinih predmeta ili grupa predmeta.
Kompetencije: Opšte i predmetno-specificne kompetencije studenata
Etnolog-antropolog osposobljen je da:
- proučava tradicionalne i savremene kulture u Srbiji;
- proučava Balkan i Jugoistočnu Evropu;
- proučava van-evropske kulture u komparativnoj perspektivi;
- proučava formiranje novih kulturnih identiteta i savremene transformacije kulture;
- proučava procese globalizacije i evropske integracije;
- istražuje, tezaurira i čuva kulturnu baštinu;
- definiše istraživačke probleme u širokom interdisciplinarnom spektru društvenih nauka, humanističkih disciplina, socijalne i kulturne politike i turizma.
Opis ishoda učenja
Etnolog-antropolog osposobljen je da:
- organizuje, dizajnira i sporovede istraživanja u domenu kulture, medija, religije, društvenih institucija i grupa;
- vrši medijaciju u situacijama etničkog, kulturnog, religijskog, rasnog i sličnih konflikata u multikulturnom društvu;
- prepozna, dokumentuje, klasifikuje, arhivira, interpretira i evaluira elemente kulturnog nasleđa;
- aktivno primeni etnološka i antropološka znanja u sferama medija, sporta, mode i turizma;
- analizira, implementira i evaluira projekte u oblastima socijalne i kulturne politike;
- izvodi naučne i primenjene projekte vladinih i nevladinih organizacija;
- učestvuje u procesu obrazovanja na predškolskom, osnovnoškolskom i srednješkolskom nivou, i u procesu permanentnog obrazovanja;
- kompetentno i na ekspertskom nivou učestvuje u radu, kreira projekte ili rukovodi institucijama kulture (muzeji, galerije, biblioteke, medijateke, arhivi, centri kulture i dr.);
- učestvuje u razvojnim projektima, na analitičkom, prediktivnom i evaluativnom nivou;
- nastavi master ili specijalističke studije u polju društveno-humanističkih nauka.