Osnovne akademske studije sociologije (2009/2010)

Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani sociolog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Prelazak se ostvaruje u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta. Student treba da ima odgovarajući broj položenih ispita koji odgovaraju ispitima ovog studijskog programa, odnosno da ostvari potreban broj ESPB, ili da položi nedostajuće ispite za upis u određenu godinu studija.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Student bira predmete iz drugih studijskih programa u skladu sa odredbama Pravilnika o izbornim predmetima Fakulteta. Studenti koji nakon završetka studija žele da se bave prosvetnim radom u osnovim i srednjim školama, u obavezi su da slušaju predmete iz oblasti metodike (Osnove pedagogija sa didaktikom, Metodika nastave sociologije i Psihologija za nastavnike), koji se organizuju kao izborni predmeti na drugoj, trećoj i četvrtoj godini studija.
Cilj: Osnovne akademske studije sociologije usmerene su na sticanje znanja i razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za profesionalni rad sociologa u različitim oblastima, kao i za dalje obrazovanje i permanentno stručno usavršavanje. Ciljevi osnovnih akademskih studija sociologije jesu: * ovladavanje osnovnim pojmovima iz sociologije i srodnih disciplina; * osposobljavanje za razumevanje društvenih pojava u svetlu klasičnih i savremenih socioloških teorija i koncepcija; * osposobljavanje da se opišu najvažnije društvene pojave i problemi, da se klasifikuju i povežu sa srodnim problemima i pojavama; * specijalizacija i produbljivanje znanja iz posebnih oblasti sociologije (socioloških disciplina); * osposobljavanje za kritičko i kontekstualno sagledavanje procesa i aktera funkcionisanja društva i društvenih promena; * ovladavanje osnovnim metodama i procedurama prikupljanja, sistematizacije i analize podataka; * osposobljavanje za samostalno proširivanje svojih znanja i prenošenje drugima.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem: Predmeti koji se izvode podeljeni su u četiri velike grupe: akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni. Na prvoj i drugoj godini studija uglavnom su zastupljeni akademsko-opšteobrazovni i teorijsko-metodološki predmeti, u okviru kojih studenti stiču opšta teorijska i metodološka znanja iz sociologije i srodnih disciplina (istorije, ekonomije, filozofije, psihologije). Na kasnijim godinama studija dominiraju naučno-stručni i stručno-aplikativni predmeti (koji su vezani za posebne sociološke discipline), u okviru kojih se vrši teorijsko, metodološko i istraživačko usavršavanje. Pored obaveznih, studentima se nude i izborni predmeti na drugoj, trećoj i četvrtoj godini studija (izborni predmeti se biraju sa liste ponuđenih izbornih predmeta koji se nude u datom semestru), kao i četiri modula (Ekonomska sociologija, Sociologija kulture, Sociologija politike i Sociologija društvenih grupa i zajednica) u okviru kojih se vrši stručno profilisanje u odgovarajućim oblastima. Moduli se organizuju u šestom i osmom semestru (treća i četvrta godina studija), uz mogućnost izbora jednog od dva ponuđena. (Posle naziva svake grupe izbornih predmeta u zagradi je naveden broj ESPB koji student treba da ostvari polaganjem predmeta ponuđenih u okviru odgovarajuće grupe). U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu. Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija: Osnovne akademske studije sociologije izvode se osam semestara (četiri godine), putem predavanja, vežbi i praktikuma (istraživačke prakse) koje organizuje Odeljenje za sociologiju. Bodovna vrednost predmeta iskazana je u skladu sa Evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB). Zavisno od broja časova predavanja i vežbi, obima literature i drugih nastavnih aktivnosti koje su studenti u obavezi da ispune, broj ESPB predmeta na ovom studijskom programu varira od 3 do 8. Svaki modul nosi ukupno 16 ESPB. Bodovna vrednost završnog rada iskazana u ESPB bodovima: 8 ESPB. Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta utvrđeni su u programima predmeta. Studenti koji nakon završetka studija žele da se bave prosvetnim radom u osnovim i srednjim školama, u obavezi su da slušaju predmete iz oblasti metodike (Osnove pedagogija sa didaktikom, Metodika nastave sociologije i Psihologija za nastavnike), koji se organizuju kao izborni predmeti na drugoj, trećoj i četvrtoj godini studija.
Kompetencije: Savladavanjem studijskog programa sociologije student stiče sledeće opšte sposobnosti: * analize i sinteze društvenih pojava, kao i predviđanja rešenja društvenih problema i njihovih posledica; * ovladavanja metodama, postupcima i procesima istraživanja društvene stvarnosti; * razvoja kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa društvenoj stvarnosti; * primene znanja u istraživačkoj, pedagoškoj i savetodavnoj praksi; * razvoja komunikacionih sposobnosti i saradnje sa užim socijalnim i međunarodnim okruženjem; * profesionalnu etiku. Savladavanjem studijskog programa student stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti: * temeljnog poznavanja i razumevanja sociologije kao naučne discipline; * rešavanja konkretnih društvenih i istraživačkih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka; * povezivanja osnovnih znanja iz različitih oblasti sociologije i srodnih disciplina i njihove primene; * praćenja i primene novina u struci; * razvoja veština i spretnosti u upotrebi znanja u oblasti sociologije; * upotrebe informaciono-komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima u oblasti sociologije.
PRVA GODINA Sem P+V ESPB
/filozofija/silabusi/

PRVA GODINA Sem P+SIR ESPB
DRUGA GODINA Sem P+V ESPB
DRUGA GODINA Sem P+SIR ESPB
TREĆA GODINA Sem P+V ESPB
ČETVRTA GODINA Sem P+V ESPB