Силабуси
Курс: Историја школства у Србији (осн.)
У оквиру предмета: Историја школства у Србији
Предавачидр Александра Илић-Рајковић ванредни професор
др Наташа Вујисић-Живковић редовни професор
обавезни курс
Број бодова:5.00
Садржај курса:Теоријска настава Просвета и образовање у Србији у средњем веку. Организација и рад српских школа у Хабзбуршкој монархији. Терезијанске реформе школства и јозефинизам. Школство у Србији у периоду 1804-1830. године. Школски систем, мрежа школа, школско законодавство, наставни планови и програми, настава, ученици и наставници у Србији у периоду 1830–1868. године. Развој уџбеничке литературе. Промене у српском школству последњих деценија XIX и почетком XX века. Школско законодавство, школски систем, мрежа школа у Краљевини СХС – Југославији. Практична настава: Оснивање и рад Богословије и Српске православне велике гимназије у Сремским Карловцима, Норме у Сомбору, Препарандије у Сентандреји и Учитељске школе Сомбору. Наставни планови и програми, настава, ученици и наставници у Србији у XIX и првој половини XX века. Институционални развој образовања учитеља и наставника у Србији. Улога педагошког музеја у очувању педагошког наслеђа. Аутобиографије као извор за педагошку историографију.
Циљ изучавања курса:Да студенти стекну основна знања о развоју школства, васпитања и образовања у Срба и да се оспособе за критичко разумевање друштвено-историјског и културног контекста у коме су се развијали просвета и школство у Србији.
App.preduslovi_za_polaganje:Не постоји.
Облици наставе:Предавањa, дискусијe, групни рад, реализација истраживачких задатака.
План курса:
1. недеља
предавање - Упознавање са програмом.
- Упознавање са програмом, садржајем и начином рада, литературом, предиспитним обавезама и правима студената, начинима праћења и евалуације.
Литература и извори података:
Општа обавезна Литература
− Вујисић Живковић, Н. (2011): Развој институције сталног стручног надзора над основним школама у Србији у 19. веку, Андрагошке студије, бр. 1, стр. 157-172.
− Димић, Љ. (2005): Две слике просвете у Србији двадесетог века. У З. Аврамовић. (у ред.) Два века образовања у Србији, Институт за педагошка истраживања, Београд, стр. 213-244.
− Ђорђевић, Ж. (1954): Историјски преглeд наставних планова и прoграма за основне школе у Србији, Настава и васпитање (Београд), бр. 2, стр. 79-86.
− Илић, А. (2010): Уџбеници и национално васпитање у Србији (1878-1918), Филозофски факултет, Београд, стр. 11-27.
− Исић, М. (2004): Основно школство у Србији 1918–1941, II књига, Институт за новију историју Србије, Београд, стр. 130-154.
− Тешић, В. (1983): Школе и настава у Србији (1878-1918), у Историја српског народа, књ. 6, том II, СКЗ, стр. 506-549.
− Тешић, В. (1988): Развој Лицеја и Велике школе, Универзитет у Београду, Београд.
− Ћирковић, С. (1974): Писменост и образовање у средњовековној Србији. У Историја школа и образовања код Срба, Историјски музеј Србије, Београд, стр. 9-30.
− Ћунковић, С. (1971): Школство и просвета у Србији у XIX веку, Педагошки музеј, Београд.