Позив за националну конференцију Српска археологија између теорије и чињеница XII
Археологија
Поштоване колегинице и колеге,
У прилогу прослеђујемо позив за овогодишњу националну конференцију Српска археологија између теорије и чињеница XII, коју организују Центар за теоријску археологију и Одељење за археологију Филозофског факултета у Београду.Апстракте излагања (до 300 речи) можете послати на e-mail адресе
ivana.zivaljevic@ff.uns.ac.rs ili djerkovicpredrag@gmail.com
Конференција је заказана за 28. и 29. март 2025. годинеПрилози:
AR-2025-1-30-203446.pdf
Упис студената у наредну годину ДОКТОРСКИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА за школску 2024/25. годину
Упис студената у наредну годину ДОКТОРСКИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА у школској 2024/25. години обавиће се од 10.02. до 21. 02. 2025.* године од 12-14 часова (важи за студенте који се уписују у фебруару месецу, 17.02.2025. године-понедељак је нерадан дан)
Детаљне информације о упису можете погледати у прилогу вести.
Отворено писмо Министарки просвете проф. др Славици Ђукић Дејановић
Министарки просвете проф. др Славици Ђукић Дејановић
Обраћамо вам се као група наставника и истраживача Филозофског факултета Универзитета у Београду који се дуги низ година баве образовањем и који су веома забринути због стања у коме се оно налази већ дужи период, а поготово од тренутка када су почели студентски протести. Апелујемо да уважите тренутне политичке догађаје у земљи, и да ставите систематско бављење својим ресором испред политичких интереса власти које тренутно једино заступате. Претње отказима, умањењем плата, као и слање просветних инспектора у школе, у којима после дужег времена постоји заједништво родитеља и наставника, видимо као израз притиска и неспремности да се сагледају околности које су довеле до протеста студената и просветних радника.
Просветни радници су истрајавањем у протестима, упркос обећаном повећању плата, јасно показали да су протести начин да се укаже на горуће проблеме у образовању и друштву, који се дуже од деценије пренебрегавају. Те проблеме као своје доживљавају и родитељи, и зато су спремни да не шаљу своју децу у школе и да на тај начин подрже њихове наставнике. Листа проблема у образовању је дугачка, те ћемо се кратко осврнути само на најкрупније. Преобимни и застарели школски програми и инсистирање на администрирању наставе уместо на њеном квалитету ученике стављају у други план, а њихове наставнике терају да пребрзо “прелазе” градиво, чиме се онемогућава смислено учење. Ученицима је школа организована на овај начин незанимљива, а родитељи знатан део свог времена посвећују подучавању или плаћају приватне часове јер наставници не стижу да свој посао обаве на часу упркос великом броју часова. Оваквим стањем у просвети су највише погођени ученици из најнижих економских слојева чији родитељи немају средства да финансирају приватне часове нити компетенције да помогну својој деци. Овим се продубљују разлике у друштву, упркос прокламовању инклузивности и једнаких прилика за учење у законским актима. Школе и факултети су изузетно лоше опремљени како у погледу учила, тако и у погледу хигијенских услова и услова за боравак у тим установама. Политизација управљања школама и факултетима нарушава демократичност процеса образовања и ниподаштава учеснике у њему чинећи овај контекст коруптивним, као и остале делатности у земљи. Недоношење закона о финансирању високог образовања, непрестани атаци на његову аутономију, пренебрегавање одлука акредитациониих тела за дозволу рада високошколским установама, као и недавне иницијативе за отварањем непроверених франшиза страних универзитета јасно указују да је високо образовање од стране Министарства и Владе опажено као непријатељско и непотребно.
Имајући у виду да сте спровођењем одлуке Владе скратили прво полугодиште у основним и средњим школама и тиме нарушили предвидљивост образовног процеса по други пут, сматрамо циничним представљање штрајка као кршења ученичког права на образовање и позивање на закон. Додатно је поражавајуће што Министарство уместо да јача колективе и негује сарадничке односе злоупотребљава директоре школа и инспекторе стављајући их у улогу џелата и доводећи их у конфликт са наставницима од којих очекује ћутање и некритичку послушност. Овим поступцима Министарство настоји да шири страх међу запосленим у школама, доводећи до подела и конфликата који даље урушавају образовање. Креирајући атмосферу страха и неповерења у школама, Министарство ученике ставља у други план и негативно утиче на њихову мотивисаност за учење. Образовне институције треба да буду место учења и критичког разматрања стварности.
