Master akademske studije pedagogije (2021)
Detalji programa
Nivo studija: Master
Broj ESPB bodova: 60
Trajanje programa u godinama: 1
Akademski naziv: master pedagog
Uslovi upisa: Završene osnovne akademske studije pedagogije (240 ESPB) ili završene osnovne studije pedagogije u četvorogodišnjem trajanju, u skladu sa uslovima utvrđenim Statutom Univerziteta i Fakulteta; student koji je završio drugi studijski program polaže diferencijalni ispit u skladu sa studijskim programom i Statutom Fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Student može preći sa drugih programa master akademskih studija ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Odeljenje na osnovu uvida u studijski program sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Cilj: Master akademske studije pedagogije usmerene su na produbljivanje opštih i specifičnih pedagoških znanja i dalji razvoj kompetencija za profesionalno delovanje pedagoga i za istraživački rad u oblasti vaspitanja i obrazovanja. Ciljevi master akademskih studija pedagogije su osposobljavanje studenata za:* praćenje i razumevanje savremenih tendencija u razvijanju pedagoških ideja, teorija i koncepcija;* razumevanje različitih teorijskih pristupa u pedagogiji i njihovog značenja za kritičko sagledavanje i promenu vaspitno-obrazovne prakse u cilju građenja kvaliteta vaspitanja i obrazovanja; * preispitivanje različitih dimenzija i značenja odnosa teorije i prakse u vaspitanju i obrazovanju; * razumevanje epistemološko-metodoloških osnova različitih pedagoških istraživanja i za osmišljavanje i realizaciju istraživanja primerenog specifičnostima problema koji se istražuje;* identifikovanje, elaboriranje i rešavanje praktičnih problema u oblasti vaspitanja i obrazovanja razvijanjem kreativnih sposobnosti, akademskih i profesionalnih veština neophodnih za profesionalno delovanje; * uspešno delovanje u vaspitno-obrazovnoj praksi pružanjem profesionalne pomoći i podrške deci, učenicima i porodici i razvojem partnerstva sa vaspitačima i nastavnicima u koncipiranju, organizovanju i realizaciji vaspitno-obrazovnog procesa;* profesionalni pristup u odnosima sa različitim akterima i u različitim područjima pedagoškog rada;* pripremu i realizaciju analitičkog i istraživačkog rada u praksi; * pripremu i realizaciju instruktivnog i savetodavnog rada u ustanovama vaspitanja i obrazovanja;* razvijanje, realizaciju i evaluaciju različitih vrsta razvojnih projekata, obrazovnih programa i obuka.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem: Studijski program obuhvata jedan obavezni predmet (Istraživanja u pedagogiji), tri izborna predmeta (koje student bira od 16 ponuđenih predmeta), studijski istraživački rad i izradu završnog (master) rada. Većinu predmeta na studijskom programu master studija čine izborni predmeti, tako da student izborom predmeta sam profiliše svoje studije, tj. opredeljuje se za užu oblast koju će izučavati (teorija vaspitanja, istorija pedagogije, didaktika, porodična pedagogija, predškolska pedagogija, školska pedagogija). Izborni predmeti svrstani su u jedan izborni blok, iz kojeg student bira tri predmeta. Svi predmeti su jednosemestralni. Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija: Studije traju jednu školsku godinu: u prvom i drugom semestru po 20 časova aktivne nastave nedeljno. U prvom semestru su časovi predavanja i vežbi, a u drugom studijski istraživački rad i izrada završnog (master) rada. Metode izvođenja nastave su: predavanja, vežbe, seminari, studijski istraživački rad, diskusije, rad u grupama, mentorski rad, konsultacije. Bodovna vrednost predmeta: Ukupan broj ESPB na studijskom programu iznosi 60. Od ukupnog broja ESPB na studijskom programu izbornim predmetima pripada 40%. Bodovna vrednost završnog rada iskazana u ESPB: Bodovna vrednost završnog rada – uključujući i studijski istraživački rad u funkciji izrade završnog rada – iznosi 30 ESPB. Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta: Ne predviđaju se posebni preduslovi, osim onih utvrđenih zakonom.
Kompetencije: Po završetku master akademskih studija pedagogije master pedagog stiče opšte sposobnosti da:- kritički analizira i celovito sagledava pedagošku teoriju i vaspitno-obrazovnu praksu; - razume i primenjuje različite naučno-istraživačke pristupe u istraživanju i menjanju vaspitno obrazovne prakse;- primenjuje stečena znanja i veštine u praksi i kritički ih preispituje;- rukovodi se principima profesionalne komunikacije i deluje u timu kao deo profesionalne zajednice;- na jasan i ubedljiv način saopštava rezultate svojih i drugih istraživanja akademskoj i široj javnosti na nacionalnom i međunarodnom nivou;- razume ishode i faktore koji uslovljavaju obrazovnu politiku i osposobljen je za kritičku analizu, istraživanje i konstruktivno angažovanje u razvijanju politike i prakse vaspitanja i obrazovanja;- proaktivno deluje u analizi, istraživanju i razvijanju obrazovne politike i prakse;- ima aktivan odnos prema razvoju profesije, učestvuje na stručnim skupovima i u aktivnostima profesionalnih udruženja;- razvija svoju profesionalnu praksu na društveno odgovoran način i u skladu sa etičkim načelima.Po završetku master akademskih studija pedagogije master pedagog stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti: - temeljno poznaje i razume probleme osnovnih pedagoških disciplina;- koristi naučno-istraživačke metode i postupke u cilju razumevanja i menjanja vaspitno-obrazovne prakse;- integriše znanja iz oblasti pedagoških disciplina i disciplina drugih nauka, zaključuje na osnovu dostupnih informacija i rešava složena pitanja u oblasti vaspitanja i obrazovanja;- sistematski prati savremena dostignuća u vaspitanju i obrazovanju i pokreće promene u toj oblasti;- učestvuje u kreiranju strategije razvoja institucije u kojoj radi na osnovu sagledavanja odnosa teorije, politike i prakse vaspitanja i obrazovanja;-koristi informaciono-komunikacione tehnologije u svom profesionalnom delovanju i kontinuiranom stručnom usavršavanju.