Курс: Филозофска херменеутика Х. Г. Гадамера (Дипломски курс) У оквиру предмета: Филозофска херменеутика Предавачи др Ирина Деретић, редовни професор изборни курс Број бодова: 6.00 Садржај курса: Sadržaj kursa: Razmatranje hermeneutičke filozofije sa stavljanjem težišta na Gadamerovu filozofsku hermeneutiku. Циљ изучавања курса: Cilj kursa: Problemsko preispitivanje jednog od najaktuelnijih pravaca savremene filozofije koji ima široku primenu u svim humanističkim naukama, a posebno u istoriji filozofije. U tom kontekstu pre svega obrazlaganje ključnih filozofskih pojmova. App.preduslovi_za_polaganje: Upisana četvrta godina osnovnih studija. Облици наставе:
Predavanja i vežbe. Konsultacije posle predavanja, kabinet 361. План курса: 1. недеља предавање - Klasična i filozofska hermeneutika Ovo predavanje će biti posvećeno načelnom određenju pojmova razumevanje i tumačenje kako su oni tematizovani u klasičnoj hermeneutici (koja ovu disciplinu shvata kao metodu), i filozofskoj hermeneutici (koja je shvata kao teoriju). 2. недеља предавање - Romantičarska hermeneutika, filozofija života i fenomenologija Nemački filozof H. G. Gadamer je zasnovao jedan od najznačajnijih pravaca u filozofiji XX veka, a to je filozofska hermneutika.Razmatraćemo značenje ovog pojma kao i četiri ključne inspiracije za konstituisanje filozofske hermeneutika, a to su: 1. hermeneutika iz doba romantizma, čiji su najznačajniji nemački predstavnici F. Šlajermaher i F. Šlegel, 2. filozofija života V. Diltaja, 3. Huserlova fenomenologija i 4. Hajdegorova hermeneutika subjekta. 3. недеља предавање - Istina i/ili metoda Izložićemo višeznačnost Gadamerovoh pojmova istine i metode, koji su od središnjeg značaja za zasnivanje filozofske hermeneutike. Pokazaćemo zašto on kritikuje shvatanje hermeneutike kao metode, te koji su razlozi za primat pitanja o istini u ovoj filozofskoj disciplini. 4. недеља предавање - Hermeneutički pojam predrasuda i autoriteta U odnosu na prosvetiteljsku tradiciju, H. G. Gadamer potpuno drugačije shvata pojmove predrasuda i autoriteta. Nastojaćemo da pokažemo zasnovanost Gadamerove kontroverzne tvrdnje kako predrasude i autoritet igraju pozitivnu ulogu u razumevanju, tumačenju i saznanju. 5. недеља предавање - Hermeneutički pojam tradicije U predavanju ćemo izneti razloge u prilog tvrdnje da je tradicija od suštinskog značaja za zasnivanje humanističkih nauka uopšte, a posebno filozofije.
