FONDOVI

U Institutu se od njegovog osnivanja sistematično razvija sistem prikupljanja, obrade i čuvanja građe, odnosno radi se na klasifikaciji fototeke, planoteke i grafičke dokumentacije o srpskom slikarstvu srednjeg veka i novijeg doba. Stoga Institut predstavlja bazu podataka od izuzetnog značaja za razvoj istorije umetnosti u čitavom balkanskom regionu.

Kartoteka «Bibliografije srpske umetnosti» obuhvata blizu 100.000 jedinica sa podacima o napisima objavljenim do 1900. godine, «Rečnik srpskih spomenika» preko 5.000 kartica, a «Rečnik srpskih umetnika» oko 2.500 kartica.

Fond institutske Fototeke danas broji oko 15.000 kontakt-kopija, u vidu kartoteke, i odgovarajućih negativa. Građa sabrana u Fototeci uključuje vizuelne informacije o širokom krugu spomenika i tema istraživanih u okviru Institutskih projekata, o delima gotovo svih umetnčkih delatnosti (arhitektura, slikarstvo, predmeti primenjene umetnosti). Građa je u vezi sa spomenicima vrlo širokog hronološkog raspona i teritorijalnog rasprostiranja, od antike do XX veka i od Palestine, Gruzije, Jermenije i Rusije do Francuske i Španije, s tim što se najveći broj informacija odnosi na spomeničko nasleđe Srbije i zemalja bivše Jugoslavije, pre svih Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.