Курс: Социологија религије (докторске) (докт.) У оквиру предмета: Социологија религије (докторске) Предавачи др Милан Вукомановић, редовни професор изборни курс Број бодова: 10.00 Садржај курса: Главни циљ овог предмета је да се докторанти упознају с најновијим теоријским и методолошким правцима у савременом проучаванњу религија. Посебно је ту истакнут значај интердисциплинарности као досад најадекватнији покушај да се у што већој мери обухвати религијски диверзитет. Да би се стекао што потпунији увид у различите аспекте религијских феномена, укључујући њене разнородне интеракције с културом, политиком, идентитетом, те појавама као што су глобализација, конфликти и насиље, религијама се овде приступа из теоријске (социолошки, али и антрополошки, филозофски и др. приступи) и историјско-компаративне перспективе (упоредно проучавање најмање две конкретне, историјске религије које се разматрају у оквиру програма). Циљ изучавања курса: Упознавање са савременим теоријским и методолошким приступима религији и религијским феноменима. Развијање смисла за интердисциплинарност у проучавању религије. Разумевање улоге религија у савременим сукобима у свету, али и допринос религијских заједница дијалогу и помирењу.
App.preduslovi_za_polaganje: Пожељно је, али не и неопходно, да су студенти већ похађали неки религиолошки курс. Очекује се и њихово базично познавање светских, а нарочито монотеистичких религија. Облици наставе:
Предавања, семинар. План курса: 1. недеља предавање - Науке о религијама Разграничења наука о религијама (социологија религије, историја религија, филозофија религије, антропологија религије, психологија религије, итд.) 2. недеља предавање - О природи религијског искуства Постоји више начина да се говори о религијском искуству. Једно је, на пример, историјска анализа одређене религијске традиције, вероисповести или цркве. У другом случају, неки увиди се могу стећи на основу компаративне анализе више религија, у оквиру опште науке о религији или историје религија. Може се, најзад, говорити о религијском искуству као личном искуству, појединачном или колективном, које има одређене психолошке или феноменолошке карактеристике. 3. недеља предавање - Религије у компаративној перспективи: хришћанство и ислам Компаративно изучавање светских религија. Теоријске и методолошке претпоставке. 4. недеља предавање - Религије Балкана: Место сусрета „религија књиге“ Увод у "религијски пејзаж" Балкана. Варијетети хришћанства, јудаизма и ислама на Балкану. 5. недеља предавање - Религија и идентитет Етницитет и религија. Трансформација индивидуалног и потврђивање колективног идентитета. Религијски диверзитет и плурализам у савременом друштву. 6. недеља предавање - Религија и изазови модерности: секуларизација и глобализација Изазови секуларизације и глобализације. Случај ислама, али и других светских религија. 7. недеља предавање - Верски фундаментализам Варијетети и типологија верског фундаментализма у савременом контексту. Религија и политика. 8. недеља предавање - Религијски мистицизам Варијетети религијског мистицизма у компаративној перспективи. 9. недеља предавање - Религије и конфликти Религије и савремени сукоби у свету. Религијска димензија сукоба. 10. недеља предавање - Место за другог: Религија у дијалогу Теоријске и практичне претпоставке међурелигијског дијалога. "Правила" вођења дијалога. Важност дијалога у савременом свету. 11. недеља предавање - Религијске слободе и права: изазови верског плурализма Верски плурализам као изазов за религијске слободе и права. Закони о правном положају верских заједница у постсоцијалистичким државама. 12. недеља семинар - Увод у студије ритуала Како посматрати религијски ритуал? У овом семинару биће, као илустрација, коришћен и аудиовизуелни материјал. 13. недеља семинар - Резиме курса. Питања и одговори. Сажетак курса у форми семинара и дискусије. 14. недеља семинар - Упутства за израду завршног рада Семинар посвећен дискусији о темама и начину израде семинарских радова. 15. недеља - - Завршни испит Завршни усмени испит.
Литература и извори података: Општа обавезна Литература Вукомановић, Милан, Свето и мноштво, Чигоја штампа, Београд, 2001 Герц, Клифорд, Тумачење култура 1, XX век, Београд, 1998, стр. 119-175 Елијаде, Мирча, Свето и профано, Књижевна заједница, Нови Сад, 1986 Еспозито, Џон, Оксфордска историја ислама, Клио, Београд, 2002, стр. 643-752 Кинцлер, Клаус, Верски фундаментализам, Клио, Београд, 2002 Милан Вукомановић, Homo viator, Чигоја штампа, Београд, 2008 Перица, Вјекослав, Балкански идоли, 1-2, XX век, Београд, 2006 Питер Бергер, ур., Десекуларизација света оживљавање религије и светска политика, Медитерран, Нови Сад, 2008. Талал Асад, Формације секуларног: хришћанство, ислам, модерност, Београдски круг, Београд, 2008. Хамилтон, Малком, Социологија религије, Клио, Београд, 2003 Општа допунска Литература Терин, Алдо Натале, Увод у компаративни студиј религија, Загреб, 2006 |