Biblioteke
Katalog Filozofskog fakulteta
Uzajamni elektronski katalog
KoBSON
Pretraživanje elektronskih verzija naučnih časopisa
Uputstvo za pretraživanje elektronskih verzija naučnih časopisa
Pretraživanje elektronskih naučnih baza (izdavači i agregatori)
Istorijat
Početak formiranja biblioteka Filozofskog fakulteta vezan je za kraj sedamdesetih i početak osamdesetih godina 19. veka, kada su na zahtev uglednih profesora Velike škole iz budžeta Kneževine Srbije izdvojena sredstva za nabavku njima neophodne stručne literature. Tada jedinstvena biblioteka Velike škole rasla je uporedo sa proširivanjem nastave, da bi se po osnivanju Univerziteta 1905. godine izdvojile stručne biblioteke, po kabinetima i seminarima. Knjižni fondovi Filozofskog fakuleteta su pretrpeli znatna oštećenja u Prvom i Drugom svetskom ratu, ali su sa uspehom obnovljeni. Mnoge danas retke i vredne knjige dobijene su posle Prvog svetskog rata na ime ratnih reparacija, a upravo tada je veći broj biblioteka Filozofskog fakulteta uspostavljen u današnjem obliku.
Danas se u sastavu Filozofskog fakulteta nalazi devet odeljenskih i dve katedarske biblioteke.
FondoviKnjižni fond Filozofskog fakulteta sadrži oko 280.000 monografskih publikacija i oko 2.000 serijskih publikacija u oko 112.000 svezaka. Bogatio se ne samo kupovinom stručne literature, već i poklonima ustanova i pojedinaca koji su u okviru biblioteka izdvojeni u posebne legate.
KataloziSve biblioteke Filozofskog fakulteta imaju autorski katalog, a u toku 2003. godine pristupilo se izradi elektronskog kataloga. Preko programskog sistema COBISS.SR biblioteke Filozofskog fakulteta postale su sastavni deo Virtuelne biblioteke Srbije, oslanjajući se na Uzajamnu bibliografsko-katalošku bazu podataka COBIB.SR (COBISS/OPAC).
UpisZa upis u biblioteku matičnog odeljenja potreban je indeks i jedna fotografija dimenzija 30 x 40 mm.