Doktorske akademske studije psihologije (2021)
Detalji programa
Nivo studija: Doktorske
Broj ESPB bodova: 180
Trajanje programa u godinama: 3
Naučni naziv: doktor nauka - psihologija
Uslovi upisa: Završene diplomske akademske studije – master iz oblasti psihologije (300 ESPB), prosečna ocena na osnovnim i diplomskim akademskim studijama najmanje 8 (osam) ili najmanje 5 naučnih radova objavljenih u časopisima od nacionalnog i međunarodnog značaja, poznavanje jednog stranog (svetskog) jezika; lice koje nema završene odgovarajuće studije polaže diferencijalni ispit, u skladu sa Statutom fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Student može preći sa drugih studijskih programa na ovaj program ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Veće Odeljenja za psihologiju na osnovu uvida u sadržaj studijskog programa sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Izbor se vrši sa liste izbornih predmeta doktorskih studija Fakulteta i/ili Univerziteta, u dogovoru sa mentorom, a u skladu sa Pravilnikom o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Obzirom da su doktorske studije psihologije namenjene s jedne strane osposobljavanju za naučno-istraživački rad i, s druge strane, za nastavnu delatnost na visokoškolskim ustanovama, specifični ciljevi doktorskih studija su sledeći: - osposobljavanje za naučno teorijsko mišljenje; - osposobljavanje za produbljeno, svestrano i kritičko razumevanje postojećih psiholoških znanja, teorija i metoda; - osposobljavanje za interdisciplinarni i kontekstualni prilaz proučavanju psiholoških i razvojno-psiholoških pojava; - razvijanje istraživačke radoznalosti, naučne otvorenosti i osetljivosti za prepoznavanje vannaučnih primesa u psihološkim teorijama; - osposobljavanje za samostalno rešavanje teorijskih i praktičnih problema psihološke nauke i raznih područja primenjene psihologije; - razvijanje kreativnih sposobnosti za stvaranje novih znanja u psihologiji; - osposobljavanje za samostalno organizovanje i ostvarivanje naučnih istraživanja, za primenu odgovarajućih naučnih metoda i tehnika obrade podataka; - osposobljavanje za uključivanje u nacionalne i međunarodne naučno-istraživačke projekte, kao i osposobljavanje za samostalno kreiranje i rukovođenje naučno-istraživačkim projektima; - razvijanje svesti o neophodnosti stalnog praćenja psihološke naučne produkcije i o neophodnosti stalnog stručnog usavršavanja; - razvijanje akademskih i profesionalnih veština neophodnih za selekciju, organizaciju i prezentovanje psiholoških sadržaja u nastavi raznih psiholoških disciplina, i - razvijanje stručnih veština za prilagođeno prezentovanje psihologije u javnosti.
Osposobljavanje za najsloženije vidove primene psiholoških znanja, te za učešće u daljem proširivanju tih znanja putem sopstvene naučno-istraživačke delatnosti, kao i za njihovo prenošenje u obrazovanju budućih psihologa i psihološki informisanih profesionalaca drugih područja. Ishod: Uočavanje, kritičko sagledavanje i rešavanje psiholoških problema na najvišem teorijskom, metodološkom i akademskom nivou u odgovarajućim psihološkim disciplinama.Naziv diplome: Doktor nauka - psihološke nauke. Uslovi upisa na studijski program: Završene master akademske studije psihologije (300 ESPB), ili zvanično priznati ekvivalent; prosečna ocena 8 (osam) ili više na osnovnim i master akademskim studijama ili najmanje 5 radova objavljenih u recenziranim naučnim časopisima; poznavanje jednog stranog (svetskog) jezika. Kandidat koji nema završene odgovarajuće studije polaže diferencijalni ispit, u skladu sa Statutom fakulteta.Lista obaveznih i izbornih studijskih područja/predmeta uključuje 35 izbornih psiholoških predmeta (po 10 ESPB) koji se izvode na Odeljenju za psihologiju i dalje predmete iz oblasti humanističkih nauka koji se realizuju na drugim odeljenjima Fakulteta. Način izvođenja studija: Studije nose 180 ESPB, traju šest semestara, sa 20 časova aktivne nastave nedeljno. Nastava uključuje: predavanja, seminare, samostalni i rad u vršnjačkim grupama, studijski istraživački rad, mentorisanje i konsultacije.Studije uključuju (a) 6 predmeta (60 ESPB) koji se biraju u dogovoru s mentorom, shodno temi disertacije; (b) studijski istraživački rad (50 ESPB); (v) izradu i odbranu doktorske disertacije (70 ESPB). Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta utvrđeni su programima predmeta. Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Izbor se vrši sa liste izbornih predmeta doktorskih studija Fakulteta i/ili Univerziteta, u dogovoru sa mentorom, a u skladu sa Pravilnikom o izbornim predmetima Fakulteta.
Kompetencije: Opšte kompetencije Savladavanjem programa doktorskih studija psihologije student će biti sposoban da: - samostalno rešava praktične i teorijske probleme i doprinosi razvoju nauke uopšte i oblasti psihologije iz koje je doktorat, - kritički, kreativno i samostalno razmišlja, - samostalno kreira i rukovodi nacionalnim i međunarodnim naučno-istraživačkim projektima, - pismeno i usmeno prezentuje naučna dostignuća na domaćim i međunarodnim skupovima i u naučnim časopisima, - koncipira, organizuje i prezentuje psihološke sadržaje u nastavi raznih psiholoških disciplina, - pokaže osetljivost za etičke dileme i pronalazi rešenja u skladu sa Zakonom i etičkim kodeksom struke. Predmetno specifične kompetencije Savladavanjem programa doktorskih studija psihologije student će biti sposoban da: - integriše ideje i nalaze različitih perspektiva u psihologiji, - kreira nove psihološke modele i metodološke postupke u psihologiji, - evaluira postojeće i kreira nove standarde u psihološkoj praksi, - evaluira postojeće i kreira nove nastavne programe u skladu sa razvojem psihološke nauke i struke. Po završetku doktorskih studija psihologije očekuje se postizanje visokih naučnih i akademskih sposobnosti i veština potrebnih za bavljenje teorijskim, istraživačkim i praktičnim radom psihologa, u skladu sa razvojem savremenih psiholoških disciplina u svetu. Reč je o razvoju vodećeg kadra koji doprinosi razvoju psihološke nauke kroz naučno-istraživački i teorijski rad i koji je osposobljen za nastavnu delatnost iz različitih psiholoških disciplina na visokoškolskim ustanovama.