Osnovne akademske studije istorije (2009/2010)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani istoričar
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Prelazak se ostvaruje u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta. Student treba da ima odgovarajući broj položenih ispita koji odgovaraju ispitima ovog studijskog programa, odnosno da ostvari potreban broj ESPB, ili da položi nedostajuće ispite za upis u određenu godinu studija.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Student bira predmete iz drugih studijskih programa u skladu sa odredbama Pravilnika o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Osnovne akademske studije istorije usmerene su na sticanje znanja i razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za profesionalni rad istoričara u obrazovanju i drugim delatnostima koje zahtevaju kompetencije tog profila.
Ciljevi osnovnih akademskih studija istorije su sledeći:
* upoznavanje sa predmetom, metodama i razvojem istorije kao posebne naučne discipline;
* osposobljavanje za razumevanje specifičnosti istorije kao naučne discipline u određenim hronološkim, prostornim i sadržinskim okvirima;
* osposobljavanje za razumevanje uzročno–posledičnih veza u vertikalnom hronološkom i horizontalnom prostornom opsegu;
* sticanje svesti o neophodnosti strogog pridržavanja etičkim normama u istorijskoj nauci.
* usvajanje sposobnosti interpretacije činjenica i kritičkog mišljenja na osnovu primene rezultata istorijske nauke;
* usvajanje znanja iz istorije ljudskog društva od antike do savremenog doba;
* usvajanje znanja iz istorije srpskog naroda;
* razvijanje sposobnosti za razumevanje i kritičko tumačenje istorijskih procesa, pojava i događaja u razvoju ljudskog društva u različitim epohama i oblastima;
* razvijanje sposobnosti primene stečenih znanja na profesionalan način u svim potencijalnim oblicima profesionalnog bavljenja istorijom (pripremanje i izvođenje nastave istorije u osnovnom i srednjem obrazovanju; učešće u radu kulturnih ustanova – arhiva, biblioteka, muzeja, galerija, kulturnih centara, medijskih ustanova, političkih stranaka);
* osposobljavanje za samostalno definisanje tematskih i potencijalno istraživačkih problema u konkretnim vremensko–prostornim okvirima;
* osposobljavanje za samostalno pronalaženje i korišćenje istorijske literature;
* osposobljavanje za samostalnu primenu osnovnih načela istorijske metodologije – prikupljanje i kritičku analizu istorijskih izvora svih vrsta i provenijencije;
* razvijanje sposobnosti upotrebe najnovijih informaciono-komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima iz oblasti istorijske nauke i sposobnosti za praćenje i primenu novih rezultata naučnih istraživanja u zemlji i inostranstvu;
* razvijanje sposobnosti za popularizaciju istorije kao naučne discipline;
* razvijanje sposobnosti razmišljanja o značajnim aktuelnim političkim, društvenim i kulturnim pitanjima na osnovu naučno zasnovane istorijske perspektive;
* formiranje naučno zasnovane istorijske svesti o srpskom, evropskom i svetskom istorijskom nasleđu;
* razvijanje sposobnosti za dalje obrazovanje i usavršavanje znanja i veština u svim potencijalnim oblicima profesionalnog delovanja i sposobnosti neophodnih za nastavak studija na drugom stepenu visokog obrazovanja – akademskim master studijama.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem:
Studijski program osnovnih akademskih studija istorije je struktuiran tako da student tokom prvih šest semestara studija pohađa nastavu iz sledećih obaveznih teorijsko-metodoloških i naučno-stručnih predmeta iz oblasti istorije: 1. Uvod u istorijske studije, 2. Istorijska geografija, 3. Istorija stare Grčke i Starog istoka, 4. Rimska istorija, 5. Opšta istorija ranog srednjeg veka, 6. Istorija srpskog naroda u ranom srednjem veku, 7. Istorija Vizantije, 8. Vizantijska civilizacija, 9. Opšta istorija poznog srednjeg veka, 10. Istorija srpskog naroda u poznom srednjem veku, 11. Rana moderna istorija, 12. Istorija srpskog naroda (16-18. vek), 13. Opšta istorija 19. veka, 14. Istorija srpskog naroda u 19. i početkom 20. veka, 15. Savremena istorija Evrope, 16. Vanevropski svet u savremenom dobu i 17. Istorija Jugoslavije.
Sadržaj obaveznih naučno-stručnih predmeta zasnovan je na kombinaciji hronološkog, prostornog i tematskog principa, što studentu omogućava sticanje znanja o istorijskim procesima, pojavama i događajima u razvoju ljudskog društva u različitim epohama i oblastima, kao i njihovo razumevanje i kritičko tumačenje.
