Osnovne akademske studije istorije umetnosti (2021)
Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani istoričar umetnosti
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Cilj: Studijski program ima definisane ciljeve.Cilj osnovnih akademskih studija istorije umetnosti usmeren je na sticanje znanja, razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za stručni rad istoričara umetnosti u različitim institucijama kulture, zaštite dobara, osnovnom i srednjem obrazovnom sistemu, u medijima i u administraciji kulturnih delatnosti, kao i za dalje obrazovanje i stručno usavršavanje. Ciljevi osnovnih akademskih studija istorije umetnosti su ovladavanje sledećim veštinama: a) istorijsko, teorijsko i vizuelno razumevanje glavnih tokova razvoja, ideja i fenomena istorije umetnosti i arhitekture od antičke do moderne i savremene umetnosti; b) glavnih principa muzeologije i heritologije; v) metodika nastave likovne kulture i/ili istorije umetnosti; g) osnove metodologije istorije umetnosti kao nauke i humanističke discipline; d) samostalno rasuđivanje i interpretacija umetničkog dela; đ) istraživačka sistematičnost; e) razvijanje kritičkog mišljenja, kreativni pristup i intelektualna radoznalost.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem Struktura programa osnovnih studija istorije umetnosti određena je s obzirom na: - savremeno stanje i zahteve discipline istorije umetnosti uopšte, kao i u odnosu na specifičnosti društvenog i kulturnog konteksta države Srbije; - principe savremenog evropskog sistema visokog obrazovanja, oličene u Bolonjskoj deklaraciji; - potencijale i specijalizacije nastavnika i saradnika Odeljenja za istoriju umetnosti i mogućnosti povezivanja sa drugim odeljenjima Filozofskog fakulteta; - stogodišnju tradiciju nastave istorije umetnosti na Beogradskom univerzitetu. Obavezna studijska područja jeste istorija likovnih umetnosti i arhitekture u vremenskom rasponu od antičkog do savremenog doba. Ovo široko područje obuhvata: a) zapadnu umetnost i arhitekturu, b) umetnost i arhitekturu Vizantije i istočnog hrišćanstva, v) nacionalnu umetnost, sa posebnim naglaskom na srpskoj srednjovekovnoj umetnosti i arhitekturi, g) muzeologiju i heritologiju i d) istoriju istorije umetnosti, nauku o umetnosti sa metodologijom. U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i većeg broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu. U koncipiranju programa poštovan je propisani standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni) izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Bodovna vrednost predmeta iskazana je u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB). Zavisno od broja časova predavanja i vežbi, obima literature i drugih nastavnih aktivnosti koje su studenti u obavezi da ispune, broj ESPB bodova predmeta na ovom studijskom programu varira od 3 do 6.
Kompetencije: Opšte i predmetno-specifične kompetencije studenata Savladavanjem studijskog programa istorije umetnosti, student je sposoban da pokaže znanje i razumevanje glavnih tokova razvoja, ideja i fenomena istorije umetnosti od antičke do moderne i savremene umetnosti, glavnih principa muzeologije i heritologije, kao i metodike nastave likovne kulture i/ili istorije umetnosti. Obezbeđuje razvijanje nastavničkih kompetencija. Student stiče sledeće opšte sposobnosti: a) analize, sinteze, zaključivanja; b) ovladavanja metodama i postupcima istraživanja; v) razvoja kritičkog i samokritičkog mišljenja; g) primene znanja u praksi; d) osnova profesionalne etike; đ) razvoja komunikacionih sposobnosti. Student stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti: a) poznavanja i razumevanja discipline istorije umetnosti, kao istorijske i humanističke nauke; b) rešavanja konkretnih zadataka i problema iz domena struke; v) multidisciplinarno povezivanje i primena znanja; g) praćenja i primene novih rezultata, ideja i dostignuća u struci. d) razvija nastavničke kompetencije (nastavničko usmerenje ka masteru).