Вести за будуће студенте

Прелиминарна листа пријављених на програм образовања током читавог живота

На јавни позив за упис на програм образовања током читавог живота „Образовање наставника предметне наставе“ у јунском року пријавила су се три кандидата. На основу приложене документације Комисија за упис је проценила да кандидати задовољавају услове за упис на програм. У прилогу се налази Прелиминарна листа са бројем признатих ЕСПБ наставничког образовања. Термин за жалбе на прелиминарну листу је 28.06.2022. путем електронске поште cppmo@f.bg.ac.rs.

КАРЛОВАЧКА ЛЕТЊА ШКОЛА СТАРИХ ЈЕЗИКА И КУЛТУРА

Класичне науке

После двогодишње паузе поново ће се одржати Карловачка латинска школа за ученике, студенте и наставнике

Scholae aestivae Collegii Carolivicani
КАРЛОВАЧКА ЛЕТЊА ШКОЛА СТАРИХ ЈЕЗИКА И КУЛТУРА

Hospitium Sirmiense
Сремска Митровица, 15–22. август 2022.

Више у прилогу.

Стицање услова за рад у школи - Јавни позив за програм образовања током читавог живота "Образовање наставника предметне наставе"

Центар за образовање наставника Филозофског факултета расписује јавни позив за програм учења током читавог живота "Образовање наставника предметне наставе". У прилогу се налазе текст Јавног позива и Пријавни лист који је потребно предати приликом подношења докумената. Пријаве се подносе у периоду од 03.06. до 17.06.2022.

ЦБФХ
ΓΕΝΕΣΙΣ: разговори о Књизи Постања

Класичне науке

пролетос при Центру за библијску филологију и херменеутику

ΓΕΝΕΣΙΣ: разговори о Књизи Постања

води
проф. др Родољуб Кубат

Разговор седми – Библијски потоп

уторак 10. маја у 18h30 на Одељењу за класичне науке
Капетан Мишино здање, десно, други спрат

Трећи семинар индоевропске лингвистике

Класичне науке

Обавештавају се сви заинтересовани студенти да ће се од 23. до 27. маја на Одељењу за класичне науке одржати Трећи семинар индоевропске лингвистике (3rd Seminar in Indo-European Linguistics).

Више информација о семинару, укучујући програм и образац за пријаву, заинтересовани могу пронаћи на http://www.dieus.rs/spring-seminar-2022/.

ОТВОРЕНА ВРАТА за средњошколце на Филозофском факултету – петак 15. и субота 16. април од 11 до 16 часова

Етнологија и антропологија

Драге будуће колегинице и колеге,

Позивамо вас да нам се придружите на овогодишњем издању Отворених врата које организујемо за вас у петак 15. и суботу 16. априла на Филозофском факултету у Београду, где вас очекују студенткиње, студенти и професори спремни да вам посвете пуну пажњу и одговоре на сва питања и дилеме које имате у вези са пријемним испитом, студијским програмима и студентским животом на филозофији, социологији, класичним наукама, археологији, психологији, историји, андрагогији, педагогији, историји уметности и етнологији и антропологији.

Отворена врата су идеална прилика да кроз разговор дођете до свих важних информација, обиђете зграду Филозофског која се налази у центру Београда, сазнате којим се темама бавимо на факултету, чујете о акцијама студентских клубова, разбијете митове у вези са пријемним испитом и потом лакше решите дилему у вези са избором студија.

Чекамо вас спремни да одговоримо на сва ваша питања, а до тада нас пратите на сајту и инстаграм профилу @filozofski_fakultet_bg

Видимо се на Филозофском!

Саопштење за јавност Филозофског факултета Универзитета у Београду: ОТКРИЋЕ НАЈСТАРИЈИХ ФОСИЛА НЕАНДЕРТАЛЦА У СРБИЈИ - палеоантрополошки налази из Беланице

Етнологија и антропологија

Откриће српско-канадског тима објављено је у престижном научном часопису Journal of Human Evolution

БЕОГРАД – У пећини Велика Баланица у Сићевачкој клисури код Ниша откривена су четири зуба која су припадала најмање двема неандерталским индивидуама (одрасла и дете). Анализа зуба објављена је у часопису Journal of Human Evolution од стране међународног тима стручњака из Србије и Канаде, коју воде професори Душан Михаиловић са Филозофског факултета Универзитета у Београду и проф. Мирјана Роксандић са Универзитета у Винипегу (Канада). Истраживања су спроведена у оквиру рада на пројекту NEEMO Фонда за науку Републике Србије (пројекат бр. 7746827).

Зуби су датовани на пре око 300 хиљада година, што их чини најстаријим фосилима неандерталца (Homo neanderthalensis) у источној Европи и другим најстаријим људским фосилима у Србији, тек нешто млађим од пола милиона година старе доње вилице човека из Мале Баланице откривене 2007. године. До сада су остаци неандерталца у Србији били идентификовани само на једном локалитету, оближњој пећини Пештурина, у којој су 2015. године откривени један зуб и фрагментована кост подлактице неандерталца. Најдревнији остаци неандерталаца, старости између 300–500 хиљада година, идентификовани су на подручју западне Европе, а временом се њихов ареал проширио све до западне Азије. Њихово присуство у Великој Баланици пре око 300 хиљада година представља најранији доказ њиховог ширења према истоку.

