Master akademske studije etnologije - antropologije (2021)

Detalji programa
Nivo studija: Master
Broj ESPB bodova: 60
Trajanje programa u godinama: 1
Akademski naziv: master etnolog-antropolog
Uslovi upisa: Završene osnovne akademske studije etnologije-antropologije (240 ESPB) ili završene osnovne studije etnologije-antropologije u četvorogodišnjem trajanju, u skladu sa uslovima utvrđenim Statutom Univerziteta i Fakulteta; student koji je završio drugi studijski program u skladu sa studijskim programom i Statutom Fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Program ne podrazumeva preduslove za upis pojedinih predmeta ili grupa predmeta. Student može preći sa drugih programa diplomskih akademskih studija na ovaj program ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Veće Odeljenja za etnologiju i antropologiju na osnovu uvida u sadržaj studijskog programa sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Cilj: Cilj diplomskih akademskih studija etnologije i antropologije - master je teorijsko -metodološko obučavanje studenata i njihovo osposobljavanje za samostalni naučni rad, odabir relevantne teme istraživanja, sprovođenje terenskog rada, pribavljanje i interpretiranje građe, pronalazak i korišćenje adekvatne literature, ali i osposobljavanje studenata za angažovano društveno-kulturno delovanje i prilagođavanje savremenim potrebama tržišta,posebno putem otvaranja discipline ka interpretativno primenljivim aspektima naučno-istraživačkog rada. Bilo da je reč o studentima koji dolaze sa osnovnih studija etnologije-antropologije ili o studentima koji master nivo koriste da promene disciplinu i svoje profesionalne kompetencije učine raznovrsnijim, program je dizajniran tako da istovremeno i proučava i usmerava promenu strukture akademske populacije u zemlji. Pokrivajući širok opseg pod-disciplina, od antropološki tradicionalnih tema poput nacionalnog i evropskog kulturnog nasleđa, ishrane, religije i praznične kulture, preko društveno angažovanih poput politike, antropologije migracija i roda, do pod-disciplina posvećenih popularnoj kulturi, muzici ili filmu, ponuđeni izborni predmeti nude studentima veliku fleksibilnost prilikom formiranja jedinstvenog okvira za pristupanje temi njihovog interesovanja. Program je orijentisan ka prevazilaženju arbitrarnih granica nametnutih stvarnosti pod-disciplinarnim istraživačkim interesovanjima u 20. veku, i usmeren ka interdisciplinarnom i projektnom mišljenju o svakoj istraživačkoj temi, bez esencijalističkih zabluda ili romantičarskog odnosa prema prošlosti, identitetu, tradiciji i sl. Master program u velikoj meri prati procese internacionalnih integracija Srbije i kulturnu promenu stavlja u prvi plan.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem Program inkorporira mogućnost izbora po jednog iz više parova predmeta (na parnim izbornim pozicijama). Izborni predmeti čine 50% ukupnih ESPB. Način izvođenja studija i potrebno vreme za izvođenje studija Diplomske akademske studije etnologije-antropologije – master organizovane su po semestrima, traju dva semestra, odnosno jednu školsku godinu. Nastava se izvodi u različitim formama (predavanja, vežbe, seminari, diskusije, terenski rad različitog tipa itd.) Bodovna vrednost predmeta Opšta metodologija etnologije i antropologije (5 ESPB), Urbane i rodne studije (5 ESPB), Antropologija savremenosti (5 ESPB), Metodologija etnologije i antropologije (dizajn istraživanja, terensko istraživanje, arhivsko istraživanje, analiza medija, ponovljena istraživanja) (5 ESPB). Izborni predmeti: Antropologija religije i folklora (5 ESPB), Antropologija nauke i politike (5 ESPB), Antropologija sveta (5 ESPB), Antropologija popularne kulture i modernih religija (5 ESPB). Bodovna vrednost završnog rada iskazana u ESPB bodovima Za studijski istraživački rad predviđeno je po 7 ESPB u svakom semestru, kao i 16 ESPB za završni rad. Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta Program ne podrazumeva preduslove za upis pojedinih predmeta ili grupa predmeta.
