Master akademske studije sociologije (2021)
Detalji programa
Nivo studija: Master
Broj ESPB bodova: 60
Trajanje programa u godinama: 1
Akademski naziv: master sociolog
Uslovi upisa: Završene osnovne akademske studije sociologije (240 ESPB), u skladu sa uslovima utvrđenim Statutom Univerziteta i Fakulteta; student koji je završio drugi studijski program osnovnih akademskih studija (240 ESPB) polaže diferencijalni ispit u skladu sa zahtevima studijskog programa koji želi da upiše i Statutom Fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Student može preći sa drugih programa master akademskih studija na ovaj program ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Veće Odeljenja za sociologiju na osnovu uvida u sadržaj studijskog programa sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Cilj: Master akademske studije sociologije usmerene su na sticanje znanja i razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za samostalan stručni i naučno-istraživački rad sociologa u različitim oblastima, kao i za dalje obrazovanje i permanentno stručno usavršavanje.Ciljevi master akademskih studija sociologije su:(a) dublje i celovitije sagledavanje teorijskih i metodoloških znanja iz određene oblasti sociologije i njene povezanosti sa srodnim disciplinama;(b) osposobljavanje za kritičko promišljanje društvenih pojava, kroz teorijsku analizu i operativno zaključivanje;(v) osposobljavanje za samostalno koncipiranje i izvođenje naučnih i primenjenih istraživačkih projekata u određenoj oblasti sociologije; (g) osposobljavanje za obavljanje nastavnog rada;(d) sticanje odgovarajućih naučnih, stručnih i praktičnih znanja za profesionalno i inovativno delovanje diplomiranih sociologa u različitim oblastima društvenog života; (đ) osposobljavanje i priprema za doktorske studije.
Master akademske studije sociologije pružaju produbljenu obuku iz sociološke teorije, metodologije i ključnih oblasti savremenih sociološkog istraživanja. Kursevi koji se izvode podeljeni su na obavezne i izborne. Obavezni kursevi su Ključni problemi sociološke teorije i Metodologija socioloških istraživanja, a na listi izbornih kurseva student bira sadržaje koji nude mogućnost kombinovanja izbornih kurseva u jake klastere koji nude različita teorijska i empirijska znanja i alatke istraživanja posebnih društvenih fenomena i procesa.Svi predmeti (kursevi) imaju istu bodovnu vrednost (6 ESPB bodova), a ukupan broj bodova koji se stiče po osnovu kurseva je 30 ESPB bodova.Studijski istraživački rad nosi 6 ESPB bodova, a završni rad 15 ESPB bodova.Ukupan broj bodova koji student stiče na master akademskim studijama sociologije je 60 ESPB bodova, u svakom semestru po 30 ESPB bodova.Studijski istraživački rad nosi 6 ESPB, a završni rad 15 ESPB bodova.
Kompetencije: Opšte i predmetno-specifične kompetencije studenata Savladavanjem programa diplomskih akademskih studija sociologije student stiče sledeće opšte sposobnosti: - samostalnog izbora i primene metoda i postupaka u procesu istraživanja društvene stvarnosti; - stručne ekspertize u istraživačkoj i savetodavnoj praksi; - primene znanja u istraživačkoj, pedagoškoj i savetodavnoj praksi; - ostvarivanja komunikacione saradnje sa međunarodnim naučnim i stručnim institucijama. - multiperspektivnog i interdisciplinarnog pristupa izučavanim problemima. Savladavanjem diplomskih akademskih studija sociologije student stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti: - temeljnog poznavanja i razumevanja određene oblasti sociologije i specifičnih društvenih problema; - temeljnog poznavanja specifičnih pristupa i metoda u istraživanju određene društvene oblasti; - poznavanje rada međunarodnih institucija koje se bave određenom oblašću sociologije, kao i institucija koje se na praktičan način bave odgovarajućim specifičnim društvenim fenomenima; - korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija za pretraživanje i obradu podataka u specifičnoj oblasti sociologije i srodnih nauka; - stručne ekspertize u rešavanju konkretnih društvenih i istraživačkih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka. Opis ishoda učenja Po završetku akademskih studija sociologije studenti vladaju znanjima i veštinama neophodnim za samostalan istraživački rad u oblasti sociologije za koju se opredele. Studenti su obučeni za analizu stanja, operativna istraživanja i koncipiranje mogućih promena (praktičnih mera, rešenja) u određenim oblastima društva. Stečene sposobnosti i znanja kvalifikuju završene studente za rad na naučnim projektima, kao i primenjenim istraživanjima. Studenti su osposobljeni za obavljanje visokostručnih poslova u vaspitno-obrazovnim, naučnim institucijama za društvena istraživanja, institucijama kulture javnog i privatnog sektora, državnoj administraciji i službama, medijima, agencijama za istraživanje javnog mnjenja i tržišta, konsultantskim organizacijama, itd. Studenti mogu samostalno da proširuju svoja znanja i da prenose stečena znanja drugima.