Зуби из Велике Баланице су пронађени у асоцијацији са траговима огњишта и каменим алаткама за обраду коже познатим као пострушке типа Kина (Quina). За разлику од фосилних остатака, најстаријe алатке овог типа потичу са истока, са налазишта која припадају ашелско-јабрудијенском комплексу (из периода пре 400-200 хиљада година), док се у западној Европи јављају много касније. То показује да је на територији Балкана пре 300 хиљада година највероватније дошло до контакта европских и блискоисточних популација. Још увек се не може рећи са сигурношћу да ли до ширења културних иновација дошло миграцијама људи или разменама идеја између заједница, нити можемо идентификовати изворне носиоце ове технологије (није јасно да ли су у питању неандерталци или друге врсте људи). Извесно је, међутим, да су ове иновације довеле до коначног уобличавања културних образаца карактеристичних за средњи палеолит – период који представља једну од прекретница у раној праисторији човечанства.

Археолошка истраживања пећина у близини Ниша (Пештурина, Мала и Велика Баланица) врше се у сарадњи Филозофског факултета у Београду и Универзитета у Винипегу, а финансира их Министарство културе и информисања Републике Србије.

Journal of Human Evolution je jedan od vodećih časopisa koji objavljuje radove iz oblasti evolucije čoveka. Članak se može naći na sledećem linku: https://doi.org/10.1016/j.jhevol.2022.103175

КОНТАКТ СА МЕДИЈИМА:

проф. др Душан Михаиловић, Филозофски факултет – Универзитет у Београду
dmihailo@f.bg.ac.rs

Предраг Радовић, Филозофски факултет – Универзитет у Београду
predrag.radovic@f.bg.ac.rs

Није Филозофски ћутати, 39. трибина, ШТА ОНО БИ? 20.4.2022. у 19 часова, Амфитеатар Филозофског факултета

Етнологија и антропологија

У оквиру циклуса Није Филозофски ћутати на Филозофском факултету у Београду у среду 20.4.2022. одржаће се трибина ” ШТА ОНО БИ?”.

У Србији су се 3. априла 2022. одржали парламентарни и председнички избори. Одрзани су и избори у Београду, као као и у једном броју општина. Резултати још увек нису јасни. Победници су се понашали као губитници. Изборне комисије су престале да раде у кључним тренуцима. Опозиција се није ни бунила ни борила. Сада неко са неким преговара. Не зна се о цему и у чије име. Шта се догађа?

На трибини говоре Тамара Бранковић (Црта), Јасмина Добриловић (Newsmax Adria), Стеван Филиповић (филмски редитељ), Дејан Илић (Фабрика књига), Ненад Кулачин (Добар лош зао) и Дубравка Стојановић (Филозофски факултет, модераторка).

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

ЦБФХ
ΓΕΝΕΣΙΣ: разговори о Књизи Постања

Класичне науке

пролетос при Центру за библијску филологију и херменеутику

ΓΕΝΕΣΙΣ: разговори о Књизи Постања

воде
проф. др Родољуб Кубат
проф. др Војин Недељковић

Разговор шести – о Кајину и Авељу
(наставак)


уторак 12. априла у 18h30 на Одељењу за класичне науке
Капетан Мишино здање, десно, други спрат

Рамбо Амадеус позива студенте Филозофског на радионицу Кабаре код Лудог филозофа!

Етнологија и антропологија

О озбиљним темама на забаван начин или “све што сте одувек хтели да кажете а нисте имали Рамба да вас саслуша”!

Позивају се заинтересовани студенти на радионицу “Кабаре код Лудог филозофа” коју ће водити наш познати музичар, друштвени прегалац и надрифилозоф Рамбо Амадеус.

Кабаре је замишљен као процес који нема задати циљ осим једног - да буде креативни вентил редновним, вечитим и бившим студентима Филозофског факултета!

Кабаре стално лавира, мења се, није закуцан ни у форми ни у садржају, али јесте у хумору и простору - одиграва се у виртуеном свету и Клубу студената Филозофског факутлета Плато.

Право пријаве имају сви студенти Филозофског факултета, који желе да:

-описују друштвене прилике, лична искуства и филозофирају
-саставе сонг и изведу га гласом, или у пратњи неког инструмента или матрице
-заиграју на сцени уз своју кореографију
-играју мисаони пинг-понг са колегама и Лудим филозофом

Предложене теме за први циклус радионица су:

-Штетност екологије - коме још треба здраво окружење?
-Штетност образовања, похвала полуписмености!
-Предности аутократије над демократијом!

Радионица почиње са радом објавом овог позива, позивају се заинтересовани студенти да пошаљу мејл са кратким видео снимком (до 30 секунди) у којем говоре, свирају или плешу на предложене теме, на адресу kabarefilozof@gmail.com. Студенти се могу пријавити самостално или у групи, са колегама са којима се иначе добро забављају размишљајући о себи и свету. Перфекција у извођењу и квалитет снимка не доносе никакве поене, све и сви су добродошли! Рок за слање првих снимака је 15. април.

Након што пристигну предлози и тизери на наведени мејл, Рамбо ће позвати студенте на прво радно дружење у Клуб студената Филозофског факултета.

Видимо се!