Вести за све студенте

Zahvalnost i podrška pojedincima koji odolevaju pritiscima

Drage prosvetne inspektorke i inspektori,

Drage direktorke i direktori vrtića, osnovnih i srednjih škola,

Drage direktorke i direktori ustanova kulture,

Dragi zaposleni u ovim ustanovama,

Svi oni koji ovih dana uspevate da odolite pritiscima i odbijate da svojim delovanjem učestvujete u ugrožavanju učenika, studenata, prosvetnih radnika i drugih zaposlenih u školama, vrtićima, muzejima, galerijama i drugim prosvetnim ustanovama i ustanovama kulture koji istupaju u odbranu elementarnih prava i civilizacijskih vrednosti,

Hvala vam što istrajavate u profesionalnom delovanju! Vaša podrška je neprocenjiva svima koji su spremni da javno iskažu svoje stavove i pruže otpor narušavanju vrednosti na kojima počivaju i obrazovanje i kultura, a naročito onima koji se u tome još uvek osećaju nesigurno. Vaše delovanje ne pokazuje samo etičnost, empatiju i spremnost da profesionalne i civilizacijske vrednosti stavite ispred pritisaka političkih moćnika, već predstavlja čin kojim se brane i lični i profesionalni integritet. Zato se nadamo da će vaše ponašanje predstavljati dodatnu motivaciju onim vašim kolegama kojima je još uvek teško da odole pritiscima i pronađu način da stanu na stranu obrazovanja i kulture.

Očekujemo da pritisci, ucene, zastrašivanja i pretnje odmah prestanu.

U suprotnom ćemo nastaviti zajedno da delujemo ka cilju koji nas je ujedinio!

Nastavnici, saradnici i istraživači Filozofskog fakulteta u Beogradu.



Otvoreno pismo Ministarki prosvete prof. dr Slavici Đukić Dejanović

Ministarki prosvete prof. dr Slavici Đukić Dejanović

Obraćamo vam se kao grupa nastavnika i istraživača Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji se dugi niz godina bave obrazovanjem i koji su veoma zabrinuti zbog stanja u kome se ono nalazi već duži period, a pogotovo od trenutka kada su počeli studentski protesti. Apelujemo da uvažite trenutne političke događaje u zemlji, i da stavite sistematsko bavljenje svojim resorom ispred političkih interesa vlasti koje trenutno jedino zastupate. Pretnje otkazima, umanjenjem plata, kao i slanje prosvetnih inspektora u škole, u kojima posle dužeg vremena postoji zajedništvo roditelja i nastavnika, vidimo kao izraz pritiska i nespremnosti da se sagledaju okolnosti koje su dovele do protesta studenata i prosvetnih radnika.

Prosvetni radnici su istrajavanjem u protestima, uprkos obećanom povećanju plata, jasno pokazali da su protesti način da se ukaže na goruće probleme u obrazovanju i društvu, koji se duže od decenije prenebregavaju. Te probleme kao svoje doživljavaju i roditelji, i zato su spremni da ne šalju svoju decu u škole i da na taj način podrže njihove nastavnike. Lista problema u obrazovanju je dugačka, te ćemo se kratko osvrnuti samo na najkrupnije. Preobimni i zastareli školski programi i insistiranje na administriranju nastave umesto na njenom kvalitetu učenike stavljaju u drugi plan, a njihove nastavnike teraju da prebrzo “prelaze” gradivo, čime se onemogućava smisleno učenje. Učenicima je škola organizovana na ovaj način nezanimljiva, a roditelji znatan deo svog vremena posvećuju podučavanju ili plaćaju privatne časove jer nastavnici ne stižu da svoj posao obave na času uprkos velikom broju časova. Ovakvim stanjem u prosveti su najviše pogođeni učenici iz najnižih ekonomskih slojeva čiji roditelji nemaju sredstva da finansiraju privatne časove niti kompetencije da pomognu svojoj deci. Ovim se produbljuju razlike u društvu, uprkos proklamovanju inkluzivnosti i jednakih prilika za učenje u zakonskim aktima. Škole i fakulteti su izuzetno loše opremljeni kako u pogledu učila, tako i u pogledu higijenskih uslova i uslova za boravak u tim ustanovama. Politizacija upravljanja školama i fakultetima narušava demokratičnost procesa obrazovanja i nipodaštava učesnike u njemu čineći ovaj kontekst koruptivnim, kao i ostale delatnosti u zemlji. Nedonošenje zakona o finansiranju visokog obrazovanja, neprestani ataci na njegovu autonomiju, prenebregavanje odluka akreditacioniih tela za dozvolu rada visokoškolskim ustanovama, kao i nedavne inicijative za otvaranjem neproverenih franšiza stranih univerziteta jasno ukazuju da je visoko obrazovanje od strane Ministarstva i Vlade opaženo kao neprijateljsko i nepotrebno.

