Donatori stipendija i nagrada
FONDACIJA NOVAK ĐOKOVIĆ
Fondacija Novak Đoković osnovana je 2007. godine sa ciljem da kroz povećanje dostupnosti i kvaliteta predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Srbiji pomogne deci u socijalno ugroženim sredinama da rastu i da se obrazuju. U okviru programa podrške istraživanjima Fondacija je 2016. godine pokrenula program stipendiranja mladih naučnika i inovatora u okviru Centra za razvoj deteta na Univerzitetu Harvard, a 2018. godine započela je saradnju sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u Beogradu kroz stipendiranje dva doktoranda iz oblasti predškolske pedagogije i troškove plate jednog asistenta na Katedri za predškolsku pedagogiju Odeljenja za pedagogiju i andragogiju. Cilj Fondacije je da kroz ovu saradnju omogući osnaživanje istraživačkih kapaciteta i obogaćivanje istraživačkih nalaza u oblasti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, kao polazišta za kreiranje obrazovnih politika i strategija i za razvoj kvaliteta pedagoške prakse.
DR BORISLAV LORENC (1883-1975)
Filozof i profesor Teološkog fakulteta u Beogradu. NJegova najvažnija dela su Psihologija (1926), Misao i akcija (1930) i Psihologija i filozofija religije (1939).
Fondacija „Profesor Borislav Lorenc“ je osnovana sa ciljem da stipendira najbolje studente psihologije i kognitivnih nauka sa svih univerziteta u Srbiji čiji je osnivač Republika Srbija, sa osnovnih studija, master ili doktorskih studija, koji su tokom studiranja pokazali izuzetne sposobnosti i kapacitete. Bilo bi im omogućeno da provedu jedan ili dva semestra, u zavisnosti od materijalnih mogućnosti, na nekom od inostranih fakulteta i/ili obrazovnih centara, u nekom od programa razmene studenata, stručnog usavršavanja ili nekom drugom sličnom programu.
DR RADMILA MILENTIJEVIĆ (1931-)
Istoričar i pisac, profesor u penziji savremene evropske istorije na Univerzitetu u NJujorku, veliki dobrotvor i humanista.
Nagrada Radmile Milentijević za najbolje studente Filološkog fakulteta i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu dodeljuje se kao znak priznanja za uzorne radove u izučavanju uzajamnih uticaja i međusobne povezanosti ruskog i srpskog naroda u oblasti istorije, književnosti i jezika. Cilj nagrade je i da podstakne produbljivanje i širenje naučnih proučavanja u pomenutim oblastima srpsko-ruskih odnosa.
DR ANDREJ MITROVIĆ (1937-2013)
Nagrada se dodeljuje svakog aprila od 2014. godine za najbolji master rad odbranjen na Katedri za Opštu savremenu istoriju.
Istoričar Andrej Mitrović (1937-2013), radio je na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu od 1961. do 2004. godine. Osnovao je Katedru za Opštu savremenu istoriju, a predavao je Savremenu istoriju Evrope, Uvod u istorijske studije, Metodologiju i teoriju istorijske nauke, i dr. Osnivač je i Udruženja za društvenu istoriju, i pokretač časopisa „Godišnjak za društvenu istoriju“. Bio je dopisni član SANU (od 1988), inostrani član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (2006), urednik više domačih i inostranih stručnih biblioteka i časopisa. Nagrađen je Oktobarskom nagradom Beogras (1975), međunarodnom Herderovom nagradom za celokupni doprinos nauci i razumevanju evropskih kultura (2001), Medaljom „Konstantin Jireček“' Društva za Jugoistočnu Evropu iz Minhena (2004), te plaketama i priznanjima domaćih institucija kulture. Proučavao je i pisao o istoriji Srbije i Jugoslavije u balkanskim i evropskim okvirima u 19. i 20.veku, odnosima umetnosti i politike, istoriji finansija i privrede, teoriji i filozofiji istorije a otvarao je i nova tematska područja uz preispitivanje tradicionalnih i avangardnih pravaca u istoriografiji. Predavao je na više evropskih univerziteta i objavio je preko 20 monografija i oko 400 studija na više jezika.
Nagradu dodeljuje porodica i sastoji se od diplome i novčanog dela.