Osnovne akademske studije arheologije (2009/2010)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani arheolog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Prelazak se ostvaruje u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta. Student treba da ima odgovarajući broj položenih ispita koji odgovaraju ispitima ovog studijskog programa, odnosno da ostvari potreban broj ESPB, ili da položi nedostajuće ispite za upis u određenu godinu studija.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Student bira predmete iz drugih studijskih programa u skladu sa odredbama Pravilnika o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Osnovne akademske studije arheologije usmerene su na sticanje znanja i razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za profesionalno bavljenje arheologijom, kao i za dalje obrazovanje i stručno usavršavanje u oblasti arheologije i drugih srodnih disicplina. Ciljevi studija su:
* Ovladavanje osnovnim teoretskim saznanjima i praktičnim veštinama iz arheologije i srodnih disciplina.
* Upoznavanje sa aktuelnim tendencijama u istraživanju prošlosti.
* Razvijanje kritičkog mišljenja i primena stečenih znanja u različitim poljima profesionalnog rada.
* Ovladavanje znanjima i veštinama kao preduslov za nastavak stručnog usavršavanja.
* Razumevanje značaja prošlosti za učenje o sadašnjosti i budućnosti.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem:
Struktura programa osnovnih studija arheologije određena je s obzirom na:
• savremeno stanje i zahteve arheološke struke uopšte, kao i u specifičnom kulturnom kontekstu naše zemlje;
• principe savremenog evropskog sistema visokog obrazovanja, oličene u Bolonjskoj deklaraciji;
• potencijale i specijalizacije nastavnika i saradnika Odeljenja za arheologiju i mogućnosti povezivanja sa drugim odeljenjima Filozofskog fakulteta;
• višedecenijsku tradiciju nastave arheologije na našoj školi.
Cilj studijskog programa ostvaruje se kroz strukturu programa koja podrazumeva:
• obavezne kurseve iz posebnih oblasti arheologije (teorija i metodologija, praistorija, klasična arheologija, srednji vek, fizička antropologija, arheozoologija) u trajanju od dva semestra tokom početnih godina studija;
• izborne kurseve koji pružaju detaljnija znanja iz pojedinih oblasti arheologije;
• obavezne kurseve iz oblasti i disciplina izvan arheologije, neophodne za osnovno obrazovanje u oblasti (strani jezik, istorija, klasični jezici, muzeologija i heritologija);
• bogatu izbornu listu kurseva sa svih drugih odeljenja Filozofskog fakulteta, koja omogućava sticanje širokog opšteg obrazovanja u oblasti društvenih nauka i humanističkih disciplina.
(Posle naziva svake grupe izbornih predmeta u zagradi je naveden broj ESPB koji student treba da ostvari polaganjem predmeta ponuđenih u okviru odgovarajuće grupe).
U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu.
U pogledu proporcionalne zastupljenosti teorijsko-metodoloških, naučno-stručnih i stručno-aplikativnih usvojena struktura je u skladu sa većim brojem studijskih programa arheologije na evropskim univerzitetima. S obzirom da je ovaj program studija jedini studijski program iz arheologije u našoj zemlji, on obuhvata sve osnovne oblasti arheologije te su tom pogledu razlikuje od studijskih programa koji su uže specijalizovani i koji se mogu naći na univerzitetima onih zemalja u kojima studije arheologije postoje na velikom broju univerziteta. Model po kome osnovne studije traju četiri godine, a diplomske jednu, ne odgovara u potpunosti specifičnostima visokog obrazovanja u oblasti arheologije i nije uobičajen na univerzitetima u Evropi i svetu. Odeljenje za arheologiju se u ovom smislu povinovalo odlukama Filozofskog fakulteta i drugih viših instanci. Kako bilo, postojeća struktura osnovnih i master studija (4+1) omogućava relativno lak prelaz na strukturu 3+2, koja će u daleko većoj meri odgovarati zahtevima i zadacima visokog obrazovanja u oblasti arheologije.
Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija:
Osnovne akademske studije arheologije organizovane su po semestrima, traju osam semestara, odnosno četiri godine. Nastava se odvija kroz predavanja, vežbe, seminare i samostalan rad studenata, što omogućava sticanje teorijskih i praktičnih znanja predviđenih ciljevima i ishodima programa.
Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta utvrđeni su u programima predmeta.
Kompetencije: Savladavanjem programa osnovnih studija arheologije student stiče sledeće opšte sposobnosti:
* analiza primarnih arheoloških podataka;
* ovladavanje metodama terenskih istraživanja i osnovama teorijskog pristupa;
* razvoj kritičkog mišljenja i sposobnosti razumevanja stručnih problema;
* primena znanja u uslovima terenskog i laboratorijskog rada;
* razvoja sposobnosti za timski rad;
* usvajanje principa profesionalne etike.
Savladavanjem studijskog programa student stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti:
* opšte poznavanje i razumevanje arheološke struke i srodnih disciplina;
* poznavanje arheologije Balkanskog poluostrva i prostora Sredozemlja;
* savladavanje osnovnih veština obrade različitih vrsta arheoloških materijala (kamen, keramika, metal, kost i dr.);
* sagledavanje mogućnosti za interdisciplinarno povezivanje arheologije i različitih prirodnih i društvenih nauka;
* primene informaciono-komunikacionih tehnologija u arheološkoj struci.