Надамо се да ће овај апел, за разлику од свих претходних сличних иницијатива, наићи на Ваш одзив као и да ћете реално сагледати ситуацију у образовању, а као члан Владе почети да заступате интересе учесника у њему и тиме омогућити прогрес овог друштва. Уколико на ово нисте спремни позивамо вас да поднесете оставку!
ПОДСЕТНИК
за студенте којима је одобрена стипендија или кредит
• Студенти којима је први пут одобрен кредит, потребно је да на шалтеру бр. 2 Студентске службе Филозофског факултета од 12-14 часова, потпишу уговор и истовремено поднесу следећа документа:
- Образац бр. 6 – Изјаву жиранта (скинути са сајта Банке)
- Меницу – потребно је да буде исправно попуњена и неоштећена – не савијати или гужвати (објашњење за попуњавање менице налази се на полеђини обрасца бр. 6). Меница се купује у било којој пословној банци или Поштанској штедионици.
- очитану личну карту жиранта уколико је чипована, а уколико није чипована, само копирати.
• Студенти којима је први пут одобрена стипендија, такође је потребно да дођу на шалтер бр. 2 Студентске службе Филозофског факултета од 12-14 часова, како би потписали уговор.
• Потписивање уговора је неопходно како би Министарство кренуло са исплатом.
ОТВОРЕНИ ЕРАСМУС+ КОНКУРСИ ЗА РАЗМЕНУ СТУДЕНАТА У ЈЕСЕЊЕМ СЕМЕСТУ 2025/26
Обавештавамо вас да се можете пријавити на следеће конкурсе Erasmus+ програма за мобилност за размену студената.
Списак конкурса и детаљније информације погледајте у прилогу вести.
Прилози:
Erasmus_jesen_2024_2025.docx
Информација у вези са испитима и предиспитним обавезама
Одлуку о обустави наставе усвојила су сва одељења и Кабинет за стране језике, односно свих 10 студијских група Факултета, као и Наставно-научно веће Факултета као највиши стручни орган одговоран за реализацију научног и наставног рада на Факултету. Додатно, Савет Факултета, као највиши орган управљања, пружио је пуну подршку студентима који су у блокади, управи, наставницима и сарадницима Факултета.
Факултет има 33 акредитована студијска програма при чему ниједан од њих није студијски програм акредитован за извођење наставе и испита на даљину.
Све предиспитне обавезе и испити, а у складу са акредитацијом и дозволом за рад, биће одржани када се за то испуне услови, а након одлука већа одељења, Наставно-научног већа и у договорима са студентима.
Управа Филозофског факултета
Newsletter 57
Историја
Прилози:
IS-2025-1-9-194757.pdf
ОБАВЕШТЕЊЕ
јануарски испитни рок
Обавештавамо студенте основних, мастер и докторских академских студија да се рок за пријаву испита у јануарском року продужава до стицања услова за одржавање рока.
Студенти ће бити накнадно обавештени о термину за рекламације.
Рок за електронско вредновање педагошког рада наставника и сарадника истиче 9. јануара у 23.59 часова
Поштовани и драги студенти,
Подсећамо вас да рок за попуњавање анонимних електронских упитника истиче 9. јануара у 23.59 часова.
Желимо да скренемо пажњу да, према новим прописима Универзитета у Београду, вредновање педагошког рада наставника и сарадника представља обавезу и услов за упис у наредну годину студија студената свих нивоа студија, као и значајну повратну информацију коју наставници и сарадници Филозофског факултета добијају од вас, на основу које имају прилику да константно унапређују свој педагошки рад.
Позивамо вас да преко својих е-индекса попуните анонимне упитнике за вредновање педагошког рада наставника и сарадника, најкасније 9. јануара до 23.59, за све курсеве, на свим нивоима студија, које сте слушали у јесењем семестру академске 2024/2025 године.
Захваљујемо се свима који су до сада попунили упитник.
Јавни позив за суфинансирање издавања монографија
Министарство науке, технолошког развоја и иновација упутило је јавни позив за суфинансирање издавања монографија у Републици Србији. Рок за пријаву је 22.01.2025. За помоћ у вези са пријавом, заинтерсеоване колегинице и колеге могу да се јаве координатору Центра за издавачку делатност, проф. др Милану Попадићу.
Више на:https://nitra.gov.rs/cir/nauka/javni-pozivi-i-konkursi/javni-pozivi-i-konkursi?view=article&id=1199:javni-poziv-za-ucesce-u-sredstvima-ministrstva-nauke-tehnoloskog-razvoja-i-inovacija-u-2025-godini&catid=18