Projekti

U projektu „Škola vizuelne antropologije“ studenti etnologije i antropologije će biti upoznati sa vizuelnom antropologijom, kako njenim istorijskim razvojem, tako i teorijskim i terenskim metodama i radom. Na projektu će učestvovati predavači koji imaju iskustva u ovoj oblasti, i koji će svoja iskustva preneti kroz teorijska predavanja, analize etnoloških filmova, i davanje instrukcija za terenski rad. Takođe, studenti će snimati svoje filmove na terenu.

Ovaj projekat ima za cilj da kroz snimanje filmova i teorijsko obrazovanje približi studentima vizuelnu antropologiju i osposobi ih za samostalan rad u gore navedenom domenu, a sve to u cilju popularizacije etnologije i antropologije.

U teorijskom bloku nastave predstavljaće se uvod u vizuelnu antropologiju, kritički će se predstaviti kratka uporedna istorija filma i vizuelne antropologije, i raspravljaće se o pitanju upotrebe filmova i drugih vizuelnih materijala kao etnografske građe. Kroz interaktivna predavanja, studenti su u mogućnosti da u skladu sa svojim istraživačkim temama prepoznaju i primene metode u svom filmu. Studenti će se upoznavati sa tehničkim svojstvima današnjih mini kamkordera, osnovnim tehnikama snimanja, radom sa kamerom u uslovima terenskog istraživanja, montažnim postupcima, različitim pristupima u arhiviranju vizuelnih materijala.

Predavači:

Dr Slobodan Naumović, docent na Filozofskom fakultetu, odsek za etnologiju i antropologiju

Mr Miodrag Medigović, vanredni profesor na Fakultetu dramskih umetnosti, odsek za filmsku i televizijsku montažu

Dubravka Obradović – predsednik Vega omladinskog centra, omladinski radnik, medijski trener

 

The Post

KSEA je 2005. godine pokrenula izdavanje prvog studentskog antropološkog časopisa The POST, sa ciljem unapređenja kvaliteta studentskih radova i njihovog promovisanja. U časopisu se objavljuju prvenstveno samostalni istraživački radovi studentkinja i studenata etnologije i antropologije, ali i drugih srodnih nauka. Četiri glavne celine iz kojih se sastoji časopis sadrže: samostalne istraživačke radove studenata, prevod nekog često korišćenog a teško dostupnog teksta iz oblasti antropologije, intervjue sa antropološkinjama i antropolozima od svetskog značaja za antropologiju i studentske radove manjeg obima – eseje, prikaze, reportaže sa studentskih konferencija i drugo.

Organizatori projekta su se menjali tokom godina.

Kontakt sa članovima uredništva: the.post.ff@gmail.com

 

Radionice u gimnazijama i srednjim školama

Od 2005. godine KSEA sprovodi projekat popularizacije antropologije u gimnazijama i srednjim školama širom Srbije. Reč je o interaktivnom projektu čija je svrha upoznavanje sa antropologijom kao naukom koja je relativno nepoznata među srednjoškolskom populacijom pošto se ne nalazi u programima osnovnog i srednjeg obrazovanja. Cilj projekta je promocija i popularizacija nauke uopšte, a posebno etnologije i antropologije, kroz upoznavanje učenika sa osnovnim metodama društvenih nauka, uz sažeto izlaganje istorije etnologije i antropologije i osvrt na savremena strujanja u antropologiji u svetu.

Organizatori projekta su studenti koji aktivno učestvuju u radu Kluba.

 

Seminar za srednjoškolce na Filozofskom fakultetu u Beogradu

KSEA je 2007. godine prvi put organizovala jednodnevni seminar za učenike gimnazija i srednjih škola na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Osnovni cilj seminara je upoznavanje zainteresovanih učenika sa programima studiranja na Odeljenju za etnologiju i antropologiju – osnovnih, master i doktorskih studija, kao i pružanje dubljeg uvida u moguća polja istraživanja etnologije-antropologije i njene primene.

Organizatori projekta su se menjali tokom godina.