Obrasci, uputstva i odluke

Univerzitet u Beogradu je u procesu formiranja značajnih strategijskih dokumenta koji se tiču otvorenog pristupa nauci, a koji se sprovodi prema uputstvima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Platforma za otvorenu nauku usvojena je 9. jula 2018. godine i podrazumeva sledeća četiri ključna elementa:

  1. Otvoreni pristup naučnoj literaturi
  2. Dostupnost podataka prikupljenih u naučnim istraživanjima
  3. Transparentnost naučne komunikacije i metodologije
  4. Razvoj digitalne infrastrukture koja omogućava ostvarivanje tri prva cilja.

Otvorena nauka pretpostavlja otvoreni pristup naučnim publikacijama i otvoreni pristup primarnim podacima (bazama podataka prikupljenima tokom istraživanja na kojima se zasnivaju rezultati predstavljeni u radovima; u društveno-humanističkim naukama ovaj termin podrazumeva ”građu”, odnosno ”korpus”). Još uvek nije jasno utvrđeno na koji način će primarni podaci u našim naučnim disciplinama biti pohranjivani (da li će biti arhivirani i dostupni samo istraživačima koji su na njima radili ili i čitavoj akademskoj zajednici).

Otvoreni pristup publikacijama podrazumeva pristup i korišćenje (uz adekvatno navođenje izvora) kompletnoj naučnoj literaturi. U slučaju publikacija koje se objavljuju uz bilo koju vrstu podrške MPNTR RS, to znači da svaka publikacija (časopis, monografija, zbornik i sl.) moraju biti dostupni i u elektronskom formatu u otvorenom pristupu u okviru repozitorijuma koji se konstruišu na nivou akademske institucije. Preporuka je da svaki fakultet ima sopstveni repozitorijum koji je ”interoperabilan”, odnosno funkcionalno povezan sa repozitorijumom Računarskog centra Univerziteta u Beogradu (RCUB) i Univerzitetske biblioteke ”Svetozar Marković”. Važno je navesti da je 62% naučnih publikacijea u Srbiji već u otvorenom pristupu, kao i da je ovo evropska inicijativa koja već nekoliko godina predstavlja uslov za učešće na projektima H2020, i koja se prenosi na sledeći ciklus naučnih projekata koje finansira Evropska komisija, Horizon Europe 2020.

Pitanje autorskih prava još uvek nije u potpunosti rešeno, naročito kada se radi o publikacijama u inostranstvu (monografije, poglavlja u kolektivnim monografijama i časopisi), ali je pretpostavka da ćemo se rukovoditi takozvanim ”Zelenim pristupom” autorskim pravima. To znači da ćemo imati pravo i obavezu da u fakultetski repozitorijum postavljamo pred-finalne verzije svih svojih recenizranih radova prihvaćenih za štampu.

Za više informacija pogledajte: https://avandeursen.com/2016/11/06/green-open-access-faq/#what-is-green-oa
Rektorat je oformio radnu grupu koja se bavi logističkim i praktičnim pitanjima otvorenog pristupa i sve odluke koje na tom mestu budu donete biće vam dostavljene u najkraćem mogućem roku.

Dokumentacija koja se podnosi Kadrovskoj komisiji uz predlog za izbor nastavnika i saradnika u više zvanje

Obrasci za evidentiranje ostvarenih rezultata nastavnika odnosno saradnika koji se predlaže za izbor u zvanje:


Sažetak izveštaja komisije o prijavljenim kandidatima za izbor u zvanje

Izjava o izvornosti


Odluka o izmenama i dopunama kriterijuma za sticanje zvanja nastavnika na Univerzitetu u Beogradu - 14.12.2011.

Obrazac za prijavu obavljanja studentske prakse predviđene studijskim programom

*Uz obrazac je potrebno zasebno odštampati spisak studenata (ime i prezime, broj indeksa) koji idu na stručnu praksu.

Od 1. oktobra 2018. godine Univerzitet u Beogradu primenjuje Pravilnik o postupku provere originalnosti doktorskih disertacija koje se brane na Univerzitetu u Beogradu uz primenu softvera iThenticate. Ovaj softver uključuje baze najvećeg broja dokumenata u elektronskom formatu, sve časopise uključene u CrossRef i sve časopise iz otvorenog pristupa. Proveru originalnosti obavlja osoblje Univerzitetske biblioteke ”Svetozar Marković”.

Proces provere originalnosti doktorske disertacije obavlja se pre stavljanja iste na uvid javnosti, a u toku postupka za pregled i ocenu disertacije.

Svaki fakultet Univerziteta u Beogradu ima otvoren po JEDAN nalog koji mentorima omogućava pristup rezultatima provere u roku od 30 dana, posle čega izveštaj ostaje u arhivi Univerzitetske biblioteke ”Svetozar Marković”, nevidljiv za fakultet, ali se može dobiti na uvid na zahtev mentora ili komisije za pregled i ocenu doktorske disertacije.

    Proces provere originalnosti obavlja se u tri koraka:
  1. Unošenje teksta disertacije u repozitorijum za validaciju teza (VALTEZ) sa minimumom metapodataka (koje postavljaju bibliotekari ili stručne službe)
  2. Propuštanje disertacije kroz iThenticate koji generiše izveštaj o podudarnosti. VAŽNA NAPOMENA: softver izdaje izveštaj o procentu podudarnosti sa postojećim tekstovima u bazi, NE O PLAGIJATIMA (najčešće se radi o bibliografskim podacima, citatima, autocitatima i opštim mestima iz naučne literature).
  3. Link sa izveštajem unosi se u VALTEZ koji generiše elektronsku poruku koju dobija mentor sa korisničkim imenom i lozinkom za preuzimanje izveštaja.

Mentor na osnovu softverskog izveštaja sastavlja izjavu kojom potvrđuje da je doktorska disertacija uprkos prisustvu podudarnosti sa drugim dokumentima autentična i originalna. Drugim rečima, važno je imati na umu da je odgovornost mentora izuzetno velika jer oni procenjuju da li su podudarnosti prihvatljive ili ne. NJihova izjava postaje deo dokumentacije za ocenu i vrednovanje doktorske disertacije. Univerzitetska biblioteka radi na izradi formulara koji bi mentorima olakšao izradu izveštaja.