Курс: Социјална патологија (докт.) У оквиру предмета: Социјална патологија Предавачи др Слађана Драгишић Лабаш, редовни професор изборни курс Број бодова: 10.00 Садржај курса: -Феноменологија, превенција и третман психичких поремећаја у социјалном контексту.-Однос између одређених социјалних фактора (социодемографских и других) и најраширенијих психичких поремећаја.-Феноменологија и превенција малолетничке делинквенције и криминалитета-социјални аспект.-Истраживања везана за проблеме у Социјалној патологији као што су присилна хоспитализација, квалитет живота психијатријских пацијаната, монографије о психијатријским и затворским институцијама, ставови становништва о менталним поремећајима и тд.-Истраживање односа између различитих социјално-патолошких појава међусобно и у односу на шири друштвени контекст.-Основи методологије емпиријских истарживања у Социјалној патологији. Циљ изучавања курса: -Упознати докторанде са најактуелнијим проблемима у Социологији менталних поремећаја и Социологији девијација.-Показати међузависност социјално-патолошких појава од друштвених услова живота.-Преиспитати епистемиолошке и друге резултате ранијих социјално-психијатријских и криминолошких истраживања у савременим условима.-Оспособити докторанде да самостално и уз кориштење литератуе на страном језику дођу до података потребних за емпиријска истраживања.-Оспособити докторанде да самостално формулишу истраживачки проблем, да у сарадњи са ментором изаберу одговарајуће инструменте и методе истаживања, и на крају да их користе при изради властите докторске тезе. App.preduslovi_za_polaganje: Предуслови:
-Усвојена знања из следећих предмета: Социјалне патологије-Увода (саставни део прдемета Социјална патологија до 2003), Социологије психијатријских поремећаја, Социологије криминалитета (други назив овог прдемета је Друштвене девијације и облици девијантног понашања, који је важио од 2003-2006).-Поред предходних предмета са основних студија докторанд мора да положи и предемт Проблеми психијатријске социологије, на мастер студијама. Неопходно је да има положен испит из Методологије социолошких истраживања на мастер нивоу.-Остали предмети које ће докторанд да полаже, договориће се са ментором у зависности од теме докторске тезе, односно програма докторских студија.-Пожељно је да има положене следеће предмете: Социјалну психологију, Социјалну антропологију, Социологију породице, Социологију насеља, Социјалну демографију, као и друге посебне социологије блиске теми коју је изабрао за докторски рад.
Облици наставе:
1. Предавања из Социјалне патологије из најактуелнијих проблема у овој области.2. Предавања на теме које би се формулисале у договору са докторандима.3. Израда семинарских радова на три следеће групе тема: савремени проблеми у Социјалној патологији, епистемиологија и методологија истраживања социјално-патолошких појава које се тичу критичког осврта на истраживања и теоријске постулате у разумевању социјално-патолошких појава.4. Пракса би се организовала зависно од теме истраживања.Настава би се одражавала у блоковима.
Литература и извори података: Општа обавезна Литература Опалић П. (2008): Психијатријска социологија, Завод за уџбенике, Београд Општа допунска Литература Gallagher B. (2002): The Sociology of Mental Illness, Prentice Hall, New Jersey Игњатовић Ђ. (2006): Криминолошко наслеђе, 3 издање, Службени гласник, Београд Opalić P. (1999): Untersuchung zur Gruppenpsychoterapie, Psychosozial V., Giessen Оpalić P. (2005): Qualitative and Psychometric Research of effugees and Traumatised Subject in Belgrade, Psychosozial V., Giessen |