Imajući u vidu da ste sprovođenjem odluke Vlade skratili prvo polugodište u osnovnim i srednjim školama i time narušili predvidljivost obrazovnog procesa po drugi put, smatramo ciničnim predstavljanje štrajka kao kršenja učeničkog prava na obrazovanje i pozivanje na zakon. Dodatno je poražavajuće što Ministarstvo umesto da jača kolektive i neguje saradničke odnose zloupotrebljava direktore škola i inspektore stavljajući ih u ulogu dželata i dovodeći ih u konflikt sa nastavnicima od kojih očekuje ćutanje i nekritičku poslušnost. Ovim postupcima Ministarstvo nastoji da širi strah među zaposlenim u školama, dovodeći do podela i konflikata koji dalje urušavaju obrazovanje. Kreirajući atmosferu straha i nepoverenja u školama, Ministarstvo učenike stavlja u drugi plan i negativno utiče na njihovu motivisanost za učenje. Obrazovne institucije treba da budu mesto učenja i kritičkog razmatranja stvarnosti.

Nadamo se da će ovaj apel, za razliku od svih prethodnih sličnih inicijativa, naići na Vaš odziv kao i da ćete realno sagledati situaciju u obrazovanju, a kao član Vlade početi da zastupate interese učesnika u njemu i time omogućiti progres ovog društva. Ukoliko na ovo niste spremni pozivamo vas da podnesete ostavku!




Podrška prosvetnim radnicima i apel prosvetnim inspektorima - nastavnici, istraživači i saradnici Filozofskog fakulteta u Beogradu

Nastavnici, istraživači i saradnici Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu već dva meseca aktivno podržavaju studente u blokadi. Sada osećamo moralnu obavezu da pružimo punu podršku i kolegama zaposlenim u prosveti, svojim bivšim studentima, kojima poslednjih dana najviši državni funkcioneri prete inspekcijskim nadzorom i otkazima.

Kao naučnici koji se bave proučavanjem društva iz deset naučnih disciplina, prepoznajemo aktuelnu situaciju kao ugrožavanje prava deteta, učenika, odraslih i ljudskog dostojanstva uz nedostatak “otvorenosti, saradnje, tolerancije, svesti o kulturnoj i civilizacijskoj povezanosti u svetu, posvećenosti osnovnim moralnim vrednostima, vrednostima pravde, istine, solidarnosti, slobode, poštenja i odgovornosti” (Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, član 7, stav 3).

Stoga smo u sredu 22. januara uputili pismo svim prosvetnim inspektorima lično, apelujući na njih da odbiju da učestvuju u progonu školskih ustanova i nastavnika koji su, u znak protesta, odlučili da obustave rad. Progonom smatramo ograničavanje rada inspekcije isključivo na obaveze ustanova i zaposlenih bez uzimanja u obzir prava dece, roditelja i zaposlenih u ustanovi koja su ugrađena u osnovne principe sistema obrazovanja i vaspitanja.

Smatramo da prosvetni inspektori jedino odbijanjem da izvrše naloge mogu zaštititi dostojanstvo profesije i svoj lični integritet, kao što su to pojedine njihove kolege učinile. U pismu smo ih podsetili da su dekani osam fakulteta Univerziteta u Beogradu koji obrazuju nastavnike u svom saopštenju od 20. januara pozvali Ministarstvo prosvete da odmah prekine progon prosvetnih radnika. Ministarstvo ne sme ignorisati ni snažnu podršku velikog broja roditelja nastavnicima koji su odlučili da nastave štrajk, ne prihvatajući sporazum postignut između Vlade i sindikata zaposlenih u prosveti.

