Centar za istorijsku geografiju i istorijsku demografiju (CIGID)

Centar za istorijsku geografiju i istorijsku demografiju osnovan je 2010. godine kao jedna od naučnih jedinica Odeljenja za istoriju Filozofskog fakulteta, na inicijativu prof. dr Siniše Mišića i Katedre za istoriju srpskog naroda u srednjem veku. Predmet Centra jesu istraživanja u oblasti istorijske geografije i istorijske demografije srpskih zemalja u periodu od doseljavanja Slovena na Balkansko poluostrvo do kraja XIX veka. Aktivnosti Centra povezuju istraživače različitih profila, od istoričara i istorijskih geografa do geografa, etnologa i arheologa. U okviru Centra do sada je realizovano nekoliko projekata na temu proučavanja naselja i stanovništva u srednjem veku i ranom modernom periodu. Najznačajniji projekat, finansiran od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (ev. br. 177010), ticao se Šumadije u XV veku, dok rezultat višegodišnjeg rada predstavlja kolektivna monografija pod istim naslovom u izdanju Centra. Saradnici CIGID-a imaju učešća u realizaciji projekata vezanih za terenska istraživanja u saradnji sa lokalnim muzejima u Prijepolju, Valjevu, Požarevcu, Kruševcu i dr. U saradnji sa lokalnim sredinama organizovano je više naučnih skupova i konferencija, uz publikovanje naučnih rezultata iz oblasti istorijske geografije i istorijske demografije u tematskim zbornicima od međunarodnog i istaknutog nacionalnog značaja. Pojedini članovi Centra bave se sistematskim proučavanjem arhivske građe u Dubrovniku, Kotoru, Budvi, Veneciji i Vatikanu, čiji su rezultati poslednjih godina značajno upotpunili naučna saznanja, posebno u oblasti društvene, privredne i crkvene istorije, u skladu sa predmetom istraživanja Centra. Počev od 2011. godine, CIGID je kolektivni član Međunarodne komisije za istorijsku demografiju sa sedištem u Parizu. Izdavač je naučnog časopisa Natpisi i zapisi, koji je pokrenut 2015. godine.


Upravnik Centra: Prof. dr Siniša Mišić

Kontakt: simisic@f.bg.ac.rs


Predsednik Naučnog veća Centra: dr Katarina Mitrović, viši naučni saradnik

Kontakt: ksmitrov@f.bg.ac.rs


Sekretar Centra: dr Marina Štetić, naučni saradnik

Kontakt: marina.stetic@f.bg.ac.rs


Časopis koji izdaje Centar:

Natpisi i zapisi 1–6 (2015–2020), ur. A. Fostikov (koizdavači: Narodni muzej Požarevac, Narodni muzej Valjevo, Muzej Srema u Sremskoj Mitrovici, Narodna biblioteka Kruševac)

Izdanja Centra:

Vlast i moć: vlastela Moravske Srbije od 1365. do 1402. godine, tematski zbornik radova sa međunarodnog naučnog skupa održanog od 20. do 22. septembra 2013. godine u Kruševcu, Velikom Šiljegovcu i Varvarinu, ur. S. Mišić, Kruševac 2014. (koizdavač: Narodna biblioteka Kruševac)

Kneginja Milica – monahinja Jevgenija i njeno doba, tematski zbornik radova sa naučnog simpozijuma održanog 12. septembra 2014. godine u Manastiru LJubostinji, ur. S. Mišić, D. Ječmenica, Trstenik 2014, 2015², 2017³. (koizdavač: Narodni Univerzitet Trstenik, Narodna biblioteka „Jefimija“, Trstenik)

Spomenica akademika Miloša Blagojevića (1930–2012), ur. S. Mišić, Beograd 2015.

Srpska kraljevstva u srednjem veku, zbornik sa međunarodnog naučnog skupa održanog od 15. do 17. septembra 2017. godine u Kraljevu, u čast obeležavanja 800 godina od krunisanja Stefana Nemanjića (Prvovenčanog), ur. S. Mišić, Kraljevo 2017. (koizdavači: Univerzitet u Novom Sadu – Filozofski fakultet, Odsek za istoriju; Univerzitet u Nišu – Centar za vizantijsko-slovenske studije; Grad Kraljevo)

Šumadija u XV veku: kolektivna monografija, ur. S. Mišić, M. Koprivica, Beograd 2018.

Rudnik i Venčac sa okolinom u srednjem veku i ranoj moderni, tematski zbornik radova sa naučnog skupa održanog 21. oktobra 2017. godine u Narodnom muzeju u Aranđelovcu, ur. S. Mišić, D. Radičević, M. Šuica, Aranđelovac 2018. (koizdavač: Narodni muzej u Aranđelovcu)

S. Mišić, G. Bojković, Srednjovekovni manastiri i crkve Crne reke, Požarevac 2018. (koizdavač: Narodni muzej u Požarevcu)

S. Mišić, Metodološki i istoriografski prilozi, Beograd 2021. (koizdavač: Narodni muzej u Požarevcu)

M. Štetić, Vinogradarstvo u srednjovekovnoj Srbiji, Beograd 2021.

M. Koprivica, Vlastelinstva i ekonomija manastira srednjovekovne Srbije, Beograd – Niš 2022 (koizdavač: Centar za crkvene studije, Niš)