Курс: Основи уметности и визуелне културе новог и модерног доба (осн.) У оквиру предмета: Основи уметности и визуелне културе новог и модерног доба Предавачи др Лидија Мереник, редовни професор др Ненад Макуљевић, редовни професор др Ана Костић Ђекић, ванредни професор обавезни курс Број бодова: 4.00 Садржај курса: Теоријска: Изучавају се основе за разумевање нововековне визуелне културе и модерне културе и уметности. Студенти се упознају се са најзначајнијим претпоставкама реализације визуелне културе и методолошким основама интерпретације. Током наставе се указује на значај уметничке теорије у креирању и интерпретирању уметничке праксе и однос теоријског текста и уметничког дела. Посебна целина предмета је посвећена а) упознавању са новим формама визуелног говора и основним концептима академске слике; б)упознавању са новим формама визуелног говора и основним концептима неконвенционалним, модерним и неоавангардним концептима и циљевима уметничког дела. У оквиру предмета тумачи се појам визуелне културе и објашњава на примерима из европске и српске културе. Циљ изучавања курса: Стицање ширег увида, првих сазнања о основама и темељним појмовима уметности и визуелне културе новог века и модерног доба. App.preduslovi_za_polaganje: Предмет похађају и полажу студенти уписани на прву годину основних студија историје уметности, током другог семестра. Нема других посебних услова. Облици наставе:
Настава уз богат визуелни материјал. Интерактивни приступ и учешће студената. План курса: 1. недеља предавање - Уводно предавање У оквиру уводног предавања студенти се упознају са садржајем предмета, методологијом рада и проучавања уметности и визуелне културе новог и модерног доба. 2. недеља предавање - Нови век: појам, време и простор На овом часу студенти ће се упознати са појмом, временском трајању и просторној распрострањености уметности и визуелне културе новог века. 3. недеља предавање - Стил: појам стилског и одређење стилова у уметности новог века На овом часу студенти ће се упознати са појмом и одређењем стила у уметности и визуелној култури новог века. Пажња ће се посветити и упознавању са динамиком стилских промена и паралелних стилских трајања до модернизма. 4. недеља предавање - Визуелна култура: дефиниција појма На овом часу студенти ће се упознати са дефиницијом појма визуелне културе у новом веку. Указаће се на значај и могућност коришћења овог појма у студијама историје уметности. 5. недеља предавање - Историја, историчност и историзам у уметности и визуелној култури новог века На овом часу тумачиће се појмови историје, историчности и историзма у уметности и визуелној култури новог века. 6. недеља предавање - Алегоријско у уметности и визуелној култури новог века На овом часу ће се тумачити појам алегоријског у уметности и визуелној култури новог века. 7. недеља предавање - Уметност и реч На овом часу ће се обрађивати однос уметности и текста у новом веку. Посебно ће се анализирати однос реторике и уметности. 8. недеља предавање - Церемонијална уметност и визуелна култура новог века На овом часу ће се анализирати церемонијална уметност и визуелна култура новог века. 9. недеља предавање - Уметност и визуелна култура око 1800. године - 10. недеља предавање - Модерност, модернизам Основни појмови и појаве који одређују и дефинишу појмове модерног и модерности у периоду краја 19. и почетка 20. века; шта је рана, зрела и позна модерна,како је периодизујемо и разматрамо. Литература: A. Marino, Moderno, modernizam, modernost, Beograd 1997, 93-98; 109-112 11. недеља предавање - Авангардно Основни појмови и теорије авангардног: шта су историјске авангарде, како се изражавају и како мењају поимање уметничког дела и културе? Шта су неоавангарде? Однос неоавангарди према популарној и масовној култури. Литература: R. Pođoli, Teorija avangardne umetnosti, Beograd 1975, 42-78. 12. недеља - - Постмодерна Основе појма: шта значи, како се и да ли се периодизује, методи и интерпретације. Шта је "потмодерно стање" културе и друштва? Шта је "постмодерна култура"? Литература: M.Kohler, Postmodernismus: povijesno-pojmovni pregled , Republika,10-12, Zagreb 1985, 7-18.
Литература и извори података: Општа обавезна Литература The Nineteenth-Century Visual Culture Reader, ed. V.R.Schwartz –J.M.Przyblyski, Routledge 2004.
Uvod u povijest umjetnosti, uredili H. Belting, H. Dilly, W. Kemp, W. Sauerländer, M.
Warnke, Zagreb /Fraktura/ 2007.
Ридер |