Pokazaćemo zašto H. G. Gadamer pojam tradicije ili raznovrsnih tradicija smatra uslovom mogućnosti razumevanja i tumačenja. 6. недеља предавање - Uslovi i struktura razumevanja i tumačenja Opisaćemo pojam hermeneutičkog kruga i njegov konstitutivan značaj za opis razumevanja i njegove strukture. 7. недеља предавање - Pojam autorove namere Još je Platon smatrao da je zadatak hermeneutike razumevanje onoga šta je pisac hteo da kaže. Kritički ćemo preispitati tri moguća odgovora na pitanje o tome da li je moguće u potpunosti znati skrivene namere onoga šta je pisac nameravao ili nije nameravao da nam saopšti. Prvi odgovor dao je Platon, drugi nemački mislilac iz doba romantizma F. Šlajermaher, a treći H. G. Gadamer. 8. недеља предавање - Istoričnost razumevanje i princip istorijskog učinka U ovom predavanju pokazaćemo u čemu se sastoji istoričnost celokupnog razumevanja, njegova ograničenost i konačnost,s jedne strane, i trajnost i učinkovitost (delotvornost), s druge strane. Težićemo da odgovorimo na pitanje šta jedno delo čini i danas aktuelnim i relevantnim. 9. недеља предавање - Hermeneutički problem primene znanja Hermeneutika primenjuje znanje na način koji je različit u odnosu na druge humanističke nauke i filozofske discipline. Pojam "primene" u hermeneutici nije tehničkog niti pak instrumentalnog karaktera. On je po mnogo čemu sličan Aristotelovom pojmu praktične mudrosti. Traćemo za odgovorom na pitanje šta sve to spaja hermeneutiku i praktičnu mudrost. 10. недеља предавање - Suština iskustva i specifičnost hermeneutičkog iskustva U ovom predavanju težićemo da odredimo složeni pojam iskustva, te da pokažemo u čemu se hermeneutičko iskustvo razlikuje od životnog iskustva i pojma iskustva u prirodnim naukama. 11. недеља предавање - Jezik, dijalog i hermeneutičko prvenstvo pitanja Pokazaćemo na koji način Gadamer shvata "jezik" i "govor", te zašto smatra da je jezik univerzalan za delatnost razumevanja i tumačenja. Metoda filozofskog dijaloga, smene pitanja i odgovora, sa prvenstvom pitanja, od suštinskog je značaja za kritičko razumevaje i tumačenje tradicije. 12. недеља предавање - Problem relativizma u filozofskoj hermeneutici U ovom predavanju razmotrićemo kriterijume ispravnog razumevanja i Gadamerovu kritiku tih kriterijuma. Kritički ćemo preispitati da li iz toga sledi kako je njegovo filozofsko stanovište rezultira relativizmom u razumevanju i tumačenju. 13. недеља предавање - Hermeneutika i psihoanaliza Komparativnom analizom osnovnih karakteristika filozofske hermeneutike i psihoanalize nastojaćemo da pokažemo prednosti i nedostatke ova dva pravca u savremenoj filozofiji.
Литература и извори података: Општа обавезна Литература H. G. Gadamer, „Klasična i filozofska hermeneutika“, u: Theoria 4/1977, str. 71-91. H. G. Gadamer, Istina i metoda, Sarajevo, 1978, str. 298-440, 462-528. Општа допунска Литература
R. Bubner, Savremena nemačka filozofija, Beograd, 2001, str. 57-61. Deretić, Irina (1995), "Istoričnost filozofije: Hegel i Gadamer", u: Theoria III, str. 31-45, UDK 930.1:1(091) YU ISSN 0351-274. Deretić, Irina (1997), "Gadamer kao platoničar?", u: Theoria 4, str. 55-70, UDK 141.131. YU ISSN 0354-5989. GRONDIN, Jean, Uvod u filozofsku hermeneutiku,Novi Sad: Akademska knjiga, 2010 Hermeneutika i nauke, u: Gledišta, godina XXXI, br. 3-4 1990. Hermeneutika. Teorija tumačenja i razumevanja, časopis Delo, Godina XIX, br. 4-5. I. Deretić, “Gadamerov “revolucionarni konzervativizam”, u: Tradicija i integracija. Tradition and Integration, Beograd, 2003, str. 45-53. I. Deretić, „Da li je uopšte moguće adekvatno interpretirati autorovu intenciju?", u: Rrazumevanje tradicije i tradicije razumevanja, Srpsko filozofsko društvo, Beograd, 2013. J. Grodin, Introduction to philosophical hermeneutics, New Haven [etc.]: Yale University Press, 1994. M. Govedarica, Filozofija psihoanalize, Srpsko filozofsko društvo, Beograd, 2013. R. Borman, „Dvoznačnost hermeneutičkog iskustva“, u: I-1983, br. 56, str. 429-446. |