Osnovne akademske studije etnologije - antropologije (2021)

Detalji programa
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani etnolog-antropolog
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Cilj: Program za opšti cilj ima očuvanje i dalje razvijanje naučnih kompetencija profesionalnih etnologa – antropologa. Administrativno proširivanje naziva Osnovnih akademskih studija etnologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu u Osnovne akademske studije etnologije i antropologije, koje se odigralo 1990. godine, proizvelo je značajne teorijsko-metodološke promene u ovoj društveno-humanističkoj disciplini i time proširilo ciljeve programa. Pored istraživačke usmerenosti na tradicionalne aspekte nacionalne kulture, program je već tri decenije orijentisan i na podučavanje polaznika za savremenu socio-kulturnu analizu društvene stvarnosti i kulturne raznovrsnosti na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou. Cilj programa je da kroz permanentno revidiranje i osavremenjivanje teorijskih i metodoloških pristupa i istorijsku i socio-kulturnu kontekstualizaciju različitih istraživačkih problema – kao što su kultura i život savremenog čoveka, popularna kultura (film, televizija, popularna muzika, književnost), kulturni identiteti, migracije, savremenost, modernost, urbanost, politička i kulturna tranzicija, materijalna i nematerijalna kulturna baština, globalizacija, evropska integracija, novi religijski pokreti i dr. – polaznike opskrbi komparativnim, teorijskim i praktičnim znanjima i veštinama za kritičko promišljanje i sagledavanje čovekove stvarnosti, koje ne zaostaje za vrhunskim savremenim pristupima u etnološkoj i antropološkoj nauci širom sveta. U metodološkom smislu, cilj programa je da studente poduči adekvatnim metodama za prikuplje i analizu građe i pručavanje različitih nivoa ispoljavanja kompleksne društveno-kulturne realnosti. Svi ovi ciljevi su u skladu sa osnovnim zadacima i ciljevima visokoškolske ustanove na kojoj se program izvodi.Ovako predstavljeni opšti ciljevi programa podrazumevaju obrazovanje visokospecijalizovanog naučnog i stručnog kadra i otvaranje mogućnosti za stvaranje uspešnih naučnih timova i pojedinaca koji će doprinositi daljem razvoju i konkurentnosti srpske nauke i njenoj međunarodnoj vidljivosti, konkurentnosti i saradnji. Osnovne akademske studije etnologije i antropologije, zbog svoje specifične interdisciplinarne otvorenosti i unutardisciplinarne povezanosti, u potpunosti odgovaraju ciljevima postavljenim pred društveno-humanističke nauke kako su oni definisani u Strategiji naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Jedan od veoma važnih ciljeva ovog programa jeste pronalaženje novih načina na koje bi se znanja stečena na njemu više primenjivala u društvenoj praksi i time nesumnjivo doprinela društvenom i kulturnom razvoju zemlje. Ciljevi programa će se ostvariti kroz ex cathedra i interaktivna predavanja, učešće u interaktivnoj nastavi, kritičko preispitivanje literature, diskusije, seminare, obaveznu terensku praksu i samostalni istraživački rad polaznika uz nastavničke konsultacije.
