Курс: Методологија за праисторичаре (осн.) У оквиру предмета: Методологија за праисторичаре Предавачи др Ненад Тасић, редовни професор др Јасна Вуковић, ванредни професор изборни курс Број бодова: 4.00 Садржај курса: Уводна предавања ће демонстрирати развој археолошке методологије на праисторијским налазиштима. Посебна пажња биће посвећена напретку техника истраживања и нарочито бележења података прикупљених на терену. Разлике у дометима истраживања у квадратној мрежи, локус систему и систему целина биће демностриране примерима из литературе и архивске теренске грађе са налазишта у Винчи. Техникама узорковања за хемијске анализе и микроморфологију биће посвећена посебна пажња. Циљ изучавања курса: Упознавање са специфичностима методологије археолошких истраживања у праисторијској археолгији. Стицање додатних знања везаних за ископавања земљаних структура, анализу слојева и интерпретацију функције архитектонских остатака. App.preduslovi_za_polaganje: испуњене обавезе из уже научне области Теорија и методологија археолошких истраживања, знање рада на рачунару (кориснички ниво). Облици наставе:
предавања, вежбе, практични рад План курса: 1. недеља предавање - Уводно предавање Разлике у методолошком приступу у зависности од начина градње и врсте материјала.
2. недеља предавање - Развој техника истраживања Биће приказан развој истраживачких поступака од краја XIX века до најновијих истраживања 3. недеља предавање - Мрежа - локус систем - целине Током овог предавања биће демонстирани домети рада у квадратној мрежи, локус системима и систему целина. Нарочита пажња биће посвећена бележењу покретног материјала у односу на примењени метод 4. недеља предавање - Технике бележења Уз кратак осврт на развој техника бележења (recording techniques) у археологији, биће представљен најсавремениј начин бележења електронским даљинометром (EDM или тотална станица) 5. недеља вежбе - рад са тоталном станицом на првом часу вежби студенти ће бити упознати са поступцима постављања и мерења овим инструментом 6. недеља вежбе - тотална станица практични рад практични рад са тоталном станицом биће одржан на Калемегдану или на налазишту у Винчи, у зависности од временских услова. 7. недеља предавање - Боја као елемент документације Током овог часа биће посвећена пажња боји која представља једну од важних особина слојева и предмета које откривамо. С обзиром да боју људско око прима индивидуално биће речи о претходним покушајима стандардизације бележења боја али и о доприносу рачунарске технологије овом проблему. 8. недеља предавање - О специфичностима рељефа Балканског полуострва Будући да је у праисторијској епохи рељеф и његове специфичности играо значајну улогу у одабиру места за насељавање и адаптацији заједница. Значајну помоћ у разумевању рељефа пружају бројна софтверска решења (Google Earth, Virtual Earth etc.) која ће бити представљена током овог предавања. Нарочито велика погодност аерофотоснимака је и могућност увида у старе токове река и промена изгледа речних долина о чему ће такође бити више речи. 9. недеља пројекат - Картирање праисторијских култура Питања картирања и визуелизације "културног простора" биће тема овог задатка (пројекта). У зависности од врсте рељефа, његове проходности биће разматрано и питање постављања вештачких граница између култура. Старчево - Кереш - Криш комплекс биће један од значајних примера мешања и прожимања култура. 9. недеља пројекат - Картирање праисторијских култура Као и у претходној недељи 10. недеља пројекат - Библиографска проспекција У зависности од договора са групама биће задата тема библиографске проспекције. Интернет ресурси vs. класичних библиотека 11. недеља пројекат - Библиографска проспекција наставак рада на пројекту "Библиографска проспекција" 12. недеља предавање - Разговор о теми везаној за праисторијску археолгоију по избору полазника курса На основу претходних предавања, вежби и пројеката биће изабрана тема за дискусију. Овај начин рада има за циљ да припреми студенте за дискутовање на стручним и научним скуповима.
Литература и извори података: Општа обавезна Литература Методологија за праисторичаре |