Zakonom je propisana obaveza da se u ustanovi neguju odnosi međusobnog razumevanja i uvažavanja ličnosti dece, učenika, odraslih, zaposlenih i roditelja (Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, član 109). Budući da prosvetne vlasti uporno ignorišu stavove univerzitetskih profesora, prosvetnih radnika, učenika i roditelja, građanska neposlušnost je jedino što nam preostaje.

U Beogradu, dana 22.01.2025.

Nastavnici, istraživači i saradnici
Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu



PODSETNIK
za studente kojima je odobrena stipendija ili kredit

• Studenti kojima je prvi put odobren kredit, potrebno je da na šalteru br. 2 Studentske službe Filozofskog fakulteta od 12-14 časova, potpišu ugovor i istovremeno podnesu sledeća dokumenta:

- Obrazac br. 6 – Izjavu žiranta (skinuti sa sajta Banke)
- Menicu – potrebno je da bude ispravno popunjena i neoštećena – ne savijati ili gužvati (objašnjenje za popunjavanje menice nalazi se na poleđini obrasca br. 6). Menica se kupuje u bilo kojoj poslovnoj banci ili Poštanskoj štedionici.
- očitanu ličnu kartu žiranta ukoliko je čipovana, a ukoliko nije čipovana, samo kopirati.

• Studenti kojima je prvi put odobrena stipendija, takođe je potrebno da dođu na šalter br. 2 Studentske službe Filozofskog fakulteta od 12-14 časova, kako bi potpisali ugovor.

• Potpisivanje ugovora je neophodno kako bi Ministarstvo krenulo sa isplatom.



Saopštenje dekana osam fakulteta sa Studentskog trga povodom protesta prosvetnih radnika

Dekani fakulteta UB koji obrazuju nastavnike daju snažnu podršku današnjem protestu prosvetnih radnika i njihovim zahtevima, i stajemo uz njih u borbi za dostojanstvo naše profesije i slobodu mišljenja. Nezadovoljstvo nastavnika stanjem u obrazovanju potpuno je opravdano, kao i njihova podrška studentskim protestima i zahtevima, a odgovor države na to nezadovoljstvo ne sme se svoditi na selektivno rešavanje tekućih sindikalnih pitanja praćeno ponižavajućim izjavama i osionim naredbama. Stoga najoštrije osuđujemo pritiske i pretnje koje mnogim nastavnicima ovih dana upućuju pojedini direktori škola i različiti državni funkcioneri. Zahtevamo od Ministarstva prosvete da Prosvetna inspekcija odmah prekine progon nastavnika i škola koji obustavljaju rad i da se ne ignoriše glas velikog broja roditelja koji se solidarišu s nastavnicima. Apelujemo na sve društvene činioce da podrže pravo nastavnika na protest i obustavu rada, a na advokate i druge pravne stručnjake da pomognu u zaštiti radnih i drugih prava nastavnika koji zbog protesta budu progonjeni.

Saopštenje su potpisali dekani Biološkog, Geografskog, Fizičkog, Fakulteta za fizičku hemiju, Filološkog, Filozofskog, Matematičkog i Hemijskog fakuleta.

U Beogradu, 20.1.2025.



Informacija u vezi sa ispitima i predispitnim obavezama

Odluku o obustavi nastave usvojila su sva odeljenja i Kabinet za strane jezike, odnosno svih 10 studijskih grupa Fakulteta, kao i Nastavno-naučno veće Fakulteta kao najviši stručni organ odgovoran za realizaciju naučnog i nastavnog rada na Fakultetu. Dodatno, Savet Fakulteta, kao najviši organ upravljanja, pružio je punu podršku studentima koji su u blokadi, upravi, nastavnicima i saradnicima Fakulteta.

Fakultet ima 33 akreditovana studijska programa pri čemu nijedan od njih nije studijski program akreditovan za izvođenje nastave i ispita na daljinu.

Sve predispitne obaveze i ispiti, a u skladu sa akreditacijom i dozvolom za rad, biće održani kada se za to ispune uslovi, a nakon odluka veća odeljenja, Nastavno-naučnog veća i u dogovorima sa studentima.

Uprava Filozofskog fakulteta



OBAVEŠTENJE
januarski ispitni rok

Obaveštavamo studente osnovnih, master i doktorskih akademskih studija da se rok za prijavu ispita u januarskom roku produžava do sticanja uslova za održavanje roka.

Studenti će biti naknadno obavešteni o terminu za reklamacije.