Kompetencije: Opšte i predmetno-specificne kompetencije studenata Diplomirani etnolog-antropolog - master osposobljen je da: - proučava tradicionalne i savremene kulture u Srbiji; - proučava van-evropske kulture u komparativnoj perspektivi; - proučava formiranje novih kulturnih identiteta i savremene transformacije kulture; - istražuje, klasifikuje, tezaurira i čuva elemente materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa; - proučava procese globalizacije i evropske integracije; - definiše istraživačke probleme u širokom interdisciplinarnom spektru društvenih nauka, humanističkih disciplina, socijalne i kulturne politike i turizma. Opis ishoda učenja Diplomirani etnolog-antropolog - master osposobljen je da: - organizuje, dizajnira i sporovede istraživanja u domenu kulture, medija, religije, društvenih institucija i grupa; - vrši medijaciju u situacijama etničkog, kulturnog, religijskog, rasnog i sličnih konflikata u multikulturnom društvu; - prepozna, dokumentuje, klasifikuje, arhivira, interpretira i evaluira elemente kulturnog nasleđa; - aktivno primeni etnološka i antropološka znanja u sferama medija, sporta, mode i turizma; - analizira, implementira i evaluira projekte u oblastima socijalne i kulturne politike; - izvodi naučne i primenjene projekte vladinih i nevladinih organizacija; - učestvuje u procesu obrazovanja na predškolskom, osnovnoškolskom i srednješkolskom nivou, i u procesu permanentnog obrazovanja; - kompetentno i na ekspertskom nivou učestvuje u radu, kreira projekte ili rukovodi institucijama kulture (muzeji, galerije, biblioteke, medijateke, arhivi, centri kulture i dr.); - učestvuje u razvojnim projektima, na analitičkom, prediktivnom i evaluativnom nivou.
PRVA GODINA Sem P+V ESPB
Obavezni predmeti
Uvod u antropološko istraživanjepdf 1 3 + 2 6
Terenska praksa 1   3
SIR 1 1   6
Izborna pozicija 1 (bira se 2 od 12)
Antropologija naučne fantastikepdf 1 3 + 2 6
Kulturne studije Istočne Azijepdf 1 3 + 2 6
Antropologija religije i kulturno nasleđepdf 1 4 + 1 6
Antropologija književnostipdf 1 3 + 2 6
Metode i tehnike terenskog istraživanjapdf 1 3 + 2 6
Evropsko kulturno nasleđe - antropološka perspektivapdf 1 3 + 2 6
Antropologija džezapdf 1 4 + 1 6
Antropologija muzikepdf 1 5 + 0 6
Antropologija filmapdf 1 5 + 0 6
Antropologija glokalizacijepdf 1 4 + 1 6
Antropologija hororapdf 1 4 + 1 6
Antropologija životne sredinepdf 1 4 + 1 6
Obavezni predmeti
Izrada master rada 2   8
Predmet master rada 2   3
SIR 2 2   4
Izborna pozicija 2 (bira se 3 od 14)
Antropologija ezoterizmapdf 2 4 + 1 6
Antropološki pristupi proučavanju materijalne kulturepdf 2 3 + 2 6
Antropologija rodne nejednakostipdf 2 4 + 1 6
Antropologija praznikapdf 2 4 + 1 6
Antropologija politikepdf 2 3 + 2 6
Antropologija migracijapdf 2 5 + 0 6
Antropologija i pitanja rodapdf 2 3 + 2 6
Vizuelna antropologijapdf 2 3 + 2 6
Antropologija folklora i popularne kulturepdf 2 4 + 1 6
Antropologija telapdf 2 5 + 0 6
Antropologija nadepdf 2 4 + 1 6
Antropologija strahapdf 2 5 + 0 6
Antropologija ishranepdf 2 5 + 0 6
Antropologija organizacijepdf 2 4 + 1 6