Osnovne akademske studije klasičnih nauka (2006)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani klasični filolog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Polaganje odgovarajućih ispita neophodnih za upis na studije klasičnih nauka.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Sa liste ponuđenih izbornih predmeta po izboru studenta.
Cilj: Sticanje znanja o Antici jeste osnovni ili najopštiji cilj ovih studija. Prvi preduslov koji to omogućuje je dobro poznavanje oba klasična jezika. Sa druge strane antičke tekstove (književne i neknjiževne) nije moguće razumeti bez poznavanja “okruženja“ u kome su nastali što iziskuje proučavanje mnogih dodatnih nauka i disciplina koje se odnose na Antiku. Poznavanje ovih aspekata klasične filologije i osposobljenost da se njihovom interaktivnom primenom protumači antički tekst je jedan od ciljeva ovih studija.
Cilj ovog programa je, pre svega, osposobljavanje studenata za prevođenje tekstova sa grčkog i latinskog jezika, za pisanje propratnih komentara i uvodnih studija koji će čitaocu omogućiti da bolje razume antičkog autora i tekst.
Klasični filolozi zapošljavaju se u najvećem broju u školama kao profesori latinskog i grčkog jezika (u tom slučaju tokom studija polažu ispite iz psihologije, pedagogije i metodike nastave klasičnih jezika). Jedan od ciljeva ovog programa je, dakle, i osposobljavanje studenata za budući pedagoški rad.
Klasični filolozi mogu se baviti i drugim naukama koje se odnose na period antike: lingvistikom, epigrafikom, istorijom starog veka, teorijom književnosti, numizmatikom itd. Program ovih studija omogućuje studentu da se već tokom osnovnih studija zainteresuje za neku od njih i da se izborom na četvrtoj godini za nju delimično specijalizuje.
Takođe, poznavanje latinskog i grčkog jezika i književnosti omogućuje studije medievistike, zapadnoevropske ili vizantijske, kao i izučavanje drugih disciplina: opšte i komparativne lingvistike, uporedne književnosti, novije istorije (barem do polovine 19. veka) itd. Najzad, temeljito proučavanje naše nacionalne književnosti, školstva, kulturnih institucija itd. nezamislivo je bez poznavanja njihovih antičkih uzora.
Formirati studenta koji će imati potrebu za permanentnim učenjem, za sve obuhvatnijim i produbljenijim poznavanjem antičkog čoveka i njegovog života i koji će uz to steći otvorenost za nove pristupe i metode u tim proučavanjima, kao i sposobnost da ih primeni, trebalo bi takođe da bude jedan od glavnih ciljeva ovih studija.
Kompetencije: Klasični filolog osposobljen je da proučava klasične jezike, antičku kulturu, njeno nasleđe i druge stare kulture u komparativnoj perspektivi. Mogu predavati klasične jezike u školama, raditi na univerzitetima i u institutima šireg spektra (istorijski, arheološki, epigrafski, vizantološki, etimološki...).
Dodatne informacije: |
Posebne obaveze - Test iz Uvoda u klasične nauke na kraju I i II semestra i jedan domaći rad. - Kolokvijumi (dva po semestru) iz Pregleda antičke književnosti na I godini i Grčkog i Latinskog jezika na I i II godini studija. - Domaći radovi iz Istorije Grčke i Istorije Rima; kolokvijum. - Seminarski radovi iz Istorije helenske književnosti i Istorije rimske književnosti na IV godini. - Seminarski rad iz Vizantijske filologije I. - Kolokvijum iz Istorijske gramatike grčkog jezika I (u vidu testa, na kraju VI semestra). - Kolokvijum iz Istorijske gramatike latinskog jezika I (samostalno pripremljen prevod teksta u vidu domaćeg rada, polaže se usmeno na kraju VI semestra). |
Izborni predmeti Na IV godini, od tri obavezana izborna predmeta, studenti moraju izabrati najmanje dva sa matičnog Odeljenja. Jedan preostali dvosemestralni ispit može se zameniti za dva jednosemestralna ispita sa drugog odeljenja, koji nose 4 boda po semestru ili jedan dvosemestralni, koji nosi 8 bodova. |
Dodatna obaveštenja - Studenti nemaju obavezu, ali im se, u slučaju da imaju nameru da se bave nastavničkim poslom, preporučuje da polože izborne ispite iz Psihologije i Pedagogije. - Studenti mogu slušati i polagati ispite iz više stranih jezika u dogovoru sa predavačima iz Kabineta za strane jezike. Preporučuje im se pohađanje kursa iz Nemačkog jezika. |
Završni rad - Temu završnog rada student uzima iz oblasti izbornih predmeta za koje se opredelio sa matičnog Odeljenja. Rad se brani usmeno. |