PROJEKTI

Arheološka zbirka je u periodu od 2006. do 2009. godine bila nosilac petogodišnjeg projekta republičkog Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Arheološka građa – osnova za proučavanje kulturnog kontinuiteta u praistoriji i antici na teritoriji Srbije. Projekat je deo dugoročnog programskog okvira za raznovrsnu istraživačku delatnost saradnika Zbirke i nastavnika Odeljenja za arheologiju, a njime je rukovodio dr Miroslav Lazić, viši naučni saradnik u Arheološkoj zbirci.

Predmet projekta je detaljna analiza i publikovanje neobjavljene arheološke građe sa poznatih nalazišta u Srbiji i Crnoj Gori koja se čuva u Arheološkoj zbirci. Ovim su obuhvaćeni nalazi različitih praistorijskih epoha: iz mezolitskog i neolitskog perioda (Kula, Medvednjak, Blagotin, Vinča), perioda bronzanog doba (Banjska stena i Magura kod Gamzigrada, tumuli na Pešteru), kao i neobjavljena građa iz mlađeg gvozdenog doba na Židovaru. Namera je da se naučno obrade i objave rezultati arheoloških i epigrafskih istraživanja rimskih nekropola u Kolovratu kod Prijepolja i Kominima kod Pljevalja, kao i kasnoantičke carske palate u Gamzigradu (Romuliana) i sakralnog kompleksa na Maguri. Cilj projekta je da se, naučnom obradom i publikovanjem arheološke građe, što više razjasne i objasne pojave povezane sa nastankom, razvojem i nestankom kultura koje su cvetale na tlu Srbije, kao i problemi porekla populacija koje su nastanjivale tu teritoriju do pojave Slovena.

U okviru projekta pokrenut je časopis Arhaika, u kome svoje radove objavljuju, pored saradnika projekta, mnogi eminentni domaći i inostrani naučnici.