O CENTRU

Centar za saradnju sa EU, osnovan je 2010. godine kao Centar za saradnju sa UCL-om (University College London, GB, School of Slavonic and East European Studies), 2010. kako bi se razvijala nastavna i naučna saradnja s jednom od prestižnih akademskih i istraživačkih institucija. Decembra 2018. menja ime u Centar za saradnju sa EU, da bi da promena postala konačna nakon odluke Saveta fakulteta od 26. februara 2019.

Delatnost centra je podeljena u nekoliko oblasti:

1. Nastava (više o programu https://www.ucl.ac.uk/ssees/study-us/imess-international-masters-economy-state-and-society i https://www.f.bg.ac.rs/istorija/program_studija.php?SP=532 )
2. Istraživanje (najvaznačjnije istraživanje projekat Poprebel https://populism-europe.com/poprebel/ )
3. Konferencije i publikacije

U okviru nastave najvažnija delatnost Centra je koordinacija master akademskih studija „Društvo, država i tranzicija“ (DDT) Odeljenja za istoriju, i zajedničkog dvogodišnjeg mastera programa IMESS: The International Masters in Economy, State and Society, koji realizuju Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu i UCL, School of Slavonic and East European Studies. Master studije DDT su sastavni deo dvogodišnjeg master programa IMESS, koji nudi konzorcijum evropskih univerziteta. Nakon prve godine studija na UCL-u studenti će imati priliku da izaberu jedan od sedam gradova: Prag, Krakov, Helsinki, Budimpešta, Tartu, ili Beograd, za narednu godinu studija. Konzorcijum uključuje i partnere iz korporativnog, nevladinog i vladinog sektora (banke, kompanije, međunarodne organizacije), koji će studentima master programa pružiti mogućnost sticanja praktičnog, neposrednog radnog iskustva. Najboljim domaćim studentima sa završenim osnovnim akademskim studijama biće omogućeno da pohađaju isti master program DDT (master istorije Društvo, država i tranzicija) na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu od naredne. Studenti iz Srbije i regiona koji ispunjavaju uslove za upis, imaće jedinstvenu priliku da pohađaju program master studija koji je prihvaćen od strane UCL-a i koji će pohađati stipendisti i najbolji studenti iz celog sveta..

Master akademske studije DDT su multidisciplinarne studije usmerene na povezivanje znanja iz oblasti istorije, međunarodnih odnosa, savremene arhitekture i urbanizacije, bezbednosti i ekonomije. One nude nov pogled na istoriju u multidisciplinarnom kontekstu. Ciljevi master akademskih studija istorije DDT jesu: ovladavanje specifičnim znanjima iz pojedinih užih oblasti u okviru istorije koji su podeljeni na tri podmodula; ovladavanje osnovnim znanjima iz srodnih naučnih oblasti radi ostvarivanja mogućnosti osposobljavanja za samostalan naučno-istraživački rad; usvajanje metodoloških znanja i veština specifičnih za pojedine uže oblasti u okviru društveno-humanističkih nauka; upoznavanje sa primenom stečenih naučnih i specifičnih metodoloških znanja i veština u praktičnom naučno-istraživačkom procesu; osposobljavanje za samostalno uočavanje i definisanje naučnih problema; ovladavanje znanjem iz domena metodologije pisanja različitih vrsta naučnih radova; ovladavanje znanjem iz domena metodologije usmenog saopštavanja rezultata naučno-istraživačkog rada.

U okviru istraživačke delatnosti Centar je zajedno sa istim partnerima iz DDT mreže, Centar je rukovodio ispred fakulteta radom na projektu POPREBEL – Populist rebellion against modernity in 21st-century Eastern Europe: neo-traditionalism and neo-feudalism je veliki istraživački projekat o porastu populizma u Centralnoj i Istočnoj Evropi koji finansira EU preko programa Horizont 2020. Cilj POPREBEL je da opiše fenomen, stvori tipologiju njegovih različitih manifestacija, rekonstruiše putanje njegovog rasta i opadanja, istraži njegove uzroke, protumači njegova značenja, dijagnostikuje njegove posledice i predlaže politička rešenja.