Studijski program inkorporira mogućnost izbora po jednog ili više predmeta iz oblasti filozofije i stranih jezika, na parnim izbornim pozicijama. Izborni predmeti čine 23,54%. U koncipiranju programa poštovan je standard o procentualnom učešću pojedinih tipova predmeta (akademsko-opšteobrazovni, teorijsko-metodološki, naučno-stručni i stručno-aplikativni), izračunat na nivou realnog studentskog opterećenja od 240 ESPB. Pri tome je studentima obezbeđena mogućnost izbora jednog od 6 ponuđenih stranih jezika tokom dve školske godine, kao i određenog broja izbornih predmeta sa drugih studijskih programa koji se realizuju na Filozofskom fakultetu. Osnovne akademske studije etnologije-antropologije organizovane su po semestrima, traju osam semestara, odnosno četiri godine. Nastava se izvodi u različitim formama (predavanja, vežbe, seminari, diskusije i terenska praksa).Bodovna vrednost predmeta iskazana je u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova (ESPB). Broj bodova dodeljenih predmetima kreće se od 5 do 6 ESPB, u zavisnosti od procene opterećenja studenta tokom savlađivanja gradiva iz odgovarajućeg predmeta. Na četvrtoj godini, pored skupa izbornih i obaveznih predmeta, studenti su obavezni da sprovedu Istraživački rad koji nosi 2 ESPB i Terensku praksu koja nosi 3 ESPB. Studijskim programom je nakon položenih ispita sa osnovnih studija predviđena izrada završnog rada, koja podrazumeva Predmet dilomskog rada (2 ESPB) i Izradu diplomskog rada (3 ESPB). Program ne podrazumeva preduslove za upis pojedinih predmeta ili grupa predmeta. Student bira predmete iz drugih studijskih programa u skladu sa odredbama Pravilnika o izbornim predmetima Fakulteta.Prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija ostvaruje se u skladu sa odredbama Statuta Fakulteta. Student treba da ima odgovarajući broj položenih ispita koji odgovaraju ispitima ovog studijskog programa, odnosno da ostvari potreban broj ESP bodova, ili da položi nedostajuće ispite za upis u određenu godinu studija.
Kompetencije: Opšte i predmetno-specificne kompetencije studenata Etnolog-antropolog osposobljen je da: - proučava tradicionalne i savremene kulture u Srbiji;- proučava Balkan i Jugoistočnu Evropu;- proučava van-evropske kulture u komparativnoj perspektivi;- proučava formiranje novih kulturnih identiteta i savremene transformacije kulture;- proučava procese globalizacije i evropske integracije;- definiše istraživačke probleme u širokom interdisciplinarnom spektru društvenih nauka, humanističkih disciplina, socijalne i kulturne politike i turizma.Opis ishoda učenja Etnolog-antropolog osposobljen je da: - organizuje, dizajnira i sporovede istraživanja u domenu kulture, medija, religije, društvenih institucija i grupa;- vrši medijaciju u situacijama etničkog, kulturnog, religijskog, rasnog i sličnih konflikata u multikulturnom društvu;- prepozna, dokumentuje, klasifikuje, arhivira, interpretira i evaluira elemente kulturnog nasleđa;- aktivno primeni etnološka i antropološka znanja u sferama medija, sporta, mode i turizma;- analizira, implementira i evaluira projekte u oblastima socijalne i kulturne politike;- izvodi naučne i primenjene projekte vladinih i nevladinih organizacija;- kompetentno i na ekspertskom nivou učestvuje u radu, kreira projekte ili rukovodi institucijama kulture (muzeji, galerije, biblioteke, medijateke, arhivi, centri kulture i dr.);- učestvuje u razvojnim projektima, na analitičkom, prediktivnom i evaluativnom nivou;- nastavi master ili specijalističke studije u polju društveno-humanističkih nauka.
