Курс: Увод у филозофију науке (осн.) 2021
Предавачи

др Ева Камерер, доцент

др Слободан Перовић, редовни професор

Анастасија Филиповић, истраживач-сарадник

обавезни курс
Број бодова: 5.00
Садржај курса: На курсу се обрађују следеће тематске целине: 1. Научна револуција у 17. веку. Однос науке и филозофије (Биће обрађена схватања Аристотела, Галилеја, Коперника, Њутна, Декарта и Дарвина), 2. Шта су научне теорије? (Хемпел о стандардној концепцији науке и Куново схватање парадигми), 3. Шта су експерименти? (Беконова експериментална метода, Дијем-Квајнова теза), 4. Научна објашњења (Какве све врсте научних објашњења постоје? Однос објашњења и предвиђања), 5. Природни закони (Какав логички статус имају научни закони?), 6. Метафизика и наука (Различита схватања односа између метафизике и науке - Хајзенберг, Хусерл, Попер, Франк), 7. Улога математике у науци (На који начин математички метод може да помогне емпиријској науци) и 8. Метод филозофије и историја науке (Лакатошев преглед различитих филозофских схватања научне методологије и раздвајање унутрашње и спољашње историје науке).
Циљ изучавања курса: Циљ овог курса је да упозна студенте са методологијом науке која је одваја од псеудонауке. Ужи циљеви курса су критичко испитивање појмова научне теорије, експеримента, природних закона, научног објашњења и њихових међусобних веза.
App.preduslovi_za_polaganje: Теорија сазнања II
Облици наставе: На предавањима се испитују проблемски уобличене тематске целине, док се на вежбама студенти укључују у рад путем припремљених саопштења. Посебан нагласак у настави је на подстицању дискусије.