U studijski program osnovnih akademskih studija istorije uvršteni su i akademsko-opšteobrazovni predmeti grupisani na četiri izborne pozicije: Strani jezik 1 i Strani jezik 2 u trajanju po dva semestra, i Stari jezik 1 i Stari jezik 2 u trajanju po jedan semestar.
Studijski program u sedmom i osmom semestru predviđa opredeljivanje studenta za jedan od sledeća četiri hronološki koncipirana modula: 1. Antičke studije, 2. Srednjovekovne studije, 3. Studije moderne istorije i 4. Studije savremene istorije.
Svaki od modula čini ukupno pet obaveznih i izbornih naučno-stručnih predmeta iz oblasti istorije. Na svakoj izbornoj poziciji ponuđena su tri uskostručna predmeta. (Posle naziva svake grupe izbornih predmeta u zagradi je naveden broj ESPB koji student treba da ostvari polaganjem predmeta ponuđenih u okviru odgovarajuće grupe). Modul Antičke studije obuhvata obavezne predmete Uvod u antičke studije i Antička istoriografija i devet ponuđenih izbornih predmeta iz oblasti istorije Starog istoka, istorije stare Grčke i istorije starog Rima. Modul Srednjovekovne studije obuhvata obavezni predmet Pomoćne istorijske nauke i dvanaest izbornih predmeta iz oblasti istorije Vizantije, opšte istorije srednjeg veka i istorije srpskog naroda u srednjem veku. Modul Studije moderne istorije obuhvata obavezne predmete Država i društvo Kneževine i Kraljevine Srbije i Teme iz moderne istorije – Zapadna Evropa, Sredozemlje i SAD, i devet izbornih predmeta iz oblasti moderne svetske istorije i moderne srpske istorije. U modulu Studije savremene istorije grupisani su obavezni predmeti Opšta savremena istorija – ključni politički fenomeni i Istorija Jugoslavije: jugoslovenska država, društvo i kultura, i devet izbornih predmeta iz oblasti savremene evropske i vanevropske istorije i istorije Jugoslavije.
Studijski program u sedmom i osmom semestru predviđa i pohađanje nastave iz zajedničkih predmeta: obaveznog stručno-aplikativnog predmeta Struktura i izrada naučnog rada i tri izborna stručno-aplikativna predmeta iz oblasti istorije, pedagogije, psihologije, sociologije, filozofije, sociologije, istorije umetnosti ili arheologije.
U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu.
Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija: Osnovne akademske studije istorije organizovane su po semestrima, traju osam semestara, odnosno
Kompetencije: Savladavanjem programa osnovnih akademskih studija istorije student postaje kompetentan za razumevanje društvenih pojava, preciznu distinkciju uzroka i posledica istorijskih događaja i kulturnih fenomena, vrednovanje istorijskih podataka i njihovo pravilno smeštanje u odgovarajući istorijski kontekst i društveno-kulturnu sredinu. Među opšte kompetencije koje student stiče spada i sposobnost sagledavanja širokog spektra društvenih, istorijskih i kulturnih pojava, njihovo stručno istraživanje i povezivanje sa rezultatima ostalih humanističkih nauka i nekadašnjim i savremenim političkim okolnostima; osposobljenost za istraživanje istorijskih fenomena u svim njihovim pojavnim oblicima, uočavanje povezanosti između događaja, pojava i kulturnih stremljenja i proučavanje višeslojnosti istorijskog razvoja i njegovih posledica u savremenom vremenu.
Predmetno-specifične kompetencije koje student istorije stiče jesu: aktivna primena poznavanja pojedinih istorijskih epoha, nekadašnjih država i društava, načina razmišljanja karakterističnih za određeni prostor, vreme ili grupu; primena razumevanja istorijskih fenomena; istraživanje i upoređivanje sa podacima kojima raspolaže savremena istorijska nauka. Osposobljen je da prati i primenjuje metodološke i teorijske novine u specifičnim oblastima istorijske nauke i da sagledava razvoj struke, u celini ili pojedinim užim naučnim oblastima; da aktivno primenjuje i saopštava svoja znanja u raznim obrazovnim, naučnim, kulturnim i umetničkim ustanovama i da doprinosi boljem razumevanju pojedinih istorijskih perioda, ali i ukupne istorijske tradicije i kulturnog nasleđa.