Projekat je počeo 1. januara 2019. i završio se 31.12.2022. Dalja disemenacija rezultata rada na projetku, koji je uključivao 16 ljudi koji su radili istraživanja pod koordinacijom Centra (https://populism-europe.com/poprebel/researchers/) pored Beograda, i iz Zagreba i Madrida. Najvažniji rezultati rada na projektu su dostupni u okviru izveštaje koji su javno dostupni https://populism-europe.com/poprebel/poprebel-working-papers/ ali i drugih publikacija koje su objvaljene u publikacijama koje periodično izlaze, kao i u drugim https://populism-europe.com/poprebel/research-outcomes-and-publications/ . U narednom periodu će na proširenom sajtu Centra biti uključeni i drugi istraživački projektu (bilaterala i manji projekti), kao i posebna baza za rezultatima istraživanja.

U okviru konferenija Centar je nakon preimenovanja organizovao dve međunarodne konferencije:

1. Konferencija CONTEMPORARY POPULISM AND ITS POLITICAL CONSEQUENCES: DISCOURSES AND PRACTICIES IN CENTRAL AND SOUTH-EASTERN EUROPE
12. i 13. decembra 2019. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu održana je međunarodna konferencija u organizaciji Centra za saradnju sa EU Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Radove na konferenciji prezentovalo je više od 60 učesnika iz različitih zemalja Evrope i Severne Amerike. Rad na Konferenciji bio je organizovan u 9 sesija:
(1) Populism beyond borders,
(2) Historical roots of Contemporary Populism,
(3) Metamorphosis or Creation of New Political Parties,
(4) Enemy at the Gate,
(5) Populist Answer to Contemporary Political Challenges,
(6) Negotiating Gender in Populist Times,
(7) Culture: Elites Vs People,
(8) Populism and its Impact on State, i
(9) New Media and Populism.
Konferenciju je otvorio upravnik Centra za saradnju sa EU prof. dr Haris Dajč. Nakon čega je prof. dr Nikola Samardžić je održao uvodno predavanje na temu EUROPEAN POPULISTS AND CRISIS OF EU FOREIGN AND SECURITY POLICY : RUSSIAN FIFTH COLUMN IN COLD WAR TWO, otvaranje je završeno predavanjem prof. dr LJubomiru Madžaru koji je održao predavanje: Socialist Legacies in the Contemporary Development of the Serbian Economy

Program konferencije link

2. Konferencija FACES OF POPULISM: POLITICS, CULTURE, ECONOMY, AND EVERYDAY LIFE IN EASTERN EUROPE održana 5. aprila 2022. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu održana je međunarodna konferencija FACES OF POPULISM: POLITICS, CULTURE, ECONOMY, AND EVERYDAY LIFE IN EASTERN EUROPE u organizaciji Centra za saradnju sa EU Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Radove na konferenciji prezentovalo je više od dvadeset učesnika iz različitih zemalja Evrope i Severne Amerike. Rad na Konferenciji bio je organizovan u 4 sesije:

(1) Populism and its Mechanisms,
(2) Populism and Values,
(3) Euroscepticism in the name of people, i
(4) Populist Stakeholders: Religious institutions, media, and cultural practices.
U okviru konferencije održna je i radionica na temu: Religious Populism and Politics in Poland, Croatia and the Western Balkans koji su moderirirali eksperti iz ove oblasti prod. Dr Milan Vukomanović, Univerzitet u Beogradu i prof. dr Ankica Marinović, Institut za društvena istraživanja, Zagreb koji je bio izuzetno posećen.

Program konferencije link

Rukovodilac Centra za saradnju sa EU je prof. dr Haris Dajč.