Силабуси
Курс: Пут западног Балкана ка ЕУ: Спољни и унутрашњи изазови У оквиру предмета: Пут западног Балкана ка ЕУ: Спољни и унутрашњи изазови Предавачи др Никола Самарџић, редовни професор др Харис Дајч, ванредни професор др Наташа Јовановић Ајзенхамер, доцент изборни курс Број бодова: 6.00 Садржај курса:
Курс је фокусиран на отпору променама које су се догодиле у источној Европи у периоду 1989–1991, као и на трансформацију комунизма у национализам и кашњење у процесима демократизације и европеизације услед насилног распада Југославије. Овај курс биће подељен на исти начин као и јесењи курс тј. Садржаће три нивоа анализе: политички, институционални и просторни. Главни циљ је пружање критичке и савремене перспективе спољних и унутрашњих изазова европског пута западног Балкана. Курс покрива последњих 30 година са додатним фокусом на период након Самита ЕУ-западни Балкан у Солуну 2003. године и на регионални развој. Циљ изучавања курса: Курс је усмерен на анализу спољних изазова за државе које нису чланице ЕУ, као и локални отпор реформама које су саставни део процеса интеграције у ЕУ. App.preduslovi_za_polaganje: Познавање енглеског jезика и коришћења рачунара и интернета. Облици наставе:
Предавања, аудио-визуелне презентације, семинари/дебата. План курса: 2. недеља вежбе - Пут западног Балкана ка ЕУ: Спољни и унутрашњи изазови Вежбе су подељене на три домена анализе које прате теме предавања и организоване су на исти начин. 2. недеља семинар - Пут западног Балкана ка ЕУ: Спољни и унутрашњи изазови Семинар ће бити организован као 12-часовни блок вежби, подељен у три фазе: уводна фаза, где ће студентима бити објашњен задатак и дефинисана тема (2х); фаза рада на теми и припрема за дебату (8х); и фаза дебате, која ће укључивати и саму дебату, организовану као дводневни јавни догађај (позвани ће бити и представници Делегације ЕУ у Србији, као и представници невладиних организација из Београда). 6. недеља предавање - Пут западног Балкана ка ЕУ: Спољни и унутрашњи изазови 1.Политички домен:
Историја европских идеја
Популизам у Европи и на Балкану
Спољни фактори ван ЕУ
Отпор владавини закона и безбедносним реформама
2.Институционални домен
Распад Југославије и последице у регионалном контексту
Демократска консолидација на Балкану: процеси и институције
Институције и корупција на Балкану
„Дебалканизација“ Балкана наспрам балканизације Европе
3. Просторни домен
Европски градови и урбани развој:градске мреже(1),урбане политике(2),социо-културни аспект(3),архитектура4 |