Doktorske studije arheologije (2014)

Detalji programa
Nivo studija: Doktorske
Broj ESPB bodova: 180
Trajanje programa u godinama: 3
Naučni naziv: doktor nauka - arheologija
Uslovi upisa: Završene diplomske akademske studije – master iz oblasti arheologije (300 ESPB), prosečna ocena na osnovnim i diplomskim akademskim studijama najmanje 8 (osam) ili najmanje 5 naučnih radova objavljenih u časopisima od nacionalnog i međunarodnog značaja, poznavanje jednog stranog (svetskog) jezika; lice koje nema završene odgovarajuće studije polaže diferencijalni ispit, u skladu sa Statutom Fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Student može preći sa drugih studijskih programa na ovaj program ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Veće Odeljenja za arheologiju na osnovu uvida u sadržaj studijskog programa sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Izbor se vrši sa liste izbornih predmeta doktorskih studija Fakulteta i/ili Univerziteta, u dogovoru sa mentorom, a u skladu sa Pravilnikom o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Ciljevi doktorskih studija zasnovani su na potrebama društva i strukovne zajednice. Uzimajući u obzir savremene istraživačke tendencije same discipline. To su: - Razvijanje kreativnih sposobnosti i analitičkih tehnika za istraživanje prošlosti. - Razvijanje akademskih i profesionalnih znanja i veština. - Razvijanje svesti o potrebi kontinuiranog profesionalnog razvoja i podsticanje naučne otvorenosti i istraživačke radoznalosti. - Podsticanje na uključenje u nacionalne i međunarodne istraživačke projekte. - Razvijanje sposobnosti rukovođenja istraživačkim projektima. - Primena interdisciplinarnih metoda u istraživanju i tumačenju prošlosti.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem Struktura programa doktorskih studija arheologije prati i razvija obrazac postavljen na diplomskim akademskim studijama, otvarajući više mogućnosti za samostalan istraživački rad kandidata/kandidatkinja. Posebne oblasti arheološkog istraživanja zastupljene na osnovnim i diplomskim akademskim studijama (teorija i metodologija, praistorija, klasična arheologija, srednji vek, arheologija Bliskog Istoka, egiptologija, fizička antropologija, arheozoologija) zastupljene su i na ovom nivou obrazovanja. Kurikulum se sastoji iz: - jednog glavnog kursa, koji kandidat/kinja bira s obzirom na planiranu oblast specijalizacije; - jednog obaveznog kursa u čijem izvođenju učestvuju svi nastavnici Odeljenja, koji omogućava svrsishodno povezivanje relevantnih oblasti istraživanja; - izbornih kurseva koji omogućavaju produbljivanje znanja u određenoj oblasti; - mentorskog rada u toku nastave, kao i u funkciji izrade doktorskog rada; - samostalnog istraživačkog rada kandidata/kandidatkinje. Prva tri semestra programa posvećena su nastavi, dok su poslednja tri semestra posvećena mentorskom i samostalnom istraživačkom radu i izradi završnog rada. S obzirom da na visokoškolskim institucijama u Evropi koje izvode programe doktorskih studija iz arheologije nije oubičajena praksa održavanja aktivne nastave na ovom nivou studija, nije moguće ponuditi kompatibilne primere iz drugih akademskih sredina. Na drugoj strani, Odeljenje za arheologiju prihvatilo je strukturu koja je u primeni na čitavom Filozofskom fakultetu u Beogradu i koja omogućuje povezivanje među pojedinim programima, na taj način održavajući tendenciju ka multi- i interdicsiplinarnom istraživačkom radu u oblasti humanističkih i društvenih disciplina. Način izvođenja studija – bodovna vrednost svakog predmeta iskazana u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova Nastava se odvija kroz predavanja, seminare, studijski istraživački rad – mentorski i samostalan rad studenata, što omogućava sticanje teorijskih i praktičnih znanja predviđenih ciljevima i ishodima programa. Bodovna vrednost doktorske disertacije: 120 ESPB.
