Курс: Социологија омладине - општи курс
У оквиру предмета: Социологија омладине
Предавачи

др Смиљка Томановић, редовни професор

др Душан Мојић, редовни професор

др Драган Станојевић, доцент

изборни курс
Број бодова: 3.00
Садржај курса: Курс покрива основно теоријско и емпиријско знање у социолошком проучавању младих, омладине, адолесценције, студената и неформалних омладинских група и покрета. Обухвата преглед социолошких теорија омладине, савремене теорије о младима у плуралистичком друштву, објашњава процес социјализације и карактеристике омладинске културе и субкултура, генерацијске и родне разлике и односе, особености образовања, рада, породичних односа и слободног времена и пружа сазнања из области политичке партиципације и социјалног активизма младих.
Циљ изучавања курса: Оспособљавање студената за уочавање основних карактеристика друштвеног положаја и оријентација младих у савременом плуралистичком друштву, као и решавање појединих конкретних друштвених проблема са којима се млади суочавају данас.
App.preduslovi_za_polaganje: Основна знања из социолошке теорије и методологије.
Облици наставе: Предавања 15 X 1 часа, и семинарске расправе 15 X 2 час.
Обавезе студената: Редовно похађање наставе и активно учествовање, писање семинарског рада и његова презентација на часу, осмишљавање и спровођење пројекта о појединим аспектима друштвеног положаја младих, те писање текста са најважнијим резултатима и закључцима конкретног пројекта.
nacin_ocenjivanja_rada_i_rezultata: Учешће у дискусији (до 10 поена), писање и одбрана семинарског рада (до 20 поена), пројектни задатак (до 70 поена). Усмени испит се састоји из два дела: једно питање из основне литературе и одбране пројектног задатка.
План курса:
1. недеља
предавање - Појмови омладина и млади као социолошке категорије
Појмовна дистинкција категорија омладине и младих. Друштвена конструкција омладине. Омладина као феномен модерног друштва - теоријски приступи. Омладина у социјалистичком друштву. Савремене теорије о младима.
2. недеља
предавање - Одговор на глобалне промене - амбивалентности, ризици и конфликти
Хибридни идентитети и плурални свет. Диверсификација и структуисана индивидуализација. Макроструктуралне промене и млади - синхронизована/несинхронизована младост. Стратегије животних путања у флексибилном друштву.
3. недеља
предавање - Актуелност појма морална паника
Друштвена искљученост и живот на маргини. Здравље и ризичне групе - алкохолизам, наркоманије, проституција и аидс/хив. Девијантно понашање младих - навијачи, насиље у породици, криминалитет, итд.
4. недеља
предавање - Млади и породичне транзиције - између породице порекла и породице опредељења
Појам породичне транзиције и структуисана индивидуализација. Породична транзиција у друштвима касне модерности. Породична транзиција у постсоцијалиситчким друштвима. Родне разлике у транзицији ка одраслости. Породична транзиција и осамостаљивање младих у транзицијском друштву Србије.
5. недеља
предавање - Млади у интергенерацијским односима у породици - аутономија и контрола
Специфичности васпитне праксе у савременој породици - изазови и ограничења. Делегитимација родитељског ауторитета. Напетости између проблема аутономије и родитељске контроле. Начини разрешавања: конфликти и/или преговарање. Проблеми аутономије и контроле младих у Србији.
6. недеља
предавање - Родна социјализација, сексуалне праксе и интимни односи младих
Стицање идентитета и сексуалног идентитета. Проблеми у трансферу модела полних улога. Сексуално образовање младих - формално и неформално. Сексуалне праксе - пубертет, адолесценција и пост-адолесценција. Експерименти са интимним односима.
7. недеља
предавање - Млади брачни парови и становање
8. недеља
предавање - Захтеви информатичког друштва и друштва знања
Продужетак школовања и одлагање запошљавања и брака. Образовне реформе и модели партципације у образовању. Информатичке технологије и укљученост младих. Емиграција и "одлив мозгова". Србија у транзицији и образовање младих.
9. недеља
предавање - Млади у процесима економске глобализације
Глобализација и нови радни ангажмани.
10. недеља
предавање - Идентитет младих и подкултурни стилови живота
Вредносни профили младих у развијеним и транзицијским друштвима. Културна потрошња, масовни медији и нове технологије као оквири за развијање животних стилова. Подкултуре младих и слободно време: поп, рок, техно, хип-хоп култура, турбо, фолк, "пинк", кич патриотизам и др. Млади, вредности и слободно време у Србији.
11. недеља
предавање - Подкултуре младих и покрети
Појмови контракултуре и алтернативне културе. Омладински покрети и протести у 19. веку. Студентски покрети и протести - светска револуција младих 60-их година 20-ог века. Нови друштвени покрети и млади. Политичка транзиција у Србији и протести младих.
12. недеља
предавање - Политичка социјализација и партиципација младих
Теорије политичке социјализације. Концепт политичке генерације и генерацијске политике. Политичка комуникација и образовање младих у породици и друштву. Партиципација у друштвеним покретима и протестима. Политичке организације и удружења младих.
13. недеља
предавање - Општа дебата
14. недеља
- - Припрема за испит
15. недеља
- - Испит
Литература и извори података:
Општа обавезна Литература
Милић А. 1987. Загонетка омладине, ЦИД ИДИС, Београд, Загреб.
Милић А., Чичкарић Л. 1998. Генерација у протесту, ИСИ ФФ, Београд.
Михаиловић С., Попадић Д. 2002. Млади у Србији 2002 - национално истраживање омладине, Министарство просвете и спорта - Сектор за ученички и студентски стандард и Центар за проучавање алтернатива, Београд.
Мојић Д. 2004. "Радне стратегије градске и сеоске омладине у Србији," у: Друштвена трансформација и стратегије друштвених група, (приредила А. Милић), ИСИ ФФ, Београд, 219-235.
Николић М., Михаиловић С. (ед.) 2004. Млади загубљени у транзицији, Центар за проучавање алтернатива, Београд.
Пантић Д. 1990. Промене вредносних оријентација младих у Србији, ИДН Београд.
Чичкарић Л. 2003. "Конструкција политичког идентитета у контексту глобализације и транзиције друштва," Социолошки преглед, XXXVII, 1-2, 79-99.