Силабуси
Курс: Психологија целоживотног развоја (осн.)
Предавачидр Јелена Врањешевић редовни професор
обавезни курс
Број бодова:4.00
Садржај курса:Историја, главни проблеми, главни приступи и методолошки арсенал Психологије целоживотног развоја. Схватања развоја као скоковитог, индивидуално, групно и културно специфичног, али и универзалног процеса. Иреверзибиност развојне промене. Структуралистичка и функционалистичка перспектива у гледању на развојне промене. Теорије стадијума и теорије целоживотног развоја. Развој као вишедимензионални процес и холистичко схватање развоја. Различити правци и смерови у развоју. Етологија и екологија развоја као целоживотног процеса. Узрасно специфични развојни задаци. Мерила успешности развојних транзиција. Развојни и адаптивни капацитети на различитим узрастима. Идентитет и целоживотни развој. Перспектива целоживотног развоја и целоживотно образовање: узајамна повезаност, размере узајамне условљености (учење и образовање као формативни чиниоци развоја). Субјективна, психолошка добробит као фактор целоживотног развоја – узрасне специфичности. Психичке функције у перспективи целоживотног развоја.
Циљ изучавања курса:Упознавање са модерним становиштима о развоју као целоживотном процесу. Разумевање специфичности и развојних задатака животних узраста. Усвајање холистичког погледа на развој као процес укорењен у реалном простору и времену.
App.preduslovi_za_polaganje:Положена Општа психологија
Облици наставе:Предавања, вежбе, рад у малим групама, групне дискусије, извештаји о обављеним активностима/истраживању.
Литература и извори података:
Општа обавезна Литература
Baltes P, Lindenberger U, Staudinger U. (2006): Life Span Theory in Developmental Psychology, у: Theoretical Models of Human Development, John Wiley & Sons, Inc. (превод за интерну употребу)
Берк Л. (2008): Психологија цјеложивотног развоја, Слап (одабрана, адаптирана поглавља)
Бронфенбренер Ј. (1997): Екологија људског развоја, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд
Зборник текстова преведених за интерну употребу