Kompetencije: Program doktorskih studija arheologije omogućava studentima da nakon završenih studija poseduju znanja, veštine, razvijene sposobnosti i kompetencije da: - samostalno rešavaju praktične i teorijske probleme u odabranoj oblasti arheologije i organizuju i ostvaruju razvojna i naučna istraživanja; - mogu da se uključe u ostvarenje međunarodnih naučnih projekata; - mogu da razvijaju nove metode arheoloških istraživanja; - kritički misle, deluju kreativno i nezavisno; - poštuju principe etičkog kodeksa dobre naučne prakse; - prezentuju rezulatate istraživanja na naučno relevantni način naučnoj i stručnoj javnosti u različitim formama (publikovanje, predavanja, naučni skupovi); - doprinose podizanju svesti o značaju arheološkog istraživanja i zaštite kulturne baštine za održivi razvoj zajednice. Savladavanjem studijskog programa student stiče sledeće predmetno-specifične kompetencije: - temeljno poznavanje odabrane oblasti arheološkog istraživanja; - temeljno poznavanje teorijsko-metodoloških aspekata arheoloških istraživanja; - produbljena sposobnost multi- i interdisciplinarnog pristupa u rešavanju naučnih zadataka; - sposobnost kreativnog doprinosa savremenim dostignućima u struci; - samostalno kreiranje, planiranje i rukovođenje složenim arheološkim projektima.
PRVA GODINA Sem P+V ESPB
Obavezni predmet
Archaeologia analecta 1 5 + 0 10
Glavni predmet (10 ESPB)
Antička topografija i demografija u Srbiji 1 5 + 0 10
Arheozoologija II 1 5 + 0 10
Arheologija paleolita i mezolita 2 1 5 + 0 10
Arheologija tehnologije 1 5 + 0 10
Viši seminar iz Srednjovekovne arheologije 1 5 + 0 10
Dinastički Egipat: kontinuitet i metamorfoze 1 5 + 0 10
Istoriografija i antropologija arheologije 1 5 + 0 10
Kvantitativne analize u arheologiji 1 5 + 0 10
Klasična arheologija Grčke - postkolonijalna perspektiva 1 5 + 0 10
Kulturni identitet pre- i ranodinastičkog Bliskog istoka: arheološki kontekst, transformacija i interpretacija 1 5 + 0 10
Materijalna kultura u punom i poznom srednjem veku II 1 5 + 0 10
Materijalna kultura u ranom srednjem veku III 1 5 + 0 10
Metalna doba Jugoistočne Evrope 1 5 + 0 10
Metodologija arheoloških istraživanja - interpretacija 1 5 + 0 10
Metodologija fizičke antropologije 2 1 5 + 0 10
Neolit: izabrane teme 1 5 + 0 10
Izborni u II semestru (20 ESPB)
Interpretatio Graeca, Romana et Orientalis 2 5 + 0 10
Arheologija Jugoistočne Evrope od 9. do 11. veka 2 5 + 0 10
Arheologija od 7. do 9. veka na jugoistoku Evrope 2 5 + 0 10
Arheologija pejzaža 2 5 + 0 10
Arheološka građa paleolita i mezolita 2 5 + 0 10
Bioarheologija dece 2 5 + 0 10
Kolaps neolitskog sveta i postneolitsko doba 2 5 + 0 10
Metodologija za praistoričare 2 2 5 + 0 10
Rimska ekonomija u Srbiji 2 5 + 0 10
Starohrišćanska arheologija (dokt.) 2 5 + 0 10
Tafonomska analiza arheozoološkog materijala 2 5 + 0 10
SIR 1,2   10
Izrada prijave disertacije 1,2   10
DRUGA GODINA Sem P+V ESPB
Izborni u III semestru (20 ESPB)
Arheologija Jugoistočne Evrope od 11. do 13. veka 3 5 + 0 10
Arheologija paleobalkanskih naroda 3 5 + 0 10
Arheologija razmene i trgovine 3 5 + 0 10
Arheologija svakodnevnog života u starom Egiptu 3 5 + 0 10
Arheologija seobe naroda 3 5 + 0 10
Arheološka svedočanstva hristijanizacije 3 5 + 0 10
Arheofaune Srbije 3 5 + 0 10
Bioarheologija 3 3 5 + 0 10
Društveni aspekti kulturnih promena u ranoj praistoriji 3 5 + 0 10
Eksperimentalna arheologija 3 5 + 0 10
Odbrana predloga teme doktorske disertacije 3   10
SIR 3,4   20
Izrada disertacije 1 4   10
TREĆA GODINA Sem P+V ESPB
Izrada disertacije 2 5,6   20
SIR 5,6   20
Odbrana doktorske disertacije 6   20