PRVA GODINA Sem P+V ESPB
Obavezni predmeti
Uvod u etnologiju i antropologijupdf 1 2 + 2 6
Antropologija društvapdf 1 2 + 4 6
Istorija srpske etnologijepdf 1 2 + 2 6
Antropologija etnicitetapdf 2 2 + 2 6
Antropologija Starog svetapdf 2 2 + 2 6
Primenjena antropologijapdf 2 2 + 3 6
Materijalna kultura Srbijepdf 2 2 + 3 6
Izborna pozicija 7 (bira se 1 od 2)
Opšta metodologija naukapdf 1 2 + 2 6
Filozofija nauke (EA-AN)pdf 1 2 + 2 6
Izborna pozicija 1 (bira se 1 od 3)
Antropologija prostorapdf 1 2 + 2 6
Antropologija granicapdf 1 2 + 2 6
Antropologija Kinepdf 1 2 + 2 6
Strani jezik 1 (IS, EN) (bira se 1 od 6)
Engleski jezik 1pdf 1, 2 2 + 0 6
Španski jezik 1pdf 1, 2 2 + 0 6
Francuski jezik 1pdf 1, 2 2 + 0 6
Italijanski jezik 1pdf 1, 2 2 + 0 6
Nemački jezik 1pdf 1, 2 2 + 0 6
Ruski jezik 1pdf 1, 2 2 + 0 6
 
DRUGA GODINA Sem P+V ESPB
Obavezni predmeti
Etnološke i antropološke teorije 1pdf 3 2 + 2 6
Narodna religija Srbapdf 3 2 + 2 6
Muzeologijapdf 3 2 + 2 6
Antropologija tela 1pdf 3 2 + 2 6
Uvod u metodologiju društveno-humanističkih naukapdf 3 2 + 2 6
Antropologija Novog svetapdf 4 2 + 2 6
Vizuelna antropologijapdf 4 2 + 2 6
Antropologija roda i srodstvapdf 4 2 + 2 6
Antropologija materijalne kulturepdf 4 2 + 2 6
Strani jezik 2 (EN, KN, IS) (bira se 1 od 6)
Engleski jezik 2pdf 3, 4 4 + 0 6
Španski jezik 2pdf 3, 4 4 + 0 6
Francuski jezik 2pdf 3, 4 4 + 0 6
Italijanski jezik 2pdf 3, 4 4 + 0 6
Nemački jezik 2pdf 3, 4 4 + 0 6
Ruski jezik 2pdf 3, 4 4 + 0 6
 
TREĆA GODINA Sem P+V ESPB
Obavezni predmeti
Urbana antropologijapdf 5 2 + 2 6
Ekonomska antropologijapdf 5 2 + 2 6
Antropologija tela 2pdf 5 2 + 2 6
Etnološke i antropološke teorije 2pdf 5 2 + 2 6
Opšta metodologija etnologije i antropologijepdf 5 2 + 2 6
Politička antropologijapdf 6 2 + 2 6
Antropologija folklorapdf 6 2 + 2 6
Antropologija religijepdf 6 2 + 2 6
Etnologija balkanskih društavapdf 6 2 + 2 6
Antropologija popularne kulturepdf 6 2 + 2 6
 
ČETVRTA GODINA Sem P+V ESPB
Obavezni predmeti
Metodologija etnologije i antropologije - funkcionalna i socijalno-interakcionalistička analizapdf 7 2 + 2 5
Istraživački rad 7   2
Antropologija dizajnapdf 7 2 + 2 5
Terenska praksa 7   3
Izborna pozicija 8 (bira se 1 od 2)
Identitet i saznanje u etnologiji i antropologijipdf 7 2 + 2 5
Filozofija kulturepdf 7 2 + 2 5
Izborna pozicija 2 (bira se 1 od 2)
Antropologija muzikepdf 7 2 + 2 5
Antropologija vremenapdf 7 2 + 2 5
Izborna pozicija 3 (bira se 1 od 2)
Nacionalna etnologija/antropologija - Nove religijepdf 7 2 + 2 5
Nacionalna etnologija/antropologija - Književnostpdf 7 2 + 2 5
Obavezni predmeti
Metodologija etnologije i antropologije - semiotikapdf 8 2 + 2 5
Izrada diplomskog rada 8   3
Predmet diplomskog rada 8   2
Antropologija modepdf 8 2 + 2 5
Izborna pozicija 6 (bira se 1 od 2)
Antropologija emocijapdf 8 2 + 2 5
Antropologija ishrane i pićapdf 8 2 + 2 5
Izborna pozicija 4 (bira se 1 od 2)
Antropologija i neoliberalizampdf 8 2 + 2 5
Antropologija nejednakostipdf 8 2 + 2 5
Izborna pozicija 5 (bira se 1 od 2)
Nacionalna etnologija/antropologija - Politikapdf 8 2 + 2 5
Nacionalna etnologija/antropologija - Kultura i nasiljepdf 8 2 + 2 5